Logo Szczecinek.org

Szczecinek.org

Szczecinecki Portal Historyczny im. prof. Dr Karla Tuempla

Loading

Neustettin in Pommern
Obecny czas: 22 Sty 2018, 19:25

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 23 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: 1 maja przed wojną
PostWysłany: 22 Kwi 2015, 19:10 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 09 Paź 2006, 11:18
the press napisał(a):
Akurat ja nie mam problemów z podawaniem źródła, choć po entym przejściu przez czyjeś ręce może to być trudne, ale podaję choć te ostatnie ogniwo. Ale do meritum, fota z radiowcami - sądząc po tabliczce z nazwą firmy podobnej do tej kamieniarzy - zdaje się potwierdzać, że to pochód na 1 maja. A plakaty socrealistyczne z PRL

Bez związku z Tobą: zauważyłem, że rozpleniło się to podawanie ostatniego źródła zwłaszcza jeśli jest nim YT. A czy ten kto wrzucał na YT miał do materiału prawo to już całkiem poważnych redakcji (np. GW) nie obchodzi.

PostWysłany: 22 Kwi 2015, 19:21 

Dołączenie: 05 Maj 2008, 16:20
Załącznik:
mdkmdk.jpg [406.08 KiB]
Ściągnięto 287 razy
Tomisław napisał(a):
the press napisał(a):
A to już chyba musiały być pikniki na zakonspirowanych towarzyszy, bo jakoś nie kojarzę imprez otwartych na 1 maja pod sztandarami SLD w latach 2000

Nie dostrzegłem żadnych oznak konspiracji, co nie wyklucza faktu, że głównie w owych imprezach/uroczystościach uczestniczyli członkowie i sympatycy SLD-UP. Aczkolwiek zaproszenia trafiały do lokalnych mediów, jak widać z różnym skutkiem. Najbardziej skora do udziału i prezentowania relacji ze spotkań była TV Zachód. Pamiętam nawet, że w 2006 r. (bodajże właśnie 1) w budynku MDK-u miałem okolicznościowe wystąpienie na temat genezy tego święta.

Były, były, ale to wspomnienia na osobny wątek (np. "1 Maja w Szczecinku po 1989 r.")

Hmmm, coś nie gra. Chyba, że chodzi o nową siedzibę MDK w dawnym klubie garnizonowym oddanym do użytku wiosną 2003. Chyba tam mógł miejsce wykład o genezie 1 maja, bo w 2006 na pewno nie starym MDK (fotka z wiosny 2005 z zaczętego remontu przez prywatnego nabywcę budynku - przy nomen omen - ulicy 1 Maja). Kruszyć kopii, do kiedy SLD fetowało 1 maja nie będę, bo faktycznie na koniec była to już sztuka dla sztuki dla aktywu. Możliwe, że ostatnie było właśnie wtedy, bo wtedy też skończyła się władza lewicy w starostwie, a z nią możliwości świętowania.

PostWysłany: 22 Kwi 2015, 19:24 

Dołączenie: 05 Maj 2008, 16:20
robot humano napisał(a):
the press napisał(a):
Akurat ja nie mam problemów z podawaniem źródła, choć po entym przejściu przez czyjeś ręce może to być trudne, ale podaję choć te ostatnie ogniwo. Ale do meritum, fota z radiowcami - sądząc po tabliczce z nazwą firmy podobnej do tej kamieniarzy - zdaje się potwierdzać, że to pochód na 1 maja. A plakaty socrealistyczne z PRL

Bez związku z Tobą: zauważyłem, że rozpleniło się to podawanie ostatniego źródła zwłaszcza jeśli jest nim YT. A czy ten kto wrzucał na YT miał do materiału prawo to już całkiem poważnych redakcji (np. GW) nie obchodzi.

W dobie internetu to często tylko pobożne życzenie, a i czasami naprawdę trudno dociec źródła

PostWysłany: 22 Kwi 2015, 20:18 

Dołączenie: 21 Sie 2007, 20:01
Miejscowość: Szczecinek, Poznań
"Hmmm, coś nie gra. Chyba, że chodzi o nową siedzibę MDK w dawnym klubie garnizonowym oddanym do użytku wiosną 2003. Chyba tam mógł miejsce wykład o genezie 1 maja, bo w 2006 na pewno nie starym MDK (fotka z wiosny 2005 z zaczętego remontu przez prywatnego nabywcę budynku - przy nomen omen - ulicy 1 Maja). Kruszyć kopii, do kiedy SLD fetowało 1 maja nie będę, bo faktycznie na koniec była to już sztuka dla sztuki dla aktywu. Możliwe, że ostatnie było właśnie wtedy, bo wtedy też skończyła się władza lewicy w starostwie, a z nią możliwości świętowania".

Tak, przy ul. Kilińskiego 1. Posiadam nawet jakieś zdjęcia z tego wydarzenia. W 2007 r. SLD zorganizował już kameralne spotkanie przy hali lekkoatletycznej "Ślusarnia". Potem rzeczywiście, sprawa upadła.

Od 2003 r., a więc od referendum w sprawie przystąpienia do UE, imprezy pierwszomajowe połączono z tzw. piknikami europejskimi. Trzeba jasno stwierdzić, że będąca u władzy lewica niejako się do nich przyssała, gdyż hasła prounijne były wtenczas bardzo nośne i wiele osób się z nimi łatwo utożsamiało. 1 maja 2004 r. była prelekcja w ogólniaku, ale głównie dotykająca tematyki unijnej. Pamiętam też spotkania w kinie, których głównym punktem były wystąpienia senatora Gładkowskiego. Kojarzę również udział senatora i radnego Siegerta w czasie otwarcia regat przy POSWiT. Potem jakieś konkurencje sportowe, kiełbaski, piwo, konkursy, etc. Kręcili się wokół tego szczecinecczanie, ale raczej związani z szeroko rozumianą lewicą (w tym powiązani z "Samoobroną", zdecydowanie krytyczni wobec akcesji).

PostWysłany: 01 Cze 2015, 07:04 

Dołączenie: 03 Lip 2011, 20:55
Wracając do zamieszczonych zdjęć, to widać na nich u niektórych osób okrągłe przypinki. O ile się nie mylę to są to takie same jaką znalazłem w zeszłym roku w okolicach Świątek. Data na niej wydaje mi się że była nabita z tego zdjęcia przed zakładem kamieniarskim. Po powrocie do domu postaram się zamieścić jej zdjęcie choć nie jest w zbyt dobrym stanie. Kolega identyczną znalazł chyba w okolicach Trzesieki. Przypinki te były robione masowo na to właśnie święto, a wykonano je z aluminium.

Data się zgadza więc mamy ciekawy zbieg okoliczności. Być może któraś z osób na zdjęciach zgubiła tą właśnie plakietkę. Choć biorąc pod uwagę ich ilość jaka została wyprodukowana... Mniejsza o to. Dodatkowo pod spodem zamieszczam jeszcze dwa zdjęcia innej znajdki. Ciekawe czy uda się ustalić właściciela?

Załącznik:
przypinka.jpg
przypinka.jpg [ 142.51 KiB | Obejrzany 1908 razy ]

Załącznik:
przypinka1.jpg
przypinka1.jpg [ 184.9 KiB | Obejrzany 1904 razy ]

Załącznik:
psy1.jpg
psy1.jpg [ 81.77 KiB | Obejrzany 1908 razy ]

Załącznik:
psy2.jpg
psy2.jpg [ 102.42 KiB | Obejrzany 1910 razy ]

Profil E-mail  

PostWysłany: 01 Cze 2015, 12:51 
Site Admin
Awatar użytkownika

Dołączenie: 25 Lut 2005, 10:18
Miejscowość: Nstn in Pomm.
Faktycznie to mogą być właśnie takie znaczki. Tutaj powiększenie, szczegółów nie widać ale wielkość mniej więcej się zgadza.
Załącznik:
Scan10002.jpg
Scan10002.jpg [ 98.19 KiB | Obejrzany 1898 razy ]

Profil E-mail  

PostWysłany: 01 Cze 2015, 13:56 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 14 Gru 2010, 11:26
Robak napisał(a):
Dodatkowo pod spodem zamieszczam jeszcze dwa zdjęcia innej znajdki. Ciekawe czy uda się ustalić właściciela.

To jeszcze jedna blaszka . jakie kiedyś pieskom przywieszano . Nie pasuje wprawdzie do tematu , ale skoro już są dwie inne , postanowiłem też dodać (rok 1943).

Załączniki:
lk.jpg
lk.jpg [ 70.14 KiB | Obejrzany 1914 razy ]

Profil E-mail  

PostWysłany: 28 Lip 2016, 12:42 
Site Admin
Awatar użytkownika

Dołączenie: 25 Lut 2005, 10:18
Miejscowość: Nstn in Pomm.
Wracając do tego pierwszego zdjęcia z tego wątku, wydaje mi się, że "Rundfunk" bardziej zajmowała się handlem odbiornikami niż bycie samym nadawcą, widać więcej takich firm np.:
Załącznik:
$_57 (2).JPG
$_57 (2).JPG [ 46.62 KiB | Obejrzany 1128 razy ]

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 23 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości