Korespondencja dr Karla Tuempla do dr Heinricha Rogge

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Korespondencja dr Karla Tuempla do dr Heinricha Rogge

Post by bronx »

W masie różnych pocztówek czasami trafią się te z ciekawą korespondencją. Tutaj mamy taki przykład. Sama kartka jest popularna, pokazuje Szczecinek z końca lat 20-tych, przedstawiony z lotu ptaka od strony wschodniej. Została wydana przez firmę Erich Sommer, która swoją siedzibę miała na szczecineckim rynku pod numerem 12, oprócz wydawania pocztówek zajmowała się handlem książkami oraz artykułami papierniczymi. Pocztówka została wysłana ze Szczecinka, 20 sierpnia 1930 roku z poczty przy Posener Platz czyli z tzw. „małej poczty” a zaadresowana została na Ringstrasse 75 w dzielnicy Mariendorf Berlina.
Nadawcą tej pocztówki był sam dr Karl Tuempel a odbiorcą dr Heinrich Rogge. Heinrich Rogge był naukowcem specjalizującym się w prawie międzynarodowym. Urodził się 19 listopada 1886 roku w Fürstenwalde/Spree. Ze Szczecinkiem był związany od swojego dzieciństwa, tutaj dorastał a jego ojciec dr Christian Rogge był dyrektorem w Gimnazjum Księżnej Jadwigi (Fürstin-Hedwig-Gymnasium). Później studiował na uniwersytetach w Grenoble, Monachium oraz Berlinie, jak można się domyśleć z adresu na pocztówce została ona wysłana właśnie w okresie kiedy przebywał w tym ostatnim mieście. Później już w 1940 roku został profesorem na Albert-Ludwigs-Universität we Freiburgu a następnie od 1942 na Uniwersytecie Graz. Karl Tuempel mieszkańcom Szczecinka, zapewne jest lepiej znany. Urodził się w 10 sierpnia 1855 roku w mieście Gotha w Turyngii. W 1872 roku rozpoczął studia filozoficzne na uniwersytecie w Getyndze. Po ukończeniu studiów przybył na Pomorze, początkowo pracował przez rok w szkole w Pyrzycach. W 1882 przeprowadza się do Szczecinka. Rozpoczął tu pracę w Gimnazjum Księżnej Jadwigi, w którym pracował do czasu odejścia na emeryturę w 1921 roku. Karl Tuempel wydał wiele publikacji dotyczących historii Szczecinka, w jego pierwszej pracy „Die Gründung von Schloß und Stadt Neu-Stettin 1310” z 1906 roku, ustalił datę powstania miasta na 1310 rok, po zatwierdzeniu przez magistrat obchodów 600-lecia Szczecinka na 1910 rok, dostał zlecenie opracowania monografii Szczecinka. W ten sposób powstało jego najważniejsze dzieło „Neustettin in 6 Jahrehunderten”. Dzięki tej publikacji historia Szczecinka została uporządkowana i trafiła do świadomości ówczesnych mieszkańców.
Jak widać z tych krótkich informacji biograficznych, Karl Tuempel zapewne znał Heinricha Rogge od urodzenia, przeprowadził się do Szczecinka cztery lata przed jego narodzinami. Ojciec Heinricha był szefem Karla, razem pracowali w jednym gimnazjum. Mimo, że nadawcę i adresata różniła różnica wieku jednego pokolenia to wspólna tematyka naukowa powodowała, że pozostawali w kontakcie. Tuempel w adresie zwraca się do Rogge per „Hochwohlgeboren” jest to dawny zwrot stosowany do osób z szlachty niższej. W pierwszych słowach korespondencji na omawianej pocztówce, Karl nawiązuje do wcześniejszej korespondencji między nimi i dziękuje Heinrichowi za życzenia przesłane mu z okazji jego 75. rocznicy urodzin, które miały miejsce dziesięć dni przed wysłaniem tej pocztówki. Następnie zwraca się z prośbą o udostępnienie mu drugiego wydania z 1925 roku książki Deutsche Rechtsgeschichte (Historii Prawa Niemieckiego) wymieniając przy tym, o który konkretnie tom tego dzieła mu chodzi. Dalej opisuje swoje perypetie związane z próbami zdobycia tego wydawnictwa. Zamawiał je bezskutecznie trzykrotnie w bibliotece w Greifswaldzie. Próbował również w bibliotece w swoim rodzinnym mieście Gotha, ale tam jej nie mieli. Stwierdza również, że będzie chyba zmuszony dręczyć bibliotekę w Greifswaldzie tym razem już oficjalnie i bardziej urzędowo po raz czwarty. W tym miejscu chciałbym zauważyć o ile trudniejsza była praca ówczesnych badaczy historii. Aby dotrzeć do potrzebnych źródeł, musieli się kontaktować korespondencyjnie z różnymi bibliotekami a jak widać nie było to zawsze łatwe i skuteczne.

Korespondencja w oryginale:

Adresat:
Sr. Hochwohlgeboren
Herrn Dr. jur. H. Rogge

Berlin-Mariendorf
Ringstr. 75

------------------------
Treść:
Abs. Dr. Tuempel, Neustettin (Pomm.).

Mein sehr verehrter lieber Herr Dr.!
Schönsten Dank für Ihr freundliches Gedenken und die guten Wünsche zu meinem 75ten, wofür ich nachträglich noch Ihnen die Hand drücken zu können ich einstweilen mich freue. Beiläufig: Ob Sie mir da mal den Fehr-Bern DtRG.2 1925 mitbringen könnten? (im "Grundriß der Rg." X). Sie sollen ja eine große Bibliothek haben. In Gryps bestellte ich 3x vergeblich; Gotha hat ihn nicht. Wenn nicht quäle ich Gryps "amtlich", werde mal deutlich zum IV Mal. Auf frohes Wiedersehen mit besten Wünschen von Haus zu Haus Ihr ergebener alter Obiger.
Luftbild 011R•N-Eut_small.jpg
Luftbild 011R•N-Eut_small.jpg (453.48 KiB) Viewed 3039 times
Luftbild 011•N-Eut_small.jpg
Luftbild 011•N-Eut_small.jpg (367.95 KiB) Viewed 3033 times
boguslaw88
Posts: 39
Joined: 27 Apr 2015, 11:52

Re: Korespondencja dr Karla Tuempla do dr Heinricha Rogge

Post by boguslaw88 »

ze zdjęcia wynika, że Szczecinek nie był na początku XX w. taki mały, nie moge tylko dopatrzeć sie jez. Wielimia, Pomorskiej jeszcze nie było chuba, bo domki tam zostały wybudowane w latach 30-tych, a może sie mylę
Post Reply