Może ktoś wie

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
clico
Posts: 3
Joined: 12 Jul 2015, 17:14

Może ktoś wie

Post by clico »

Witam
Niedawno całkiem przypadkowo trafiłem na przedmiot widoczny na zdjęciach. Pytanie brzmi, czy ktoś wie kim był w Szczecinku Paul Sommer i czym się zajmował? Z wielkości i kształtu przedmiotu niewiele potrafię wywnioskować (średnica około 5cm, wysokość około 2,5cm).
Pozdrawiam
Krzysztof
Attachments
P7040013.JPG
(2.79 MiB) Downloaded 506 times
P7040011.JPG
(3.24 MiB) Downloaded 453 times
User avatar
NASA
Posts: 186
Joined: 25 Jun 2006, 19:08

Re: Może ktoś wie

Post by NASA »

Może dzwonek rowerowy.
clico
Posts: 3
Joined: 12 Jul 2015, 17:14

Re: Może ktoś wie

Post by clico »

Przez chwilę też tak myślałem, ale od wewnętrznej strony musiałby być pewnie jakiś gwint, zresztą przedmiot jest wykonany ze zbyt grubego (1 - 1,5 mm) jak na dzwonek rowerowy metalu. Wewnętrzna część wydaje się być toczona. Dodatkowo od środka widoczny jest jakiś bolec, zaczep, blokada przed obrotem tego przedmiotu, to jakby jakieś okucie czegoś o okrągłym kształcie. Czemu przedmiot ten służył, też mnie ciekawi, ale bardziej osoba Paula Sommera. Wiele googlowałem, ale bez istotnego efektu.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Może ktoś wie

Post by bronx »

Co to jest to Ci nie powiem, ale najpewniej chodzi tutaj o Paula Sommera, który był ślusarzem, pewnie miał zakład ślusarski. W 1928 roku mieszkał przy Ratzebuhrerstraße 2, był to budynek albo ten widoczny albo jeszcze jeden o ile istniał, w każdym razie był to budynek pierwszy od skrzyżowania z ul. 28 lutego.
https://www.google.pl/maps/@53.694757,1 ... hUMZrw!2e0" onclick="window.open(this.href);return false;

Później w 1933 roku przeprowadził się do centrum i mieszkał przy Bismarckstr. 15 czyli w tej kamienicy:
https://www.google.pl/maps/@53.708643,1 ... LcJt8g!2e0" onclick="window.open(this.href);return false;
clico
Posts: 3
Joined: 12 Jul 2015, 17:14

Re: Może ktoś wie

Post by clico »

Dziękuję bronx. Przynajmniej po części zaspokoiłeś moją ciekawość.
Pozdrawiam
Krzysztof
User avatar
Rasputin
Posts: 142
Joined: 24 Feb 2007, 10:16

Re: Może ktoś wie

Post by Rasputin »

Ostatnio przy remoncie jednej kamiennicy na 28 lutego tj. tam gdzie jest ta kwiaciarnia stokrotka moi znajomi fuchowcy znaleźli rodzinne pamiątki na poddaszu oraz albumy rodziny Sommer. Mam te zdjecia zeskanowane :)
Post Reply