Siedziba PEKAO S.A. (d. Kreissparkasse Neustettin)

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Siedziba PEKAO S.A. (d. Kreissparkasse Neustettin)

Post by Gregor »

Poszukuje informacji dotyczących tego obiektu. Ktoś wie coś o nim tzn. kiedy go zbudowano, jaki to styl, itp dane. Coś było kiedyś w dziale "Znane nieznane" w Temacie ale nie moge namierzyć.
Pozdrawiam
Stepienms
Posts: 32
Joined: 05 Aug 2005, 09:00
Location: Szczecinek

Post by Stepienms »

Jedyne co wiem to, to że kiedyś mieścił sie tam szpital dla rosyjskich oficerów, ale na architekturze się nie znam.
Waldek

Post by Waldek »

Poszukam u siebie i kolegów jak znajdę dam opis.
Waldek

Post by Waldek »

Witam
To co się dowiedziałem to ponoć przed wojną był bank, bo jak Rosianie opuścili ten budynek to w podziemiach były zdewastowane kasy pancerne.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Image

Przed wojną był tam faktycznie bank a dokładnie Kreissparkasse czyli Powiatowa kasa oszczędnościowa.
Też już gdzies słyszałem o szpitalu w tym miejscu myśle, że był taki tylko tymczasowo w okresie kiedy Rosjanie zarządzali tą cześcią miasta.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Post by izywec »

Już pisałem na którejś z dyskusji, że w latach mojego pobytu w Szczecinku tj. 1955 - 59 był tam Komitet powiatowy PZPR. Od kiedy i do kiedy nie mam pojęcia.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Budynek nadal wyglada tak samo, jakies 2 lata temu go odswieżyli 8)
Szczecinek
tarabuka
Posts: 11
Joined: 21 Jul 2007, 17:19

JEZELI CHODZI O STYL

Post by tarabuka »

STYL BUDYNKU WYRAZNIE NAWIĄZUJE DO STYLU NEOBAROKOWEGO, LUB INACZEJ ELEKTYZMU. Swiadczy o tym absydowe pół wieze, baladchimowe dachy i portal z puuttami nad wejsciem. To znaczy ze budynek musiał powstac pod koniec XIX w, dokladnie w latach 80 lub 90 XIX wieku. Pozdro. Poszukuje kupca na ciekawe materialy o histori szczecinka (nieznane fakty). Chetnie odprzedam za pare dych, na wakacyjne kieszonkowe :roll:
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: JEZELI CHODZI O STYL

Post by ziom »

tarabuka wrote: To znaczy ze budynek musiał powstac pod koniec XIX w, dokladnie w latach 80 lub 90 XIX wieku. :
Generalnie masz rację, ale z datą nie byłbym już taki pewny, bo te wszystki mody docierały na prowincję wtedy kiedy w dużych ośrodkach budowano już inaczej, poza tym moda na style architektoniczne byla uzależniona równiez od kraju i uwarunkowań politycznych, choćby taki pózny barok, który padł we Francji razem z Bastylią, a po Europie krążyl jeszcze przez kilkadziesiąt lat. Pozdrawiam
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

tarabuka wrote: To znaczy ze budynek musiał powstac pod koniec XIX w, dokladnie w latach 80 lub 90 XIX wieku. :
wnioski błędne, aczkolwiek gratuluje dociekliwości.

budynek został wybudowany na pewno po 1910 roku, przedstawiam wam tutaj fragment kartki z fotorgrafią zrobioną z Blücherstr. czyli dzisiejszej Mickiewicza.

Image

Widać, że już jest wybudowany duży kościół który jak wiemy został ukończony w 1910 roku a budynku banku ani widu ani słychu, nawet początku budowy nie widać.

Co prawda nie znam dokładnej daty postawieniu budynku banku jednak twierdzenie że budynek został postawiony w XIX wieku uznaje za mocno naciągane.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Co to za zdjęcie?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

to jest ta kartka tylko że w wersji nie kolorowanej

Image
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Kurcze, taka znana kartka* - ale nigdy nie zwróciłem uwagi, że brakuje tam budynku banku!
________________
* Reprodukowana i w albumie Heinza Jonasa, i w "Szczecinku na starych pocztówkach" (reprinty ze zbiorów Muzeum Regionalnego).
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Kamien wegielny pod budowe budynku Kreissparkasse na rogu Augustusstr. zostal polozony 1.12.1923 roku. Budynek zaprojektowal i nadzorowal wykonanie berlinski architekt Hans Brandt. Mokre podloze utrudnialo prace. Na okolo 100 betonowych palach wylano plyte zelbetonowa jako konstrukcje nosna. Modnie wyposazone pomieszczenia bankowe i kasy zostaly oddane do uzytku 1 kwietnia 1925 roku.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Ciekawe ujęcie banku:

Image

Zwróćcie uwagę na podpis: "Ogród Różany z widokiem na stary zamek", chłechłe... Wydawca S. Brandt niezbyt dokładnie się orientował w topografii Szczecinka.
Post Reply