gdzie to było "Gasthaus zum Fürsten Bismarck"?

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

gdzie to było "Gasthaus zum Fürsten Bismarck"?

Post by bronx »

Jakiś czas temu dostałem od Mako taka oto pocztówke.
wysz05db5.jpg
wysz05db5.jpg (191.06 KiB) Viewed 5866 times
No i nie bardzo wiem gdzie ją przypiąć. Opis pliku był że to ul. Wyszyńskiego, i tak się zastanawiam po czym ten Mako tak sądzi? Może mnie ktoś przekonać że to jest właśnie Wyszyńskiego czyli Bismarckstraße? Czy te budynki do dzisiaj istnieją?

Napis na szyldzie brzmi: Gasthaus zum Fürsten Bismarck czyli mniej wiecej Gospoda pod księciem Bosmarck'iem.
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Mi to bardziej by przypominało Lipową tam jest/była tak zabudowa.
Szczecinek
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Jedyne fotki jakie mam tych domków przed browarem to te dwie poniżej.

Image

Image

Ale nie wiem czy to te bo jakoś liczby okien mi sie nie zgadzają. Chyba że w tzw. międzyczasie były jakieś przebudowy i dobudowy. Bo układ nawet podobny na tym niższym zdjęciu, domek z niskim dachem i potem dwa z wyższym. Ale liczba okien i dalsza zabudowa sie nie zgadza.
Waldek

Post by Waldek »

Dzisiaj sprawdzałem całą ulicę i muszę stwierdzić, że nic, co by pasowało nie znalazłem chyba trzeba zahaczyć o muzeum.
Waldek

Post by Waldek »

Mój Szanowny sąsiedzie , ja stwierdzam fakt rzeczywisty a nie, co było kiedyś. Poniżej lat siedemdziesiątych mnie na tych ziemiach nie było, więc tylko mogę gdybać lub opierać się na takich jak Ty Autochtonach :lol:
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Jedyne co pozostało na tej ulicy bez zmian to latarnie, no chodZi mi dokładnie o słupy bo świetliki były zmieniane 3 razy.
Szczecinek
User avatar
Courtenay
Posts: 84
Joined: 26 Nov 2006, 21:44
Location: urodzony w Szczecinku

Post by Courtenay »

Hello, o ile sie nie myle to ten domek z niskim dachem na fotografii powyzej (Naja)ten z rogowym wejsciem po schodkac, byl przy wejsciu na rynek i miescil sie w nim sklep spozywczy gdzie mozna bylo kupic ,miedzy innymi mleko na liter :roll: ,a w tym budynku obok byl zaklad reperacji obowia,pana Wieteski,w nastepnym budynku na dole byl gosc co robil czapki i kurtki zimowe,na przeciwko przez ulice byl prywatny sklep spozywczy pana Kiczuka, gdzie byla "kanada" (lata 60-siate),on mial pierwsza gume do zucia w miescie .....i kapuste kiszona z beczki(musiales przyniesc swoj sloik)
pozdrowionka z Kanady
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Pan Kiczuk to mój pradziadek, ojciec moje babci, według mnie miejsce się zgadza.
Szczecinek
User avatar
Rasputin
Posts: 142
Joined: 24 Feb 2007, 10:16

Post by Rasputin »

Witam
Mnie się wydaje że taki budynek znajduje się na ulicy koszalińskiej
jak jedzie się ulicą kościuszki to przy sądzie skręca sie w prawo w koszalińska trzeba jechac troche dalej w strone stacji bęzynowej na Mirosławskiego . W tym budynku kiedyś była piekarnia teraz stoi pusty. Na przeciw niego znajduje sie sklep rowerowy.
User avatar
Rasputin
Posts: 142
Joined: 24 Feb 2007, 10:16

Post by Rasputin »

Przeprasam.
Poprawka teraz chyba jest zburzony
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Wyszyńskiego

Post by Stach »

Moim zdaniem to są domy naprzeciwko starych Delikatesów, na obecnej Wyszyńskiego. Bardziej na lewo był ten dom towarowy (po wojnie śp. restauracja "Gryf"), a bezpośrednio po prawej - za takim murkiem - mieścił się kiedyś skup surowców wtórnych. W jednych z budynków był, moim zdaniem, przez długi czas sklep chemiczny; teraz jest tam chyba salon jakiejś sieci telefonii komórkowej?

