gdzie to było "Gasthaus zum Fürsten Bismarck"?

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

administrator odpowiedział...

Post by Stach »

Administrator (dr Siegfried Raddatz z Kolonii) odpowiedział, że spróbują ustalić. Niestety, ich strona nie ma forum, więc wczoraj wysłałem maila z opisem sprawy, a przed chwilą również zdjęcie.

PS. Nawiasem mówiąc, jak tu wklejacie fotki?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

TUTAJ są wyjasnione zasady dodawania zdjęć, coraz cześciej zastanawiam się nad doinstalowaniem modyfikacji umozliwiającej dodawanie zdjęć na forum, bo widze że są z tym problemy, druga sprawa która mnie do tego przekonuje to strach ze padnie kiedys imageshack.us i wtedy stracimy wszystkie foty na forum a tak byśmy byli niezależni bo wszystko by bylo na tym samym serwerze.
Pewnie niedlugo takie usprawnienie się pojawi, póki co dodajemy zdjęcia tak w instrukcji.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

jest

Post by Stach »

Według otrzymanej informacji, lokal mieścił się Bismarckstrasse 37.

Poprosiłem tego pana (Herr Siegfrid Raddatz) o zgodę na zacytowanie fragmentu maila, który otrzymał w tej sprawie od swego kolegi - a którego żartobliwie nazywa ekspertem. Ten ostatni z kolei powołuje się na słowa pewnej pani, która podczas wojny wielokrotnie jadała w tym lokalu. Wspomina, że było ciemno i ciasno, ale od strony Augustastrasse (w kierunku Kreissparkasse) pięknie zaglądało do środka słońce.

Odezwę się za dwa dni (wyjazd).
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

No to super, czyli blisko bylyśmy tylko nie ta strona ulicy. Budynek oczywiśćie nie istnieje, mamy dziś na jego miejscu wielgachny blok. Dokładnie w tym miejscu znajduje się chyba oddział PZU (ale nie ten co w pawilonie tylko vis a vis, chyba likwidacja szkód czy coś takiego).
Dzisiaj to niestety wygląda tak:

Image

Niestety ta strona Bismarckstr. nie jest zbyt dobrze obfotografowana, dlatego był problem z lokalizacją. Ale zdaje się że widać kawałek omawianego budynku na tej powojennej fotografii (w czerwonym kółku).
wysz_11.jpg
wysz_11.jpg (92.37 KiB) Viewed 5017 times
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

ciąg dalszy

Post by Stach »

Dostałem dzisiaj list od dra Siegfrieda Raddatza z Kolonii, który jest przewodniczącym zarządu Heimatkreisausschuss Neustettin. Pisze on, że pocztówka, o którą pytał Bronx, przedstawia gospodę Carla Bunde (przy czym właścicielem był Antonie Bunde) na Bismarckstrasse 37. Foto Bronksa pochodzi z okresu po 1915 r.

Skąd ten 1915 r.? Otóż, kontynuuje dr Raddatz, w albumie Jonasa "Neustettin - Bilder einer deutschen Stadt 1310-1945" na s. 88 znajduje się reprodukcja pocztówki z 1915 r., ukazującej fragment Bismarckstrasse w kierunku południowym, tj. w stronę Bahnhofstrasse (na zdjęciu w tle widać bryłę browaru). Z prawej strony pocztówki z 1915 r. znajduje się właśnie Bunde's Gastwirtschaft, ale są to stare zabudowania (jeszcze w formie "Fachwerkhaus", tj. mur pruski).

Porównajcie obie pocztówki (B., umieść z łaski swojej reprodukcję kartki z 1915 r.). Są to wprawdzie dwa zupełnie różne budynki, lecz na każdym z nich znajdują się napisy "C. Bunde".
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

strona 88 przedstwia taki obrazek

Image

tylko "chaliera", tu nic nie gra w tym układzie, w porównaniu z tym zdjeciem z lat 60-tych to zupełnie inne miejsce, i juz nawet nie chodzi o to że łuk ulicy jest wiekszy, bo jest juz ta nowa zabudowa i ulice poszerzono i pewnie wyprostowano, ale budynek browaru jak widać znajduje sie o wiele dalej. Na oko wygląda to jakby było to zdjęcie zrobione na wysokości starych delikatesów albo jeszcze dalej.
Czy tylko mi się tak wydaje?
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Jedno jest pewne: na obu fotografiach znajdują się budynki, w których mieściły się gospody Carla Bunde.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

no niby tak ale.

adreßbuch 1928:
Bunde Karl - Gastwirt - Bismarckstraße 37
adreßbuch'y z 1900 i 1896 nic na ten temat nie wspominają, no chyba że wytłumaczenie jest takie:
gospoda powstała jakoś po 1900 roku, w innym miejscu Bismarckstraße, tu gdzie ją uchwycono w 1915 (mysle jednak że rok 1915, to bardziej rok korespondencji niż samej fotografii, wydaje mi się że jest wcześniejsza) by potem na pewno w 1928 roku znaleść się na roku Bismarckstraße i Moltkestraße pod adresem Bismarckstraße 37 gdzie została sfotografowana na tej naszej fotografi o której tu rozprawiamy.

Jak dla mnie w tym wszystkim za dużo jest gdybania, żeby uznać to za pewnik, jednak trudno też wykluczyć taką możliwość i jest to dość realne.
Może ma ktoś dstęp do adreßbuchów z innych lat?
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

cd.

