Odznaka Jung-Lingsverein Neustettin

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
icto
Posts: 1
Joined: 23 Feb 2016, 22:53

Odznaka Jung-Lingsverein Neustettin

Post by icto »

Witam,

na wstępie chciałbym się przywitać jako że jest to mój pierwszy post i pogratulować forum. Niektóre miasta posiadają swoje fora, ale o dziwo brak w nich działów historycznych. Tutaj przeciwnie. Zbieram przedwojenne przedmioty związane z moim miastem - Bytomiem i przy okazji takiego codziennego zbierania natrafiłem na odznakę z załącznika. Nie jest to mój temat, nie znam zupełnie Szczecinka i jego historii jednak pomyślałem, że tutaj na forum może dowiem się czegoś o tej odznace. Z góry przepraszam za białe plamki, które dodałem ale z doświadczenia wiem, że przedmiot który krąży po sieci ciężko jest sprzedać/wymienić a ja nie wiążę z nim dłuższej relacji więc zdecydowałem się go zabezpieczyć. Liczę na zrozumienie.

Pozdrawiam! ICTO
NSS.jpg
NSS.jpg (47.76 KiB) Viewed 3143 times
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Odznaka Jung-Lingsverein Neustettin

Post by ziom »

Jüng-Lingsvereine powstawały w całych Niemczech od początku do końca XIX wieku i były związane z ruchem przebudzeniowym przede wszystkim w parafiach ewangelickich, rzadziej katolickich. Oprócz męskich organizacji działały również Frauen- Lingsvereine ( żeńskie organizacje)
Tyle udało mi się znaleźć w necie.
Bavor
Posts: 78
Joined: 26 Oct 2012, 15:24
Location: Poznań

Re: Odznaka Jung-Lingsverein Neustettin

Post by Bavor »

Dodam, że były to organizacje chrześcijańsko-patriotyczne, które oferowały młodym mężczyznom, zwłaszcza robotnikom, rzemieślnikom i kupcom, możliwość przyzwoitego i interesującego spędzania wolnego czasu.

Pierwsza tego rodzaju organizacja została założona w 1768 roku w Bazylei, przez pastora Meyenrock.

[Wg. "Meyers Großes Konversationslexikon"]

Można powiedzieć, że jest to odpowiednik amerykańskiej i angielskiej YMCA (Young Men’s Christian Association).

Któż nie zna tego przeboju? ;)

https://www.youtube.com/watch?v=CS9OO0S5w2k" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply