1 maja przed wojną

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
the press
Posts: 215
Joined: 05 May 2008, 16:20

1 maja przed wojną

Post by the press »

Pytanie, w zdjęciach z archiwum Macieja Turkowskiego jest jedno przedstawiające - na moje oko - pochód 1 majowy (są nawet dwa - 2 na Boh. Warszawy z kelnerami) w hitlerowskim Szczecinku. Zdjęcie o tyle ciekawe, że napis na transparencie głosi, że idzie radio Ostpommern Grenzmark Paul Volke. Cóż to za ekipa mogła być i czy faktycznie to nazistowski 1 Maja? Czy w Neustettin było wówczas radio własne? Na pół wieku przez ReJa? A może z Koszalina? I czy to mógł być pochód. Lokalizacja zdjęcia oczywista - w tle arsenał
Attachments
a1.jpg
a1.jpg (54.1 KiB) Viewed 13560 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: 1 maja przed wojną

Post by bronx »

Paul Volk prowadził firmę handlową. Mieszkał i najprawdopodobniej handlował też przy Friedrichstr. 3, czyli wychodzi gdzieś za ratuszem, kamienica którą obecnie wchłonął ratusz na potrzeby USC. Firma zajmowała się handlem radioodbiornikami, ale faktycznie też jest obok podawana nazwa "Rundfunk Ostpommern-Grenzmark". Sprzęt mieli, umiejętności pewnie też to i coś w eter nadawali, ciekawa sprawa.
the press
Posts: 215
Joined: 05 May 2008, 16:20

Re: 1 maja przed wojną

Post by the press »

a czy to mogło być nazistowskie 1 Maja? I co w ogóle wiadomo o szczecineckich obchodach tego święta?
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: 1 maja przed wojną

Post by Drahim »

Nie wydaje mi się aby w Neustettin tak bardzo kochali święto 1 - maja.
Pochód idzie w kierunku Hinderburg Platz (plac Jasny), a tam odbywały się zgromadzenia i festyny miejscowej ludności. Może to być przemarsz na jakąś manifestację, festyn lub cokolwiek innego.
the press
Posts: 215
Joined: 05 May 2008, 16:20

Re: 1 maja przed wojną

Post by the press »

No właśnie, w III Rzeszy mocno fetowano 1 Maja, wszak NSDP w nazwie miała socjalizm, inna rzecz, że po wojnie komuniści zawłaszczyli to święto pracy skutecznie obrzydzając je spędami na pochody. Z tego co czytałem, to rytuał 1 maja w Niemczech Hitlera (Narodowy Dzień Pracy - święto państwowe) był podobny - pochód, potem festyny, pikinki
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: 1 maja przed wojną

Post by bronx »

Oczywiście, święto pracy było obchodzone również w Republice Weimarskiej jednak prawdziwa pompa i huczne pochody miały miejsce w III Rzeszy. Oprócz dnia wolnego od pracy, były wspomniane pochody, rozdawano medale okolicznościowe, różne druki, dyplomy i pocztówki okazjonalne.

http://historia.org.pl/2014/11/14/1-maj ... litarnych/" onclick="window.open(this.href);return false;
the press
Posts: 215
Joined: 05 May 2008, 16:20

Re: 1 maja przed wojną

Post by the press »

inna fota z archiwum Macieja Turkowskiego, która mi podpada pod nazistowski 1 Maja - przemarsz załogi jakiejś restauracji - pochód? - na ulicy Królewskiej, o ile się nie mylę
Attachments
a2.jpg
(597.45 KiB) Downloaded 710 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: 1 maja przed wojną

Post by bronx »

Tak to jest 1 maja na 100%, miałem to zdjęcie w ręce zdaje się z tyłu było podpisane ołówkiem tą datą. Zdjęcie zrobione ze schodów Keuns Hotel (Hotel Pomorski) być może sfotografowali swoją ekipę.

Jeszcze offtopicowo słów kilka o tych zdjęciach. Nie są to fotki Maćka, to są fotki z zasobów Muzeum Pomorza w Greifswaldzie. Zresztą na tym pendrive od Maćka są one w tak nazwanym katalogu. Fotki te skanowałem ja razem z ziomem kilka lat temu. Trochę żałuję, że one wypłynęły od byłych mieszkańców, że tak powiem bocznymi drzwiami, bo wtedy w muzeum w Greifswaldzie umówiłem się, że będą publikowane tylko z ich logo i w ograniczonych rozdzielczościach. Tak jak tutaj:
http://galeria.szczecinek.org/displayim ... m=26&pos=2" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie była to może jakaś pisemna umowa, ale ustna dżentelmeńska z przemiłymi ludźmi którzy wykazali się otwartością i dopuścili mnie do swoich muzealnych archiwów, a teraz wszyscy to mają w pompce, Gawex wywalił z tego całą galerię jak leci i wyszło, że ja z gęby zrobiłem cholewę.

Droga tych skanów: ja skanowałem w muzeum -> chyba przekazałem kopię do muzeum w Eutin (ziom pamiętasz coś takiego?) -> musiały zostać skopiowane pomiędzy członkami HKA -> Maciek po latach dostał od nich materiał (działał w dobrej wierze nie mam pretensji) -> przekazał do muzeum w Szczecinku i mi -> a z muzeum brał już kto chciał :) (w sumie też nie mam pretensji, proszę tylko o oznaczanie zdjęć logiem albo informacją, że to Muzeum Pomorza w Greifswaldzie. Gawex mimo moich próśb ma to w pompce.)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: 1 maja przed wojną

Post by bronx »

Mam jeszcze takie zdjęcie z 1 maja 1936 roku, pracowników zakładu kamieniarskiego Oskara Staudte. Zdjęcie zrobione pewnie przed wyjściem na pochód, wszyscy elegancko ubrani, tak że widać że święto pewną rangę i znaczenie miało.
kamieniarze.jpg
kamieniarze.jpg (161.31 KiB) Viewed 13333 times
the press
Posts: 215
Joined: 05 May 2008, 16:20

Re: 1 maja przed wojną

Post by the press »

ej, bronx, nie można siedzieć jak kwoka na archiwaliach, pamiętasz rozmawialiśmy o tym parę razy, gdy Ty lub ja się nacięliśmy na takie praktyki, a przecież chodzi o popularyzację historii regionalnej jak się da. Akurat ja nie mam problemów z podawaniem źródła, choć po entym przejściu przez czyjeś ręce może to być trudne, ale podaję choć te ostatnie ogniwo. Ale do meritum, fota z radiowcami - sądząc po tabliczce z nazwą firmy podobnej do tej kamieniarzy - zdaje się potwierdzać, że to pochód na 1 maja. A plakaty socrealistyczne z PRL i III Rzeszy wręcz identyczne.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: 1 maja przed wojną

Post by bronx »

Nie czytasz mnie uważnie. Przeczytaj jeszcze raz a dowiesz się, że nigdzie nie bronię publikowania. Proszę tylko o oznaczanie materiałów logiem muzeum tak jak prosili mnie o to udostępniający.
Ponadto o żadnym kiszeniu tu nie ma mowy bo ten konkretnie materiał w całości jest dostępny w naszej galerii od dobrych pięciu lat i był wielokrotnie komentowany i omawiany :)
Powszechnie wiadomym jest, że jestem przeciwnikiem kiszenia materiałów po szufladach, co nawet niektórzy mają mi za złe.
the press
Posts: 215
Joined: 05 May 2008, 16:20

Re: 1 maja przed wojną

Post by the press »

Było zdjęcie radiowców? To przeoczyłem. 1 maja akurat na czasie, coś szkrabnę. Są pokazywane już (akurat pamiętam:) fotki pana Jaśkielewicza z pochodów w klimatach lat 70. Bronx, może przetrzepiesz forum i zrobisz galerę 1-majową od czasów niemieckich po 89 r? Trochę tego było, choćby zdjęcia Jana Kurka jeszcze z lat 50. Tak na marginesie, SLD jeszcze w latach 90. robiło jakieś pikniki, ale szybko to umarło śmiercią naturalną.
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: 1 maja przed wojną

Post by Tomisław »

the press wrote:Tak na marginesie, SLD jeszcze w latach 90. robiło jakieś pikniki, ale szybko to umarło śmiercią naturalną
Wcale nie tak szybko. Do 2006 r. na pewno.
the press
Posts: 215
Joined: 05 May 2008, 16:20

Re: 1 maja przed wojną

Post by the press »

A to już chyba musiały być pikniki na zakonspirowanych towarzyszy, bo jakoś nie kojarzę imprez otwartych na 1 maja pod sztandarami SLD w latach 2000
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: 1 maja przed wojną

Post by Tomisław »

the press wrote:A to już chyba musiały być pikniki na zakonspirowanych towarzyszy, bo jakoś nie kojarzę imprez otwartych na 1 maja pod sztandarami SLD w latach 2000
Nie dostrzegłem żadnych oznak konspiracji, co nie wyklucza faktu, że głównie w owych imprezach/uroczystościach uczestniczyli członkowie i sympatycy SLD-UP. Aczkolwiek zaproszenia trafiały do lokalnych mediów, jak widać z różnym skutkiem. Najbardziej skora do udziału i prezentowania relacji ze spotkań była TV Zachód. Pamiętam nawet, że w 2006 r. (bodajże właśnie 1) w budynku MDK-u miałem okolicznościowe wystąpienie na temat genezy tego święta.

Były, były, ale to wspomnienia na osobny wątek (np. "1 Maja w Szczecinku po 1989 r.")
Post Reply