Post by Stach »

Fragment maila Guentera Damaske (rocznik 1924, syn murarza-socjaldemokraty, wstąpił jednak do Hitlerjugend, opublikował ciekawe podobno wspomnienia "Ich war einer von Hitlers
Kindern"; w Neustettin mieszkał na Schlossstrasse):

in Neustettin hat zweifelsfrei bis Kriegsende in der Bismarckstr..37 gestan=
den. Einmal wurde KARL zwar mit "C" und ein anderes Mal mit "K" geschrieben=
, aber das macht ja nichts. - Von dem sch=F6nen, seltenen Foto ist abzulese=
n, dass dort die "Fremdenlogis und ... Haus zum F=FCrsten Bismarck" war. Di=
e Aufnahme entstand vermutlich weit vor "meiner Zeit".=20

Anita hat w=E4hrend des Krieges mehrmals in diesem Lokal gespeist. Sie kann=
sich sehr gut daran erinnern. Innen war recht eng und dunkel, aber am Ende=
des Lokals in Richtung Augustastr./ Kreissparkasse schien von der S=FCdsei=
te her die Sonne herein.=20



Pisze, że niewątpliwie chodzi o Bismarckstr. 37, gdzie lokal mieścił się do końca wojny. KARL raz pisane jest przez C, a raz przez K, ale to sprawa drugorzędna - dodaje. Pocztówka jest rzadka i piękna, pochodzi jednak z okresu dawniejszego niż - pisze - "moje czasy". Można odczytać napis: "Fremdenlogis und ... Haus zum Fuersten Bismarck". Podkreśla, że Anita (żona? siostra?) wielokrotnie jadła w tym lokalu i dobrze sobie przypomina. W środku było dość ciasno i ciemno, ale od strony Augustastr/Kreissparkasse wpadało słońce.

To tyle. Zaskakuje fragment, w którym GD pisze, że ta pocztówka jest starsza niż czasy jego dzieciństwa.


Tu link do strony, na której znajduje się krótkie omówienie wspomnień Guentera Damaske:

http://www.links-lang.de/presse/678.htm

Spróbuję jakoś ściągnąć książkę do Poznania.


Czekaj czekaj... Czy tam nie ma, na Twoim zdjęciu (tym pierwszym) tabliczki z numerem? Po prawej stronie...
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Może i numer jest, ale lepszego skanu nie mam niestety.

To że gospoda z pierwszej fotografii była przy Bismarckstr. 37 to raczej pewnie skoro mówia o tym świadkowie, w konsternację mnie jedynie wprawiło to że pocztówka nazwijmy ją z 1915 roku przedstawia to samo miejsce czy tę samą gospodę tylko we wcześniejszych zabudowaniach, tylko to mi nie pasuje.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Nowe

Post by Stach »

Dzisiaj w skrzynce znalazłem kolejny list od dra Raddatza w tej sprawie.

Skserował:

1. fragment przedwojennego planu Sz. , na którym Bismarckstrasse 37 to numer znajdujący się na rogu Bismarckstrasse i Moltkestr.

2. Stronę 16 z "Neustettin von A - Z", Ausgabe 1939. Figuruje tam m. in. Gasthaus zum Fuersten Bismarck, Bismarckstrasse 37, telefon 189, liczba metrów od dworca: 1700, właściciel: Antonie Bunde, liczba łóżek: 5. Ceny (przykładowo): nocleg 1,50, śniadanie 0,70 lub 1,-, obiad 0,90, obiad w abonamencie 0,80. Możliwość zaparkowania.

Podobnie w Amtl. Fernspruchbuch Koeslin 1941 und Adressbuch 1933 von Neustettin figuruje Bunde, Karl (lub niekiedy Carl), Fremdenlogis und (Gast)-Haus "Zum Fuersten Bismarck", Bismarckstrasse 37.


Nie wiem, jak się tu robi "umlauty", wiec piszę Fuerst zamiast
Furst z kropkami nad "u".

PS. W tej broszurce Neustettin von A-Z z 1939 r. podają również, że 100 metrów dalej w stronę centrum, na Bismarckstr. 20 mieścił się "Gasthaus Hindenburg", właściciel Max Runger, również z 5 łóżkami. Ciut wyższe ceny.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

wrzucam ksera która dostał Stach
01np4.jpg
01np4.jpg (92.62 KiB) Viewed 3418 times

[url=http://img224.imageshack.us/my.php?image=02ek3.jpg http://img224.imageshack.us/img224/9227/02ek3.th.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Mapki już nie wrzucałem bo to jest ta sama która jest dostepna na naszej stronie.
User avatar
jarekpi
Posts: 124
Joined: 12 Apr 2005, 23:55
Location: Szczecinek/Neustettin

Post by jarekpi »

Panowie
Mam tą broszurkę ...od A do Z i faktycznie pierwsze ksero pochodzi z tej broszurki, ale wyjaśnijcie mi jeśli możecie skąd pochodzi to drugie ksero.
Co to jest za strona?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Amtl. Fernspruchbuch Koeslin 1941 und Adressbuch 1933 von Neustettin
tarabuka
Posts: 11
Joined: 21 Jul 2007, 17:19

HMMMM SKĄDŚ TO ZNAM

Post by tarabuka »

Na drugim planie po prawej widnieje fragmen stodoły, bardzo podobny do obornika, na moim podwórku, teraz pełniącego funkcje komórek. Jesli sie nie myle to napewno Wyszynskiego i napszeciw kina, gdzie obecnie istnieją przebudowane kamienice z ok 1910-20
Post Reply