Identyfikacja fotki 1941

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Identyfikacja fotki 1941

Post by bronx »

Jest takie zdjęcie, wg oryginalnego opisu z epoki wykonane w Szczecinku podczas Heldengedenktag ( https://de.wikipedia.org/wiki/Volkstrauertag" onclick="window.open(this.href);return false; ) 16.03.1941. Oglądam je już kilka dobrych dni i nie mogę miejsca skojarzyć, może komuś z Was się uda.

Jakieś szanse identyfikacji są tego zdjęcia z miastem w tle, bo tych baraczków to raczej nie ma szans identyfikować.
IMAG0058.jpg
IMAG0058.jpg (289.1 KiB) Viewed 7601 times
IMAG0059.jpg
IMAG0059.jpg (243.85 KiB) Viewed 7597 times
IMAG0061.jpg
IMAG0061.jpg (234 KiB) Viewed 7594 times
IMAG0065.jpg
IMAG0065.jpg (205.8 KiB) Viewed 7598 times
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Identyfikacja fotki 1941

Post by Drahim »

Dedukując, można przyjąć, że jeśli jest to Dzień Pamięci, to reprezentanci wojska (na koniach) maszerują z koszar przez miasto na cmentarz, aby uczcić poległych (bohaterów wojny).
Tak więc, zdjęcie mogło być zrobione tuż za zakrętem ul. Lipowej, na wysokości wieży ciśnień, a kolumna porusza się w kierunku cmentarza.
W tle ulicy widać wysoki budynek (róg 9 maja i Lipowej), który przesłania kanciastą wieżę z flagą, prawdopodobnie Ratusz.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Identyfikacja fotki 1941

Post by bronx »

Ale czemu na cmentarz? Wydaje mi się, że ta dedukcja jest trochę skażona dzisiejszymi przyzwyczajeniami i tradycjami. Na cmentarzu za bardzo nie było pomników pamięci po żołnierzach jak jest obecnie, wtedy takie pomniki były w parku, Kriegerdenkmal, Gedenksteinen czy Denkmal des Inf.- Regts. 34.

Pomijając już powyższe, za bardzo nie pasuje mi ten widok do wskazanego przez Ciebie miejsca.
User avatar
zbycho52
Posts: 13
Joined: 15 Feb 2009, 21:36

Re: Identyfikacja fotki 1941

Post by zbycho52 »

Podobne baraki byly kiedys za krzyzowka Swierczewskiego z Kamienna,ale czy to akurat te to nie wiem.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Identyfikacja fotki 1941

Post by Stachu »

zbycho52 wrote:Podobne baraki byly kiedys za krzyzowka Swierczewskiego z Kamienna,ale czy to akurat te to nie wiem.
Nie tamte baraki wyglądały zupełnie inaczej. Miały dwa wejścia , po jednym z "czoła" baraku , a nie z boku. Baraki te stały dokładnie vis a vis dawnej Szkoły Podstawowej nr 3. Jeden z moich kolegów szkolnych tam mieszkał. Bywałem u niego. Identyczne baraki swego czasu stały w mojej jednostce wojskowej 4150 w Czarnem. Podejrzewam , że to typowy projekt wojskowy i ich umiejscowienia należy szukać gdzieś w rejonie koszar , a być może są to "baraki z mojej jednostki w Czarnem. Miałem okazję w nich mieszkać jako żołnierz.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Identyfikacja fotki 1941

Post by robot humano »

Zabudowa z pierwszego zdjęcia wybitnie przydworcowa, ale nie mogę się doszukać tego budynku przy szczecineckim dworcu. To drugie zdjęcie też ma opis ze Szczecinka i tego samego święta w tej samej dacie?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Identyfikacja fotki 1941

Post by bronx »

W pierwszej chwili też tak pomyślałem, być może wszystkiemu winny jest budynek Hotelu Wegnera, który w pamięci wydawał mi się bardzo podobny, ale jak porównałem na zdjęciu to jednak zupełnie nie to. No i to tło z tym małym domkiem z mocno spadzistym dachem.

http://galeria.szczecinek.org/displayim ... =275&pos=0" onclick="window.open(this.href);return false;
xxxx

Re: Identyfikacja fotki 1941

Post by xxxx »

a to nie czasem koło rzeczki przy pomniku Piłsudskiego?tego domu juz dawno nie ma
Post Reply