Ciekawostki

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
Waldek

Post by Waldek »

Powoli i te kościoły obcykam.
Kamil
Posts: 114
Joined: 14 Aug 2006, 14:17
Location: Gmina wiejska Szczecinek
Contact:

Post by Kamil »

A oto jaką mozaiką wyznaniową był Szczecinek w latach 20. poprzedniego wieku:
Wg artykułu z "Unser Pommernland" z 1927 (podziękowania dla dr. Raddatza za udostępnienie) "życie religijne w Szczecinku było bardzo ożywione". Poza ewangelikami (ok. 15000 dusz, kościół św. Mikołaja-nowy i sala przy Schulstrasse-Szkolnej należąca do ruchu działającego w ramach kościoła ewangelickiego nazywanego "landeskirchliche Gemeinschaft"), katolikami (kościół p.w. Ducha Św.) i gminą żydowską, działali również: Badacze Pisma Świętego (późniejsi Świadkowie Jehowy), Adwentyści, Wspólnota Chrześcijan (w orginale Christengemeinschaft), Baptyści, "Starzy luteranie" (sala przy Wallstrasse-Podwalna), gmina nowoapostolska lub inaczej Kościół Nowoapostolski (zwani irvingianami od prekusora Edwarda Irvinga - kaplica przy Wilhelmstrasse-Rzeczna).
Pozdrowienia
GIZIO

Post by GIZIO »

Czy wiecie,że pierwszym twórcą w Szczecinku architektury klasycyzującej końca XIX w. i architektury eklektycznej o elementach secesji początku XX w. był Robert Schreiber.Urosził się w 1851r.w Bernau k.Berlina a w Szczecinku osiadł w końcu lat 70 XIXw.Zmarł w Szczecinku w 1926r.
britneykiller
Posts: 161
Joined: 27 Feb 2005, 19:49
Location: Biały Bór / Szczecin

Post by britneykiller »

GIZIO wrote:Czy wiecie,że Szczecinek przedstawia dużą mozaikę wyznaniową.Znajdują się w mieście parafie rzymsko-katolickie ,dwa klasztory,kościół Baptystów,kościół Ewangielicko-augsburski,parafia Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Zapomniałeś o grekokatolikach.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

No tak!Można jeszcze dodać Muzułmanów,Jehowych i Zielono-Świątkowców.Tak będzie dobrze? :wink: Pozdro. 8)
britneykiller
Posts: 161
Joined: 27 Feb 2005, 19:49
Location: Biały Bór / Szczecin

Post by britneykiller »

GIZIO wrote:Serwo

No tak!Można jeszcze dodać Muzułmanów,Jehowych i Zielono-Świątkowców.Tak będzie dobrze? :wink: Pozdro. 8)
Nie sądzę, żeby muzułmanie w Szczecinku mieli swój meczet, co innego zielonoświątkowcy i świadkowie Jehowy. Nie wiem ilu ich jest, natomiast szczecineckich grekokatolików jest kilkuset, więc jest to dość istotne pominięcie.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Napisałem tych,których mógłby mi ktoś wypomnieć. :wink: Pozdro. 8)
User avatar
jarekpi
Posts: 124
Joined: 12 Apr 2005, 23:55
Location: Szczecinek/Neustettin

Post by jarekpi »

Muzułmanie meczetu wprawdzie nie mają, ale nie znaczy że ich nie ma. Jest rodzina Półtorzyckich - polskich Tatarów którzy przyjechali po wojnie z kresów. Gdzie mieszkają nie powiem, bo jeszcze wyląduję w sądzie za naruszenie ustawy o ochronie danych osobowych.
GIZIO

Post by GIZIO »

Czy wiecie,że pierwszą wzmiankę o udanej akcji ORMO w Szczecinku odnotowano 8 czerwca 1946r.W jej rezultacie wyłapano w rejonie dworca PKP różnego rodzaju włóczęgów,szabrowników i osoby ukrywające się przed władzą ludową.W tym samym miesiącu pojawiły się pierwsze patrole ORMO na ulicach miasta.W tym okresie szerzyły się zuchwałe kradzieże. I tak w nocy z 24 na 25 czerwca 1946r.nieznani sprawcy dokonali rabunku w kościele pod wezwaniem Św.Ducha,skąd ukradli złotą puszkę,trzy dywany,zegar i bieliznę ołtarzową.W tej sytuacji członkowie ORMO patrolowali ulice dzień i w noc.Patrole składały się przeważnie z trzech osób uzbrojonych w karabiny.Bardzo często dowódcą był funkcjonariusz MO.
GIZIO

Post by GIZIO »

Czy wiecie,że Księżna Jadwiga w szczecineckim zamku mieszkała nawet po swojej śmierci.Zmarła 26 czerwca 1654r.Przez trzy lata jej zwłoki leżały w zamku w tzw.czarnej sali.Dopiero w 1657r.zostały złożone bo bogato zdobionego sarkofagu i przewiezione do Darłowa,gdzie w kościele Mariackim spoczęła na wieki.
Drasha
Posts: 5
Joined: 07 Mar 2007, 18:16
Location: Szczecinek

Post by Drasha »

Hej GIZIO
Chciałbym Ci ogromnie podziękować, dzięki twoim ciekawostkom dostałem 6 z historii. Mam nadzieje, że z dnia na dzień będzie ich coraz więcej.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Cieszy mnie to,że pisząc te ciekawostki mogę,też komuś pomóc. :wink: Pozdro. 8)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

gratuluje Gizio, ciesze się że jest ktoś kto takie cieawe rzeczy wzbiera do kupy i tu publikuje.
GIZIO

Post by GIZIO »

Czy wiecie,że w latach 1960-61 na wzgórzu w Świątkach prowadzono prace wykopaliskowe.To właśnie wtedy podczas prac wykopaliskowych stwierdzono na wzgórzu resztki fundamentów,groby itp.
GIZIO

Post by GIZIO »

Czy wiecie,że po przejściu frontu w 1945r. na Pomorzu Zachodnim rozpoczęły wrogą Polsce i Polakom działalność zorganizowane wcześniej dywersyjne grupy niemieckie,jak"Wehrwolf"czy"Freies Deutschland".
Na przykład w Czaplinku wykryto jesienią 1945 niemiecką radiostację nadawczą.W rejonie Czaplinka działała też 25 osobowa grupa niemców pod dowództwem leutnanta Wehrmachtu.Grupa przyjeła nazwę "Deutsche Legion" uzbrojona była w 1RKM,2 pistolety maszynowe,karabiny i granaty.Grupa działała w lasach w latach 1945-46.
Natomiast pod koniec marca 1945 w Przechlewie w powiecie Człuchów dwudziestopięcioosobowa banda niemieckiego"Wehrwolfu zaatakowała posterunek milicji.Podobny wypadek miał miejsce we wsi Wierzchowo Stare w powiecie Szczecinek.8 maja 1945 w okolicach wsi Jusko i Ziemsko milicjanci z Drawska zlikwidowali grupę niemieckich dywersantów.
Post Reply