Dach wieży dużego kościoła.

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
the press
Posts: 215
Joined: 05 May 2008, 16:20

Dach wieży dużego kościoła.

Post by the press »

Jak zapewne wiecie, do muzeum i archiwum trafiły zdjęcia z rodzinnego albumu Christine Zech, wnuczki kamieniarza Oskara Staudte ze Szczecinka. Pokazują kawał zwykłego życia przed i wojennego Neustettin. A ja mam prośbę o pomoc - jedna z fot przedstawia wieżę kościoła św. Mikołaja otoczoną rusztowaniami. To zapewne lata 30 lub 40, więc stosunkowo niewiele po wybudowaniu świątyni. Po głowie chodzi mi kilka możliwości - pokrycie wież było do bani, posypało się więc je wymieniono lub remontowano (są inne fotki z tego okresu gdzie widać jakby z dachem coś nie bardzo było) albo też już podczas wojny zdjęto miedź na cele wojskowe. Pewności nie mam, bo nie wiem czy pierwotnie była kryta wieża i sygnaturka. Ale wiadomo, że dzwony np. poszły na przetopienie. Wszyscy pewnie pamiętamy wymianę poszycia wieży w latach 90., zdjęto kruszące się łupki (czy co to ta było) i położono blachę miedzianą. Ktoś ma jakiś pomysł o co chodziło na tej focie?
Attachments
kosciol_rusztowanie.jpg
kosciol_rusztowanie.jpg (199.05 KiB) Viewed 3693 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Dach wieży dużego kościoła.

Post by bronx »

Też mnie ta fotka zastanowiła, ale po pierwsze czy prawie 40 lat od budowy to nie jest już wystarczający czas na jakieś standardowe konserwacje?

Inna sprawa, że pokrycie dachu wieży faktycznie się zmieniało na przestrzeni lat przynajmniej dwukrotnie.

Pierwsze zdjęcie pokazuje jak dach wyglądał tuż po wybudowaniu kościoła. Widać, że tam faktycznie była blacha położona tak samo właściwie jak dzisiaj.
1905.jpg
1905.jpg (169.07 KiB) Viewed 3694 times
Poniższe zdjęcie jest z lat 30-tych, widać że z dachem się coś zaczyna dziać. Niekoniecznie to musi być jakiś problem techniczny, być może zaczęła się tworzyć naturalna zielona patyna, ale trudno to na czaro-białym zdjęciu jednoznacznie zweryfikować.
1930.jpg
1930.jpg (36.95 KiB) Viewed 3683 times
Na późniejszych zdjęciach, tutaj na przykładzie zdjęcia z PRL widać, że już pokrycie jest inne, są takie, prawdopodobnie betonowe płytki kwadratowe układane w tzw. karo. Być może to właśnie wtedy kiedy powstało to zdjęcie z rusztowaniami, zostały one położone. Co ciekawe, większość zdjęć z płytkami na dachu pochodzi właśnie z czasów polskich, czyli albo to rusztowanie i wymiana była na sam koniec czasów niemieckich, albo dach był wymieniony już po 1945 roku. Pamiętajmy, że przy kościele coś po wojnie "dłubano" bo zniknęła np. sygnaturka.
prl.jpg
prl.jpg (46.13 KiB) Viewed 3689 times
I na koniec fotka już z lat 90-tych po wymianie pokrycia dachu na miedziane, które jest do dzisiaj.
1990.jpg
(143.79 KiB) Downloaded 2493 times
the press
Posts: 215
Joined: 05 May 2008, 16:20

Re: Dach wieży dużego kościoła.

Post by the press »

Na logikę tak zapewne było - zdjęcie z rusztowaniem to już raczej czasy wojenne i pokazują zdejmowanie blachy w celu wspomożenia wysiłku wojennego III Rzeszt, a raczej układnie owych płytek, które przetrwały do lat 90.. Pamiętam dobrze ich demontaż polegający na zrzucaniu na ziemię. Wątpię też, aby w PRL możliwe było tak misterne ułożenie płytek, w technologii jak napisałeś w karo. Swoją drogę jakieś wzmianki powinny być na ten temat w kronice parafii, to fantastyczne źródła historyczne i aż szkoda, że tak mało wykorzystane.
Post Reply