NSDAP

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

NSDAP

Post by Stach »

W ciekawym fotoreportażu http://szczecinek.org/forum/viewtopic.php?f=3&t=2593" onclick="window.open(this.href);return false; Kolega Kierownik zamieszcza trzy zdjęcia dawnego hitlerowskiego Domu Partii w Szczecinku (obecnie 1 Maja 49). Dla mnie było to spore zaskoczenie, bo tego budynku w ogóle nie kojarzyłem, a tu nawet stary niemiecki napis się zachował!

Nie wiem, czy jest już na forum wątek poświęcony szczecineckiej NSDAP - jeśli nie, warto chyba utworzyć. Nie mam przy sobie jubileuszowej monografii - mógłby ktoś rzucić okiem, czy dużo tam jest o szczecineckiej partii hitlerowskiej?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: NSDAP

Post by bronx »

Ten napis to nie nowość na forum, było już o nim dawno dawno temu TU -> http://www.szczecinek.org/forum/viewtopic.php?f=2&t=334" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: NSDAP

Post by ziom »

W tym budynku bylo do 1933 roku schronisko mlodziezowe, czy tez bursa dla wedrujacych uczniow rzemieslniczych, gdzies o tym pisalem, ale nie moge znalezc :(
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: NSDAP

Post by Stach »

Przegladam właśnie bardzo dobrą monografię Stosunki polityczne na Pomorzu Zachodnim w okresie republiki weimarskiej 1919-1933 ś.p. Andrzeja Czarnika (rektora WSP w Słupsku), wydaną w 1983 r., lecz o Szczecinku tam niewiele (nic dziwnego zresztą). W kazdym razie przed dojściem Hitlera do władzy działał w Sz-ku 54. pułk (Standarte SA, wchodzący w skład podgrupy wschodniej Gausturm SA Pommern.

Autor podaje też, że w początkach lat trzydziestych hitlerowcy wydawali w Sz-ku pisemko "Die Grenzwache", które jednak ukazywało się niezbyt długo.

doedytowano:
kol. Gregor podawał swego czadu wyniki wyborów do Reichstagu z marca 1933 r. z powiatu szczecineckiego:
Wyniki wyborów Landkreis Neustettin 05.03.1933 r.
Liczba głosów ogółem 46.822
NSDAP 30.323 64,76%
SPD 5.958 12,72%
KPD 1.918 4,09%
Zentrum 236 0,50%
DNVP 7.833 16,73%
DVP 209 0,44%
Christlich-sozialer Volksdienst 202 0,43%
Deutsche Bauernpartei 20 0,04%
DDP 102 0,22%
inne 21 0,04%

Trzeba jednak dodać, że głosowanie odbywało się już za rządów Hitlera.



PS. @ ziom - pisałeś o tym w wątku linkowanym powyżej przez bronksa.
Last edited by Stach on 10 Dec 2010, 23:10, edited 1 time in total.
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Re: NSDAP

Post by człowiek widmo »

Stach wrote: W kazdym razie przed dojściem Hitlera do władzy działał w Sz-ku 54. pułk (Standarte SA, wchodzący w skład podgrupy wschodniej Gausturm SA Pommern.
A jak należy w tym przypadku rozumieć określenie "pułk"? Raczej nie jest to równoznaczne z wojskowym (Wehrmacht) nazewnictwem i liczbą "szturmanów". Na serio było ich kilka tysi? Jakieś źródełko, Staszku? :wink:
Bahnhofstraße
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: NSDAP

Post by Stach »

Różnie z tym bywało w różnych okresach. "Pułk" "pułkowi" nierówny. Inna była liczebność Standarte w Szczecinku (nie znam danych, ale pewnie nieduża ze względu na niewielką liczbę mieszkańców miasta) niż w takim, znacznie większym, lecz także pomorskim, Greifswaldzie: w grudniu 1930 r. liczył 900 członków, ale niedługo później nastąpił silny napływ nowych członków. Gdy liczba członków wzrosła do 3 600, nastąpił podział jednostki na trzy pułki.

Oczywiście trudno porównywać "Standarte" SA do prawdziwego pułku Reichswehry.

PS. Źródełko masz podane post wyżej.
Post Reply