Hitler w Szczecinku

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Post by izywec »

Pogapiłem się nieco na mapy naszego Sztabu Generalnego tj. N-33-94-A i N-33-94-C i porównałem z dostępnymi niemieckimi z naszego portalu i wnioski moim zdaniem są następujące:
1. Obecne Borne Sulinowo to Banhof Gross Born Linden.

2. Niemiecki Gross Born to obecne Stare Borne Sulinowo.

3. Nie znam lokalizacji obozu jenieckiego /Oflag IID/ ale jeśli w pobliżu GB /Stare Borne Sulinowo/ to do stacji Zippnow - obecnie Sypniewo /linia Czplinek - Jastrowie/ jeńcy mieli praktycznie podobny dystans do pokonania /ok + 10% drogi niż do Bhf GB Linden/ . Z mapy niemieckiej wynika, że istniała droga bita do Sypniewa /Zippnow/. Potwierdza to prawdziwość wspomnienia o powrocie polskich oficerów z oflagu.

4. Teoretycznie było wszystko jedno /jeśli chodzi o odległość / gdzie mógłby zatrzymać się Hitler z swoją salonką ale to tylko teoria bo nic jak na razie na to nie wskazuje, że było to Zippenow. Moja poprzednia uwaga to po prostu reminiscencja z jednej wypowiedzi o historii sztuki "Niemcy" Kruczkowskiego. Oficerowie musieli przejść najpierw ok 6,5-7,0 km do toru i dalej na wschód i południe wzdłuż torów kolejowych do Jastrowia. Do stacji GB Linden mieli by ok5,5 km no i nie w stronę na której Im zależało. :oops:
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwus

Czytając ostatnio książkę Franza W.Ziedlera "Kwatery Główne Fuhrera"
natknąłem się na fragment wspominający o wizycie pociągu ministerialnego(Himlera i Ribbentropa) i pociągu specjalnym Hitlera w Bornym Sulinowie a oto ten fragment:" 5 września 1939r oba pociągi przyjechały z pasażerami na wojskowy poligon ćwiczebny Borne Sulinowo nie opodal Szczecinka, gdzie pozostały do 7 września.Podczas przejazdu Hitler i towarzyszująca mu grupa natknęli się na małej stacyjce kolejowej na pociąg sanitarny. Niemieckie Biuro Informacyjne rozpisywało się potem o rozmowach Fuhrera z rannymi żołnierzami.
_________________
Weź perłe,odrzuć skrupułe.Idź za wskazówkami Mistrza,a nie zwracaj uwagi na jego ludzkie słabości.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Post by izywec »

GIZIO wrote:Serwus

Podczas przejazdu Hitler i towarzyszująca mu grupa natknęli się na małej stacyjce kolejowej na pociąg sanitarny. Niemieckie Biuro Informacyjne rozpisywało się potem o rozmowach Fuhrera z rannymi żołnierzami.
_________________
"na małej stacyjce kolejowej" Nawet we wrześniu 1939 stacja w Szczecinku nie mogła być traktowana tym przymiotnikiem. Może przekład nie za bardzo choć w niemieckim trudno pomylić określenie mały z innym. Albo chodzi o zupełnie inne spotkanie niż to opisane przez Bronx'a. Pewnie tego nie rozwiążemy ostatecznie. Na małe stacyjki pasują zarówno Łubowo i Sypniewo bo stacja w Bornym jest końcowa.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

To będzie,to raczej Łubowo.Wnioskuje po skserowanych zdjęciach ,które posiadam z wizyty Hitlera w Gross Born.Pozdro. 8)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Günter Damaske podczas rozmowy z nami w Eutin wspominał, że na własne oczy widział przejazd Hitlera przez Szczecinek, i to nie pociągiem a przejechał samochodem przez środek miasta m.in przez Markt, zebrało się nawet troszkę mieszkańców.
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Hitler w Szczecinku

Post by robot humano »

BBC Knowledge cykl "Ochroniarz Hitlera" odc 7, emisja wczoraj (12.01.10) o północy. Pięknie pokazane na mapach i z datami gdzie, jak i po co Adolf jechał pod koniec września 1939. Neustettin na mapie Europy w BBC!
P.S.1. Nie wiem kiedy powtórka, poszperam
P.S.2. Program brytyjski więc przy łamaniu granicznych szlabanów komentarz "Hitler zastosował nową taktykę - blitzkrieg - więc nie zdążyliśmy Polakom pomóc". Chwilę potem opis walk ( z datami! ) z końca września. Fajfokloki w dziuplę kopane...
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re:

Post by bronx »

Odnalazłem kolejne fotki z tego pociągu szpitalnego, opisane przez autorów TEJ STRONY jako wykonane w Neustettin.
Attachments
ah5.jpg
ah5.jpg (64.07 KiB) Viewed 8068 times
ah4.jpg
ah4.jpg (132.35 KiB) Viewed 8085 times
ah3.jpg
ah3.jpg (104.86 KiB) Viewed 8039 times
ah2.jpg
ah2.jpg (114.37 KiB) Viewed 8090 times
ah1.jpg
ah1.jpg (98.53 KiB) Viewed 8083 times
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: Hitler w Szczecinku

Post by Waldek »

Do dziś jest nasyp z Jastrowia do samego obozu jenieckiego pod Nadarzycami. Tyle wiem na pewno bo całkiem nie dawno tam byłem . Droga do dziś używana, betonowa w drugiej połowie kostka granitowa zaczyna się w Sypniewie a kończy w Kłaninie - Gródku.
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Re: Hitler w Szczecinku

Post by Michał Rybiński »

robot humano wrote:BBC Knowledge cykl "Ochroniarz Hitlera" odc 7, emisja wczoraj (12.01.10) o północy. Pięknie pokazane na mapach i z datami gdzie, jak i po co Adolf jechał pod koniec września 1939. Neustettin na mapie Europy w BBC!
i w tym programie było powiedziane, że w nocy 3/4 wrześnie 1939 roku Hitler przyjechał pociagiem z Berlina do Bad Polzin (Połczyn Zdrój). W Połczynie przesiadł się do samochodu i pojechał dalej, w kierunku Neustettin (Szczecinka).
Naoczny świadek wspomina, że 4 września Hitler był w Bärwalde (Barwice).
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Hitler w Szczecinku

Post by Stach »

Michał Rybiński wrote:Naoczny świadek
A coś bliższego na temat tej osoby? Nie żebym prosił o imię i nazwisko, ale...
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Re: Hitler w Szczecinku

Post by Michał Rybiński »

Stach wrote:A coś bliższego na temat tej osoby? Nie żebym prosił o imię i nazwisko, ale...

Nawiązałem kontakt z synem ostatniego pastora ewangelickiego w Barwicach. Ów syn zapisał fakt pobytu/przejazdu Hitlera w swoich wspomnieniach :)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Hitler w Szczecinku

Post by Stach »

No, to już coś bardziej konkretnego. Pozwól jednak, że podrążę dalej. "Zapisał" we wspomnieniach czy może w dziennikach? Dziennik jest źródłem nieporównanie bardziej wiarygodnym niż wspomnienia spisywane po latach, powstające często pod wpływem różnych sugestii (np. z lektur czy przekazów w mediach).
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Re: Hitler w Szczecinku

Post by Michał Rybiński »

ów człowiek urodził się w Barwicach, ale nie pisał dzienników - był zbyt mały :P
te wspomnienia otrzymałem w tym roku. nie wiem, na podstawie czego pisał swoje wspomnienia.
Jachs30
Posts: 1
Joined: 13 Apr 2009, 18:30

Re: Hitler w Szczecinku

Post by Jachs30 »

Witam!

niestety moja wiedza historyczna nie ma prawa równac się z wasza można powiedzieć niejednokrotnie profesorską ale jakiś czas temu oglądałem program na discovery o zyciu Hitlera i tam była informacja że jadąc do Połczyna jechał przez Szczecinek. coś w tym więc chyba jest. daty wizyty niestety nie pamietam

Pozdrawiam!!
J
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Re: Hitler w Szczecinku

Post by Michał Rybiński »

Jachs30 wrote: program na discovery o zyciu Hitlera i tam była informacja że jadąc do Połczyna jechał przez Szczecinek.
no tak, już mowa była wyżej o tym programie.
Hitler jechał z Połczyna do Szczecinka
Post Reply