Pieczęci pocztowe.

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Pieczęci pocztowe.

Post by bronx »

Ostatnio przy okazji tematu o pocztówkach, wspomniałem coś o pieczęciach pocztowych. Chciałbym wam pokazać wszelkie znane mi typy pieczęci.

Na początek jedne ze starszych, z XIX wieku, jeszcze z okresu przedfilatelistycznego. Mam je zachowane na listach z tamtego okresu.
Image

Image

Image

Image

tu już pieczęć której wzór jest charakterystyczny z początku XX ta przybita w 1917 na poczcie nr 1 przy Könugstraße
Image

ciekawa pieczęć która znajduje się na pocztówce obok pieczęci z datownikiem, pojęcia nie mam co oznacza
Image

pieczęć z początku XX wieku ale z poczty nr 2 czyli przy dworcu kolejowym
Image

pieczęć ponownie z jedynki ale z ciekawą literką b, ktoś wie co ona oznaczała?
Image

jakas dodatkowa pieczęć, sprzedawcy??
Image

pieczęć kolejowa, kartka przewożona na trasie Runowo – Szczecinek, jest również numer pociągu
Image

Ciekawa pieczęć okolicznościowa, poczta nr 2
Image

Tej niestety nie posiadam na kartkach, mogę jedtnie przedstawić jej rekonstrukcję, okolicznościowa poswięcona dniom kultury w Szczecinku
Image

tu już zaczynają się późniejsze pieczęci, tutaj z lat 30tych
Image

a tutaj z lat 40tych, prawie taki sam wzór na niemieckiej poczcie obowiązuje do dziś, dodatkowo mamy pieczęć reklamowa Cafe Adam, prawdopodobnie kartki tam były sprzedawane albo rozdawane gościom, bo kilka razy się spotkałem z taką pieczątką.
Image

Ciekawa pieczęć datownika, oraz dodatkowa prostokątna, wynika z tego że wysłana została z Trzesieki czyli Streitzig.
Image

Dalej kilka ciekawostek, pieczęci okolicznych poczt, ale na kartkach z Neustettin

Borne – obóz Lipa, ciekawa data front już był niedaleko
Image

Borne – powiat Szczecinek, rok 1936
Image

i coś dla Kamila, Gwda Wielka.
Image
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

ciekawa pieczec ktora znajduje sie na pocztowce obok pieczeci datownika, pojecia nie mam co oznacza
Troche sie naszperalem i nie znalazlem jednoznacznej odpowiedzi, ale jesli juz byla mowa o pieczeciach o takiej tresci, to chodzilo zawsze o przesylki niedostarczone, ktore wracaly do urzedu. Postamte 34 bylo najprawdopobniej okresleniem urzednika (Post(Be)amte) i rodzaju sprawy, bo we wszystkich przypadkach na jakie trafilem byly liczby 33 lub 34.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Pieczęci pocztowe.

Post by bronx »

Zdarzały się przypadki, że kartki pocztowe przepowiadały swój upadek oraz namawiały do korzystania z alternatywnych środków komunikacji. Tutaj przykład pieczęci bądź nadruku z frankownicy, namawiający do korzystania z telefonu zamiast kartki: "telefon oszczędza czas i pieniądze". Kartka wysłana ze Szczecina.
418239r.jpg
418239r.jpg (149.6 KiB) Viewed 8151 times
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Pieczęci pocztowe.

Post by Stach »

bronx wrote:Zdarzały się przypadki, że kartki pocztowe przepowiadały swój upadek oraz namawiały do korzystania z alternatywnych środków komunikacji. Tutaj przykład pieczęci bądź nadruku z frankownicy, namawiający do korzystania z telefonu zamiast kartki: "telefon oszczędza czas i pieniądze".
Ej, chyba zbyt ryzykowna interpretacja. Po prostu poczta reklamowała swą dodatkową usługę: skorzystanie z możliwości przeprowadzenia rozmowy międzymiastowej z aparatu znajdującego się w urzędzie pocztowym. Zresztą kartki miały się bardzo dobrze jeszcze przez następnych kilkadziesiąt lat...
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Pieczęci pocztowe.

Post by bronx »

Owszem, dodatkową usługę, która po upowszechnieniu się, spowodowała zejście pocztówek z tego świata :)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Pieczęci pocztowe.

Post by Stach »

Chcesz być zgryźliwy, lecz ja uporczywie zachowuję powagę. Otóż zmierzch pocztówek nastąpił dopiero, gdy coraz więcej osób miało PRYWATNE telefony (o handy nie wspomnę). Tu natomiast poczta na stemplu reklamuje raczej kabiny w urzędach.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Pieczęci pocztowe.

Post by bronx »

Stach wrote:Chcesz być zgryźliwy,
no błagam Cię... :D
Stach wrote: Tu natomiast poczta na stemplu reklamuje raczej kabiny w urzędach.
Umieszczając na pocztówce - w domyśle - następnym razem nie wysyłaj tej kartki tylko idź do naszej rozmównicy, zaoszczędzisz czas i pieniądze. Po prostu uderzali w odpowiedni target klienta, do ludzi którzy potrzebowali przekazać szybko informację.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Pieczęci pocztowe.

Post by Stachu »

bronx wrote:
Tej niestety nie posiadam na kartkach, mogę jedtnie przedstawić jej rekonstrukcję, okolicznościowa poswięcona dniom kultury w Szczecinku
Trafiłem na coś takiego , wprawdzie data inna , ale okazja ta sama http://www.delcampe.net/list.php?langua ... =N#ListTop" onclick="window.open(this.href);return false;
Attachments
014_001[1]a.jpg
014_001[1]a.jpg (85.74 KiB) Viewed 7943 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Pieczęci pocztowe.

Post by Stachu »

Pieczęć z Łubowa.
Attachments
a.JPG
a.JPG (24.87 KiB) Viewed 7855 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Pieczęci pocztowe.

Post by bronx »

Ciekawy przykład wielokrotnego użycia tej samej koperty wielokrotnie, szczególnie przydatne gdy wysyłano coś regularnie pod ten sam adres, tak jak w tym przypadku wysyłek ze Szczecinka do Ratzebuhr (Okonka).

Swoją drogą długo służyła, o ile dobrze widzę najstarsza pieczęć jest z lutego 185(2?) roku, później jest kilka pieczęci z 1867 roku i ostatnia pochodzi z 10 stycznia 1868 roku.
pieczeci.JPG
pieczeci.JPG (131.57 KiB) Viewed 6474 times
Post Reply