A czy mógłby ktoś z kolegów przejść się tam z aparatem i cyknąć fotę?

Pozdrowienia z Poznania.
Waldek

Post by Waldek »

To zdjęcie jest tu na forum.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Mowisz o tym:

Image

ale niestety to się nie zgadza, zupełnie inny budynek, chyba że był później przebudowany, ale murek który tam jest to już raczej powojenna robota.

bo jak widać na tej kartce z lat mniej wiecej 20-tych stał w tym miejscu parterowy domek.

Image

Chyba nie pozostaje tu nic innego jak wykombinowanie jakiegos Areßbucha i sprawdzenia takiej gospody.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

:-)

Post by Stach »

No chyba rzeczywiście dałem ciała, ale z odległości prawie 200 km słabo widać :-) Zwłaszcza w nocy. I po piwie.

Będę na Wielkanoc w Sz-ku, to chyba obfotografuję główne szczecineckie bulwary dom po domu, będę mógł zabierać głos!

A ta ostatnia kartka, wklejona przez Bronksa, była nie tak dawno na allegro. Podobnie jak Bronx zastanawiałem się początkowo, co to może być za fyrtel. Niemniej pocztówka świetna, jedna z najciekawszych szczecineckich widokówek.

Nawiasem mówiąc - może jakiś ranking najciekawszych szczecineckich pocztówek?

PS.

Podajcie proszę adresy niemieckich www o Neustettin, popytam Teutonów o tę gospodę. Bardzo mnie to zaintrygowało, odkąd odpadła moja hipoteza.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Stach wrote:Będę na Wielkanoc w Sz-ku, to chyba obfotografuję główne szczecineckie bulwary dom po domu, będę mógł zabierać głos!
Też o tym juz od dawna myślę, chciałbym zorobić coś w rodzaju fotograficznej inwentaryzacji całego miasta, ale oczywiście zawsze brakuje czasu, może w tym sezonie urlopowym się uda. Początki czegoś takiego już są i znajdują się w naszej galerii, w kategorii Szczecinek Współczesny -> Ulice Szczecinka.
Stach wrote:A ta ostatnia kartka, wklejona przez Bronksa, była nie tak dawno na allegro.
zgadnij kto ją kupił ;)
Stach wrote:Podobnie jak Bronx zastanawiałem się początkowo, co to może być za fyrtel. Niemniej pocztówka świetna, jedna z najciekawszych szczecineckich widokówek.
Tak rozmawialiśmy o niej tutaj
Stach wrote:Nawiasem mówiąc - może jakiś ranking najciekawszych szczecineckich pocztówek?
Bardzo dobry pomysł, zaraz się coś takiego zrobi coś dla mnie :)
Stach wrote:Podajcie proszę adresy niemieckich www o Neustettin, popytam Teutonów o tę gospodę. Bardzo mnie to zaintrygowało, odkąd odpadła moja hipoteza.
no chyba głównym takim adresem jest www.neustettin.de , jest to adres Heimatkreis Neustettin w Eutin.
Stach wrote:co to może być za fyrtel
Proszę na forum skrajnie pomorskim nie używać zwrotów obcojęzycznych (wielkopolskich) :D to tak jakby na forum litewskim pisać po rosyjsku :D

pozdrowienia dla stolicy Wielkopolski Poznania ze stolicy księstwa Pomorskiego, hanzeatyckiego miasta Szczecin.
Post Reply