Najciekawsze pocztówki i zdjęcia z Neustettin.

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Najciekawsze pocztówki i zdjęcia z Neustettin.

Post by bronx »

Tak jak zasugerował Stach, wrzucajmy tu najciekawsze pocztówki lub zdjęcia z Neustettin.

Nie wiem tylko, jakie kryterium przyjąć, czy wrzucamy najciekawsze, które fizycznie posiadamy czy ogólnie, najciekawsze jakie gdziekolwiek widzieliśmy.

Póki co wrzucam najciekawsze moim zdaniem z mojej kolekcji, czyli z tych które posiadam fizycznie bo ze wszystkich skanów jakie mam wybierać to za dużo wybierania :)

a więc jedziemy.
(kolejność przypadkowa)

Image
Preußische Straße czyli dzisiejszy deptak, na wysokości dzisiejszego banku BGŻ. To co tygrysy lubią najbardziej czyli ulicówki, kartka ze stemplem z poczty jedynki z 27.11.1917roku. Wydana w Breslau czyli w dzisiejszym Wrocławiu.

Image
Po prostu cudna, jak na nią patrzę czuje się jakbym był na tym rynku, super uchwycone życie miasta. Dodatkową atrakcją jest jeszcze stara, jeszcze XVIII wieczna zabudowa, która na początku XX wieku się spaliła. Kolorowana, stępelek 19.05.1918 Feldpost, najciekawsze jest to że mam drugą przedstawiającą dokładnie to samo miejsce z tego samego ujęcia tylko że już w nowej zabudowie, wysłana przez ta samą osobę do tej samej osoby tyle że 19.06.1918 czyli dokładnie miesiąc później. Wydana w Dreźnie.

Image
Co tu dużo pisać, jak wszystko widać, pierwszy raz zobaczyłem ją na niemieckim serwisie aukcyjnym philasearch.com ale tam jednostkowo pocztówkę nie jest łatwo kupić, w związku z tym pozostało mi się zadowolić skanem, jak ją zobaczyłem potem na allegro to miałem tylko jedno hasło w głowie, musi być moja… no i się udało :) Wydawca Schöning & Co Lübeck, ze znaczkiem, ciekawa okolicznościowa pieczęć z 07.04.1937.

Image
Jedna ze starszych jakie posiadam, co ciekawe wysłana z Barwic do Koszalina 19.07.1899, długie linie adresowe, wypisana pięknym pismem. Wydawcą był Reinhold Sommer ze Szczecinka, który miał swój sklep papierniczy i księgarnię przy Markt 12. a że pocztówki w tamtym czasie były tak popularne jak dzisiaj smsy to każdy kto zawodowo miał do czynienia z papierem również je produkował.

Image
Kolejna ulicówka, wydana przez Otto Thiele, chyba mój ulubiony wydawca, właściwie nie widziałem pocztówki przez niego wydanej żeby mi się nie podobała, może też dlatego, że wydawał na przełomie XIX i XX wieku a pocztówki z tego okresu są bardzo klimatyczne. Otto w 1900 roku miał swój zakład fotograficzny przy Stellterstraße 2. Kartka ma długie linie adresowe i niestety zerwany znaczek z pieczęci pocztowej można jedynie wyczytać ze została wysłana w kwietniu 1903 roku.

Image
Ponownie pocztówka od mistrza Otto Thiele, te pocztówki są niesamowicie wydane, dzisiejszym produkcjom bardzo dużo brakuje. Fota o tyle ciekawa że widać niezabudowana parcelę za ratuszem, no i widać Kaiser’a przed ratuszem, no i to życie uchwycone. Aż się chce napisać Neustettin’kowi gratulujemy Otto Thiele :) Oczywiście długie linie adresowe, kartka wysłana ze Szczecinka z poczty dwójki, do Berlina 21.07.1904. Swoją drogą gdzie mogła być poczta nr 2 w 1904 roku przecież zabudowań na pl. Przyjaźni jeszcze nie było, chyba że duża liczba 2 na datowniku nie oznacza numeru urzędu jak mi się do tej pory wydawało. (Chyba o pieczęciach zrobi się osobny wątek).

Image
Kartka bez obiegu, wydawca nieznany, ale przedstawia ciekawy motyw, w końcu nie samymi rathaus’sami i ulicówkami człowiek żyje :) Była obiektem ostrej identyfikacji tu na forum i okazało się że budynek nadal istnieje, i tu ukłon w strone Waldka który w rozwikłaniu zagadki wielce dopomógł.

Image
Bardzo ciekawa pocztóweczka, piękna sceneria zimowa, ostatnio na ebay’u widziałem z tej samej serii tyle że robiona gdzieś w parku, ale widać że zdjęcia robione były w tym samym czasie bo drzewa identycznie oblepione śniegiem. Kartka wysłana 14.03.1931 wydawca to Fritz Laser który przy Friedrichstraße 17, miał swój zakład introligatorski, również handlował książkami. Zwróćcie uwagę ze wśród wydawców pocztówek mamy już księgarza (kupca), fotografa i introligatora, widać wydawanie pocztówek musiało być opłacalnym zajęciem. Z rodziną Laser’ów to w ogóle ciekawa historia, ojciec Fritz’a, Franz Laser był siodlarzem, później również tapicerem i na pewno od 1898 roku miał swój zakład przy Friedrichstraße 17, ostania wzmianka o jego zakładzie jest z 1913 roku, później już są tylko mi znane wzmianki z lat 20-tych o tym że zakład przejął syn i już obkładał książki, cóż koni było coraz mniej pojawiały się samochody a książki taniały i stawały się dostępniejsze, widać młodszy Laser w biznesie wybiegał daleko w przyszłość. Ale wracajmy do kartek.

Image
Kolejna wczesna pocztówka, ciekawy pomysł na kartkę dwie połączone fotografie przedstawiające dachy Königstraße. Długie linie adresowe, wysłana ze Szczecinka 14.07.1902. wydana przez F.A. Eckstein, człowiek ten na przełomie XIX i XX wieku prowadził bardzo szeroką działalność przy Königstraße 1 tj. sprzedawał ksiązki, sztukę, muzykalia, instrumenty, prowadził loterię królewską oraz oczywiście wydawał pocztówki :)

Image
Kartka przedstawia widok na miasto z wieży ciśnień. Właściwie 80% zabudowy, którą tu widzimy nie istnieje i to jest trochę smutne i zarazem bardzo ciekawe. Wysłana 5.01.1917 niestety ma zerwany znaczek. Wydana przez Ernst’a Passoth który miał swój zakład fotograficzny przy Stellterstraße 3.

Image
Kartka piękna no i oczywiście wydawca to Otto Thiele. Wczesna kartka oczywiście z długimi liniami adresowymi, wysłana ze Szczecinka 14.07.1901, przedstawia Loże Masońską, (a właściwie jej ogród), która mieściła się przy Stellterstraße.

Image
Wydana w Berlinie, bez obiegu. Zaliczyłem ją do ciekawych, dlatego że poza tą pocztówką nie widziałem nigdy uwiecznionych na pocztówkach tych koszar przy dzisiejszej ul. Słowiańskiej, najczęściej na kartkach goszczą koszary przy ul. Kościuszki. Po tematyce obrazka widać że kartka wydana na przełomie lat 30-tych i 40-tych.

Trochę się rozpisałem ale w tym temacie mógłbym tak bez końca, mam nadzieje że mi to wybaczycie.
Last edited by bronx on 27 Feb 2007, 22:13, edited 1 time in total.
mcselon
Posts: 142
Joined: 27 Feb 2007, 22:02
Location: Szczecinek

Post by mcselon »

Witam, jako nowy choć od dawna przeglądam wszelakie wątki poruszane na forum.

Niestety żadną pocztówką pochwalić się nie mogę ale post Bronxa spowodował, iż muszę się wypowiedzieć:

GENIALNE pocztówki!

Bronx oraz reszta użytkowników forum: robicie świetną robotę.

Pozdrawiam
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

:-)

Post by Stach »

Czapy z łbów! Odjazd totalny.

Na mnie z tego zestawu największe wrażenie zrobiła pocztówka zimowa. Inne też powalają, ale tej przyglądałem się najbardziej, bo widzę ją po raz pierwszy. Nawiasem mówiąc, ten murek po lewej to oczywiście szczecinecki "więzień"?
User avatar
LUCEK
Posts: 332
Joined: 04 Mar 2005, 13:57
Contact:

Re: Najciekawsze pocztówki i zdjęcia z Neustettin.

Post by LUCEK »

bronx wrote:Swoją drogą gdzie mogła być poczta nr 2 w 1904 roku przecież zabudowań na pl. Przyjaźni jeszcze nie było
Urząd nr "2" był na dworcu kolejowym a nr "1" przy B. Warszawy
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Miedzy innymi te "obrazki" zarazily mnie Twoja pasja :D
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Cieszę się, że się podoba. Może jeszcze troche tym razem z rugą ligą wyjechać?

Ok a ktoś coś swojego pokaże? Mam zacząć wywoływać do tablicy nickami z allegro czy z forum :)

Osobiscie marzy mi się żeby Pan Jacek J. czymś się pochwalił, sam bym pewnie spadł z fotela. Panie Jacku jak Pan nas czyta, mam prośbę, proszę coś pokazać na prawdę "szałowego".
User avatar
LUCEK
Posts: 332
Joined: 04 Mar 2005, 13:57
Contact:

Post by LUCEK »

Skoro było o stemplach pocztowych, to...
scan0019pw7.jpg
scan0019pw7.jpg (1011.39 KiB) Viewed 4581 times
Oraz widok znany z dzisiejszych Faktów TVN
scan0016ll8.jpg
scan0016ll8.jpg (53.15 KiB) Viewed 15109 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Fajna ta Twoja poczta Lucku. Pomijam już o wiele cikawsze niż dzisaj wykończenie dachu ale widać jeszcze zabudowaną małym parterowym domkiem parcelę za pocztą, później jak potrzeby poczty rosły parcelę tą wykupiono i powiększono gmach poczty. Zwróćcie uwagę że teraz wejście do poczty nie znajduje się na samym skraju budynku jak jest na tej kartce, tylko bardziej w środku.
User avatar
LUCEK
Posts: 332
Joined: 04 Mar 2005, 13:57
Contact:

Post by LUCEK »

GIZIO wrote:Tak ostatnia pocztówka to smaczek dla takich ludków jak ja interesujących się historią militarną naszego miasta.
scan0033vo7.jpg
scan0033vo7.jpg (165.71 KiB) Viewed 15180 times
To może coś takiego?
User avatar
LUCEK
Posts: 332
Joined: 04 Mar 2005, 13:57
Contact:

Post by LUCEK »

Bez rewelacji, ale ...
Jedyna znana mi pocztówka z widocznym browarem w Szczecinku (widocznym to tak na wyrost ) Ehhhhhhh i jeszcze dymił
:(
scan0029hb0.jpg
scan0029hb0.jpg (748.68 KiB) Viewed 4578 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

W swoim pierwszym poście użyłem sformułowania "długie linie adresowe"
dostałem informację, że nie każdy wie co to jest. W związku z powyższym postanowiłem wyjaśnić, posłużę się przykładami będzie najbardziej zrozumiałe.

