Kościoły w szczecinku i okolicy

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
User avatar
Rasputin
Posts: 142
Joined: 24 Feb 2007, 10:16

Kościoły w szczecinku i okolicy

Post by Rasputin »

Witam. Wpisujcie tutaj jakies informacje lub ciekawostki ziązane zkościołami w szczecinku i okolicy.
User avatar
Rasputin
Posts: 142
Joined: 24 Feb 2007, 10:16

Post by Rasputin »

To może zacznę.
W miejscowości Radacz do roku 1945 były przechowywane elementy
karoc Sobieskich przerobione na ambonę w miejscowym kościele.
Rydwan ten dostał w nagrodę od wdzięcznych mieszczan Jan II Sobieski za rozbicie Turków pod Wiedniem w 1683 r. Miał on kosztować 3000 tys . dukatów.
Po śmierci Króla Jana III , rydwan otrzymał najstarszy syn, królewicz Jakub i wywiózł go na Śląsk do Oławy. Gdy wybuchła wojna między Prusami a Austrią o te ziemie . Miejscowość ta zajął Pruski Generał Hening v. Kleist pochodzący z Radacza. Król Prus pragnął umieścić
ten rydwan na honorowym miejscu w berlińskim arsenale. Ale dał się przebłagać v . Kleistowi który rydwan zawiózł do swej posiadłości w Radaczu. Umieścił go w tutejszym kościele jako ambonę kazał namalować swój herb (dwa lisy) - tytuł marszałkowski i datę swej nominacji .
Baldachim był zwieńczony szczerozłotą kula która jak głosi miała się zmienić w drewno jeśli dotknie ja człowiek niegodny i nie będzie miał czystego serca.

Poprawiłem masę błędów.Proszę pisać poprawnie /mod
wojna
Posts: 2
Joined: 26 Feb 2007, 23:07
Location: urodzony w Szczecinku

Post by wojna »

Witam,
Czy ktoś z forumowiczów posiada jakieś ciekawe informacje na temat kościoła w Borzęcinie(Borntin. kreis Neustettin)? czy wogóle istniał tam kiedyś kościół?
znam trochę te strony i z opowieści osadników po II wojnie wynika, że przed wojną mógł być kiedyś w tej wiosce kościółek.
pozdrawiam
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Niedawno na portalu publikwoalem artykuł z Tematu na temat nieistniejącego kościoła świetego Mikołaja. Artykuł jest TUTAJ
Waldek

Post by Waldek »

Image Image Image

Kościół NMP

Image Image Image

Kościół św. Rozalji.


Image Image Image

Kościół św. Ducha.

Image Image

Kościół Garnizonowy

Image Image

Parafia św. Krzysztofa

Image

Kościół św. Franciszka - Osiedle Bukowe.

Image

Kościół Miłosierdzia Bożego - Osiedle Kołobrzeskie.

Image

Kaplica Cmentarna.

Image

Klasztor Sióstr Niepokalanek

Image

Kościół ewangelicki

Image Image

Cerkiew Prawosławna.

Image Image

Jelenino

Image

Turowo

Image

Kragi

Image

Parsęcko

Image Image

Sitno

ImageImage

Żółtnica.
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Borne Sulinowo

Post by Michał Rybiński »

kontynuując ten temat... w Bornem Sulinowie ciekawy jest kościół przerobiony z kina. ciężko jednak znaleźć jego fotki...
Waldek

Post by Waldek »

Bo oprócz mnie nikt się nie pofatygował a ja teraz za granicą więc nie mam jak.
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Re: Borne Sulinowo

Post by Gregor »

Michał Rybiński wrote:kontynuując ten temat... w Bornem Sulinowie ciekawy jest kościół przerobiony z kina. ciężko jednak znaleźć jego fotki...
A co tam jest ciekawego tak wogóle? Pytam z ciekawości bo nie byłem tam.
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Post by Michał Rybiński »

co jest tam ciekawego?? samo to, że został przerobiony z kina :) przejeżdzałem kiedyś przez Bornei widziałem, że jest rozbudowywany... na stronach Bornego Sulinowa nie znalazłem aktualnych fotek :/
Waldek

Post by Waldek »

Kościół w Węgorzewie

Image

Została zastosowana ciekawa koncepcja, otóż od środka postawiono nowe ściany a zewnętrzne przymocowano do tej ściany wewnętrznej.

Image Image

Image
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Re: Kościoły w szczecinku i okolicy

Post by Michał Rybiński »

mapka z kościołami na terenie powiatu szczecineckiego. Sama mapka pochodzi z http://www.powiat.szczecinek.pl/mapa.htm" onclick="window.open(this.href);return false; a kościoły sam naniosłem :) krzyż łaciński oznacza kościoły rzymskokatolickie a krzyżem trzyramiennym (w Szczecinku i Białym Borze) cerkwie...
untitled.jpg
untitled.jpg (144.62 KiB) Viewed 18861 times
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Re: Kościoły w szczecinku i okolicy

Post by Michał Rybiński »

BIAŁOWĄS (Balfanz) - Kościół filialny (parafia w Krosinie) p.w. bł. Teresy Ledóchowskiej z 1689 r., ryglowy, obecnie otynkowany. Fundacja von Glassenapp, w krypcie trumny rodowe. Obiekt zabytkowy – nr rej. 327 z 8.05.1961 r.
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Re: Kościoły w szczecinku i okolicy

Post by Michał Rybiński »

KŁODZINO (Klotzen) - Kościół filialny (parafia w Krosinie) p.w. Narodzenia NMP z 1848 r., neogotycki z cegły, na rzucie ośmioboku.
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Re: Kościoły w szczecinku i okolicy

Post by Michał Rybiński »

OSTROPOLE (Osterfelde) - kościół filialny (parafia w Barwicach) p.w. Narodzenia NMP z XIX w., neoromański, zbudowany z ciosów granitowych i cegły.
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Re: Kościoły w szczecinku i okolicy

Post by Michał Rybiński »

OSTROWĄSY (Wusterhanse) - kościół filialny (parafia w Starym Chwalimiu) p.w. MB Różańcowej z 1728 r., ryglowy. Obiekt zabytkowy – nr rej. 334 z 9.05.1961 r. Przy kościele znajduje się kamienny pomnik poświęcony mieszkańcom wsi poległym w I wojnie światowej.
Post Reply