Napewno to jest w Szczecinku

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Napewno to jest w Szczecinku

Post by Waldek »

Znak związany z NSDAP, ile mogłem to podkreśliłem ale nadal nie wiem co ten znak oznacza.
Attachments
znaczek1fb5.jpg
znaczek1fb5.jpg (96.55 KiB) Viewed 6263 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

na jakim to budynku?
Waldek

Post by Waldek »

Na magazynach tytoniu.
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Może tam był narysowany taki orzełek NSDAP co w szponach trzyma sfastykę w takim okręgu ? Było kilka wersji tego "logo"
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

Tuż obok była siedziba NSDAP. Ale skąd na tym budynku się wziął jej znak? Co tam przed wojną było? Ktoś wie?
Waldek

Post by Waldek »

Ten napis jest poniżej poprzedniego znaczka.
Attachments
pa180047ka5.jpg
(798.92 KiB) Downloaded 258 times
Waldek

Post by Waldek »

Napis poniższy brzmi.

Wersins-Haus zur Heimath.

Tłumacz (Bronx) do roboty. :lol:
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Napis sugeruje że była tam siedziba jakiegos Stowarzyszenia Ojczyźnianego, Stowarzyszenie Patriotyczne coś w ten deseń.
Waldek

Post by Waldek »

Właśnie sobie skojażyłem że budynek NSDAP to był ten przy samym rozwidleniu.
Ostatnimi dniami przechodzi remont, zaciągałem języka czy na coś natrafili, jak narazie niby nic nie znaleźli.
Attachments
pa230029yr6.jpg
pa230029yr6.jpg (117.58 KiB) Viewed 6272 times
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Nawet jak coś znajdą wątpię, abyś coś się dowiedział ,znam ten ból.Pozdro.
Waldek

Post by Waldek »

Raczej miałem na myśli jakieś gazety, szpargały i nic nie znaczące dla zwykłych ludzi rzeczy.
Marek_W_Pilat

Identyfikacja miejsc w Szczecinku z I połowy XX wieku.

Post by Marek_W_Pilat »

Pozdrawiam !
Nie wnikając w spory postaram się podpowiedzieć. Swego czasu opublikowałem początek pracy na temat Szczecinka zawierajacy pierwszy, POLSKI powojenny plan Szczecinka wraz z dokumentacją archiwalną dot. szkód wojennych.
W I-necie są dwie wersje pliku planu - jedna z nich ma ok. 29 Mb i zawiera także reprodukcje "Wykazu budynków publicznych"
Dostęp do planu ze stron :
http://www.plus-minus.imax.com.pl/Szczk ... lanse.html

http://www.plus-minus.imax.com.pl/Szczk ... s_Szk.html

Myslę, że znajdą tam Panowie potrzebne informacje spisane w kwietniu -maju 1945 roku.
Marek W. Piłat
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Znam te dokumenty są bardzo ciekawe, ale myślę że należy na nie brać dużą poprawkę, tzn jeżeli chodzi o skalę zniszczeń, myślę że jest ona tam mocno przesadzona. Jednak dokument ciekawy.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

No zniszczenia to były,ale wiekszę po pijanych sowietach.Przykładem może być kamienica na rogu przy ratuszu,gdzie przed wojnną znajdowała się apteka.Przykłady można by mnożyć.Jednak tego typu zniszczenia ,aby się zgadzało szły na rachunek zniszczeń wojennych.I tak jak pisze Bronx dokumenty z tamtych lat odnośnie strat wojennych w budynkach jak i ludziach,są mocno naciągane.Pozdro 8)
Waldek

Post by Waldek »

Znam osobiście światka jak zaraz po wojnie wręcz toczył wojnę z Sowietami bo chcieli nie dosyć że jego ograbić ti jeszcze jego kobiet. Więc został zmuszony do ostrzeliwania się i urzycia granatów, dopiero jak w Szczecinku usłyszano wybuchy, nastąpiła reakcja i na miejsce akcji udało się Polskie Wojsko wraz z zalążkiem policji. To i tak doszło do potyczki a działo się to w Janowie. Nie podaję personalii gdyż nie wiem czy zainteresowany wyraził by taką zgodę.
Post Reply