Neustettiner Krankenhaus??? Oder auch nicht.......

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Neustettiner Krankenhaus??? Oder auch nicht.......

Post by ziom »

Na ebayu pojawila sie kartka, podpisana jako Neustettin(Szczecinek)- Am Krankenhaus 1935. Aukcje niestety przegapilem, ale zostala mi po niej kopia zdjecia.
Tylko czy to aby na pewno Neustettin????
Attachments
Am Krankenhaus 1935.jpg
Am Krankenhaus 1935.jpg (32.13 KiB) Viewed 8182 times
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Neustettiner Krankenhaus??? Oder auch nicht.......

Post by robot humano »

Dwa podobne domy stoją przy Kościuszki - ostatnie domy po stronie jeziora jadąc na bunkier. Ale są chyba ciut inne, a nie bardzo wyglądają na przebudowywane.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Neustettiner Krankenhaus??? Oder auch nicht.......

Post by Stach »

Czy to aby nie jest oddział dziecięcy, który funkcjonował w takim osobnym domku obok głównego budynku szpitala przez dłuższy czas po wojnie? Nie wiem, jaki jest stan dzisiejszy.
grubson
Posts: 128
Joined: 19 Apr 2008, 13:13

Re: Neustettiner Krankenhaus??? Oder auch nicht.......

Post by grubson »

spacerowałem obok dość niedawno i też byłbym za oddziałem dzieciecym na obecnej ulicy "Lelewela"...
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Neustettiner Krankenhaus??? Oder auch nicht.......

Post by robot humano »

Grubson - na pewno nie. Polecam stronę NZOZ Patronka, ten budynek jest duuużo większy.

Stachu - jeśli miałeś na myśli Lelewela to patrz wyżej. Jeśli chodziło ci o budynek laryngologii to byłem dwukrotnie jego klientem i
a) przed wejściem nie ma i nie było żadnych drzew
b)budynek był dużo większy
c)wejście do budynku było jakby poniżej poziomu terenu.


Patrzę sobie na plan miasta i zastanawiam się jak wygląda budynek przy ul.Kilińskiego, między wjazdem do PRLowskiej przychodni a Klubem Garnizonowym. Może to ten? A może zupełnie niepotrzebnie szukamy obok szpitala, nie znam niemieckiego ale czy to może oznaczać coś w stylu przychodni czy ośrodka zdrowia czy szpital i kropka?
mcselon
Posts: 142
Joined: 27 Feb 2007, 22:02
Location: Szczecinek

Re: Neustettiner Krankenhaus??? Oder auch nicht.......

Post by mcselon »

Robocie, Grubsonie:

1. na Lelewela nie ma takiego budynku. Choć przez chwilę również myślałem, iż może to być któryś z tam stojących budynków.
2. chata na Kilińskiego pomiędzy przychodnią a Klubem Garnizonowym to również nie to.
3. odpadają także domy na końcu ulicy Kościuszki, przez chwilę sugerowane przez Robota.

Dowody poniżej na zdjęciach. Szukajcie dalej.
Attachments
Kościuszki.jpg
Kościuszki.jpg (101.79 KiB) Viewed 8056 times
Kilińskiego.jpg
Kilińskiego.jpg (130.82 KiB) Viewed 8038 times
Lelewela.jpg
Lelewela.jpg (200 KiB) Viewed 3371 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Neustettiner Krankenhaus??? Oder auch nicht.......

Post by bronx »

Wydaje mi się, że rozpoznanie budynku jest o tyle utrudnione, że fota wygląda na robią od zaplecza (ogrodu/podwórka) przez to, być może znana nam fasada, jest tutaj niewidoczna.
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Neustettiner Krankenhaus??? Oder auch nicht.......

Post by robot humano »

Za ten kolor powinien mieć podniesiony podatek od nieruchomości
Attachments
Kilińskiego kolorek.JPG
Kilińskiego kolorek.JPG (99.04 KiB) Viewed 7994 times
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Re: Neustettiner Krankenhaus??? Oder auch nicht.......