Długie linie adresowe były stosowane od narodzenia się pocztówki, czyli gdzieś od połowy XIX wieku, do mniej więcej lat 1905. Pewnie i gdzieś wyjątkowo ktoś odnajdzie późniejsze, ale mniej więcej w tym okresie od tego zaczęto odchodzić. Przykład długich lini:

Image

na rewersie kartki umieszczany był tylko adres, korespondencja była umieszczana z przodu, czesto fikuśnie ją umieszczano w okół obrazka aby wykorzystać każdy wolny skrawek niezadrukowanej powierzchni. Aż w końcu doszło do tego że postanowiono umieszczać korespondencję również z tyłu, kartkę podzielono na pół, jedna połowa - korespondencja druga połowa - adres, i taki właściwie podział kartki obowiązuje do dziś.
Oto przykład dość wczesnej kartki, ale już z krótkimi liniami.

Image

pozdrawiam serdecznie, szczególnie osobe która się mnie o to pytała.
Last edited by bronx on 10 May 2007, 09:40, edited 1 time in total.
User avatar
LUCEK
Posts: 332
Joined: 04 Mar 2005, 13:57
Contact:

Post by LUCEK »

Coś zimowego
Attachments
scan0015lk6.jpg
scan0015lk6.jpg (28.19 KiB) Viewed 15056 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Tej fotki niestety nie posiadam w oryginale, ale należy do tej kategorii fotek po zobaczeniu których, długo się nie mogę pozbierać z wrażenia. Wrażenie to było dodatkowo spotęgowane tym, że widoczki z ratuszem najczęściej są dobrze znane i co tu dużo mówić, w swojej dużej masie nudnawe.
Jednak ta fotografia powaliła mnie na ziemie, otóż jest to chyba najstarsza fotografia jaką widziałem ze Szczecinka. Do tej pory za najstarszą uważałem pocztówkę przedstawiającą odsłonięcie pomnika Wilhelma I, a jak wiemy odsłonięcie miało miejsce w 1898. Na tej fotografii pomnika po prostu jeszcze nie ma :shock: Tak dobrze nam znana kamienica w której znajdowała się Cafe Adam jeszcze nie istnieje, stoi w tym miejscu znacznie niższa kamienica. Również ciekawostką jest typowy pomorski domek stojący na parceli za ratuszem już na Friedrichstraße. Na kartkach z samego początku XX wieku widać już tam pusty plac, a na późniejszych już postawioną kamienicę która później została połączona z ratuszem i tak służy do dziś.

Panie i Panowie, mam zaszczyt przedstawić Wam fotografie numer jeden w temacie Markt mit Rathaus:

Image
Last edited by bronx on 25 Aug 2007, 10:09, edited 1 time in total.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Czad

Post by Stach »

Wracając do tematu: Bronx ma rację, że pocztówki z symbolem Szczecinka - a takim jest z pewnością ratusz - są na ogół banalne. Tym większa frajda, gdy napotka się na jakąś wyłamującą się ze schematu. Kiedyś na allegro widziałem np. zwykłą pocztówkę (z lat trzydziestych) z ratuszem fotografowanym z żabiej perspektywy. Niby nic, tyle że na pierwszym planie stały sobie zaparkowane samochody, jakiś mercedes i coś tam jeszcze. I ten właśnie szczegół powodował, że kartka robi niemałe wrażenie.

Przy okazji zwróćcie proszę uwagę na niektóre peerelowskie pocztówki z ratuszem, np. te z lat pięćdziesiątych, z czasów gdy nie było jeszcze ronda. Jakieś rozklekotane ciężarówki, wózki, żałosne kioski i budki z napojami. Też robia wrażenie.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Czad

Post by bronx »

Stach wrote: Kiedyś na allegro widziałem np. zwykłą pocztówkę (z lat trzydziestych) z ratuszem fotografowanym z żabiej perspektywy. Niby nic, tyle że na pierwszym planie stały sobie zaparkowane samochody, jakiś mercedes i coś tam jeszcze. I ten właśnie szczegół powodował, że kartka robi niemałe wrażenie.
o tej piszesz?

Image
Post Reply