Historia domu Sióstr Niepokalanek -1945

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
krzysgra
Posts: 13
Joined: 30 Jun 2010, 11:51

Historia domu Sióstr Niepokalanek -1945

Post by krzysgra »

Witam
Pewnego razu, będąc w domu u Sióstr Niepokalanek (w Szczecinku przy ul. Kościuszki 30), zostałem zapytany przez jedną z sióstr czy nie znam historii budynku i kto w nim mieszkał, który użytkują od 1945 r. Niestety nic nie mogłem powiedzieć oprócz historii, którą znam od znajomego. Nie wiem ile jest w niej prawdy a ile dopowiedzeń na potrzeby użytkowników. Otóż przed wojną (konkretnie nie wiem w którym okresie) w budynku tym zamieszkiwała pani lekarz ginekolog, która w ramach swoich usług dla kobiet dokonywała również aborcji. Prawdopodobnie gabinet jej mieścił się w miejscu, gdzie dzisiaj jest usytuowana kaplica. Czy to jest prawda, czy może w tym budynku mieściło się coś innego i zamieszkiwali go inni mieszkańcy Szczecinka.
Pragnę zaznaczyć, że na planie miasta Neusttein (który jest umieszczony na portalu), w tym miejscu jest zaznaczony Reit – Und Fahrturnierplatz (nr 30), czyli plac do doskonalenia jazdy konnej.
Proszę zatem forumowiczów o informacje dotyczące historii tego budynku.
Pozdrawiam.
Attachments
dom SN.jpg
dom SN.jpg (79.52 KiB) Viewed 3840 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Historia domu Sióstr Niepokalanek -1945

Post by bronx »

Dobre pytanie, już kiedyś siedziałem nad historią tego budynku, zdradzę od razu, że jednak do niczego bardzo konkretnego nie doszedłem.

Na początek małe sprostowanie.
Plan miasta nie podaje, że tutaj wg legendy planu jest numer 30 czyli Reit – Und Fahrturnierplatz. Ten numer jest zlokalizowany na miejscu dzisiejszego boiska treningowego przy Stadionie Miejskim im. Kazimierza Czesława Lisa (Adolf Hitler Sportplatz).

Numer 30 na planie to numer budynku, czyli Mackensenstrasse 30, numeracja odpowiada dzisiejszej numeracji czyli Kościuszki 30. Jednak tu trzeba być ostrożnym bo w 1937 roku nastąpiła zmiana nazwy ulicy a wraz z nią całą ją przenumerowano. Wcześniej nazywała się Königsvorstadt a numer tego domu przed 1937 rokiem to 16.

Niestety nie mam żadnych danych po 1937 roku, w 1933 roku ten adres zamieszkiwały dwie osoby:
Engel Emil - Chauffeur (szofer)
Krause Erna - Hausmädchen (pokojówka/pomoc domowa)

Jak widać po tych zawodach, były to pewnie osoby, które w tym domu pracowały/wykonywały usługi na rzecz tego domu. Zapewne to była jakaś willa bogatego właściciela, jednak nie mam informacji kto był jego właścicielem. Może tu nie mieszkał tylko miał swoje biura?

Oczywiście wszystko powyższe nie wyklucza tego, że był tam jakiś gabinet, może właścicielem willi był właśnie jakiś lekarz, albo przeznaczenie tego budynku od 1933 do 1945 się zmieniało.
mackensen30.jpg
mackensen30.jpg (184.55 KiB) Viewed 3705 times
AHsportplatz.jpg
AHsportplatz.jpg (181.75 KiB) Viewed 3703 times
krzysgra
Posts: 13
Joined: 30 Jun 2010, 11:51

Re: Historia domu Sióstr Niepokalanek -1945

Post by krzysgra »

Dziękuję Bronx za, jak zawsze, rzetelną i szybką odpowiedź.
Rzeczywiście pomyliłem numerację domów z numeracją informacyjną planu (plan oglądałem w małej rozdzielczości).
Nie sądziłem, że jest tak mało informacji, ale jeszcze raz dziękuję.
Pozdrawiam.
Post Reply