Post by człowiek widmo »

Krankenhaus - czyli w tym wypadku normalnie szpital? Może warto zajrzeć do monografii naszej i jakoś po ulicy zlokalizować? Ja tak zrobię jak wrócę z roboty. :)
Bahnhofstraße
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Neustettiner Krankenhaus??? Oder auch nicht.......

Post by ziom »

Am Krankenhaus, czyli przy szpitalu, ale rownie dobrze moze byc na terenie przyszpitalnym :?
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Re: Neustettiner Krankenhaus??? Oder auch nicht.......

Post by człowiek widmo »

ziom wrote:Am Krankenhaus, czyli przy szpitalu, ale rownie dobrze moze byc na terenie przyszpitalnym :?
Monografia mówi tak odnośnie szpitali:

W 1847 roku na Przedmieściu Pruskim (Preussische Vorstadt) kupiono działkę i zaczęto budowę przytułku dla ubogich przy Lindenstrasse (obecnie ul. Lipowa). Dwukondygnacyjny budynek miał 80 stóp długości i 34 stopy szerokości. Na dolnej kondygnacji znajdowało się 8 izb, na górnej siedem,a w części szczytowej 2.
bla bla bla i dalej
W 1860 roku (...) połączono następnie ze szpitalem miejskim.

Więc to raczej nie ta miejscówka, bo:

W maju 1885 roku królewska intendentura wojskowa zaproponowała miastu sprzedaż zbrojowni na potrzeby socjalne. Dopiero jednak we wrześniu 1888 roku Królewskie Ministerstwo Wojny zgodziło się na tę sprzedaż. Do zakupionej zbrojowni miasto przeniosło fundację Jacoby'ego i szpital.

A ostatni szpital przed przeniesieniem w 1936 roku na znane nam miejsce był w budynku przy Targu Świńskim (Schweinemarkt).

Chyba, że:

W 1878 roku założono (...) towarzystwo opieki nad chorymi i rannymi. Towarzystwo szczecineckie wynajęło dom od mistrza murarskiego o nazwisku Neubauer przy drodze do Barwic i zorganizowało tam szpital z kilkoma łóżkami.

:roll:
Bahnhofstraße
albinos
Posts: 28
Joined: 28 Dec 2009, 04:54

Re: Neustettiner Krankenhaus??? Oder auch nicht.......

Post by albinos »

Podobna architektura ... może to szkoła ?
Attachments
Zippnow-ev-Schule.jpg
Zippnow-ev-Schule.jpg (36.44 KiB) Viewed 7938 times
User avatar
LUCEK
Posts: 332
Joined: 04 Mar 2005, 13:57
Contact:

Re: Neustettiner Krankenhaus??? Oder auch nicht.......

Post by LUCEK »

Jak dla mnie to nie jest Szczecinek. Może na odwrocie był stempel z Neustettin i na tej podstawie tak została wystawiona.
https://www.facebook.com/neustettiner/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://dolny-slask.org.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Neustettiner Krankenhaus??? Oder auch nicht.......

Post by Stach »

@ albinos
W opisie Twego zdjątka jest nazwa miejscowości: Zippnow...

@ robot

Jak ja byłem na laryngologii (nie powiem kiedy z powodu kokieterii), to mieściła się ona na któryś tam piętrze głównego gmachu. Niemniej budynek, który miałem na myśli, jest chyba większy niż ten z omawianego zdjęcia (stoi na lewo od budynku głównego, z lewej strony patrząc od Kościuszki, nieco wysunięty w stronę jeziora (na zdjęciach zapodanych przez mcselona ta część działki jest w ogóle niewidoczna). Byłem tam pacjentem tak dawno, że nie pamiętam ani chwili.

Fajny wątek, nawiasem mówiąc. Forum wraca do dawnej formy po wakacyjnej przerwie?
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: Neustettiner Krankenhaus??? Oder auch nicht.......

Post by Waldek »

Wreszcie :D :D
A tak miedzy nami ten budynek ni jak nie pasuje do zabudowań szpitalnych. Znam szpital przed renowacją.
Post Reply