Nstn jezioro południe

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Nstn jezioro południe

Post by Stach »

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=1067699649" onclick="window.open(this.href);return false;
Okolice HJ-Heim?
Attachments
1_f.jpg
1_f.jpg (104.46 KiB) Viewed 4044 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Nstn jezioro południe

Post by bronx »

po mojemu to chyba wyspa łabędzia
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Nstn jezioro południe

Post by Stach »

A wiesz kurna, że możesz mieć rację? To chyba nie będę się upierał.

Ktoś chętny?
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Nstn jezioro południe

Post by ziom »

A skad ten pawilon??? Jesli przyjac sugestie Stacha, to moglaby to byc przystan Bismarckfähre, ale czy jakies budynki tam byly??? Na Schwaneninsel troche duze... Jak dla mnie- Mysia, zatoczka, a na cyplu jakies budynki, do tego jeszcze ta naturalna drozka nad brzegiem :)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Nstn jezioro południe

Post by bronx »

Mysią też tu w sumie trudno wykluczyć bez wizji lokalnej.

Nie wiemy dokładnie z jakiego okresu jest fotka, gość opisuje, że 1939 roku chociaż obiegu nie ma. Sposób wydania mniej więcej taką datę by potwierdzał. Ale kiedy zdjęcie było robione to już nie wiemy, wydawca mógł się posłużyć dużo wcześniejszą odbitką. A wtedy pawilon widoczny był by domem kąpielowym który właśnie stał za łabędzią wyspą, patrząc z tej strony.

Nie mniej na tym etapie Mysiej jednoznacznie nie wykluczam, jest to też wysoce prawdopodobne.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Nstn jezioro południe

Post by Stach »

Myślałem, ze to widok z "plaży dzikiej" przy stadionie Darzboru (dawny Bismarckfaehre) w stronę ślusarni. Teraz jednak widzę, że ta zatoczka cokolwiek mała. Chyba jednak Schwaneninsel...
tomass33
Posts: 1
Joined: 14 Jun 2010, 08:46

Re: Nstn jezioro południe

Post by tomass33 »

witam wszystkich. ta fotka przedstawia część jeziora przy obecnej ul. Ordona tam gdzie obecnie jest Jolka, wyspa to tzw Tajwan a ten hangar w tle to nie istniejacy juz obecnie hangar na przystani LOK ( przynajmniej tak mi sie zdaje) to że wygląda tak jak by był na wyspie jest złudznem fotka była zrobiona z cypla za Jolką w okolicach obecnego mostku przy Residens ul. Lelewela
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Nstn jezioro południe

Post by bronx »

Hangar LOK na pewno nie mógł to być bo wtedy nie istniał, ale najpewniej jest tam widoczny dom kąpielowy (protoplasta plaży miejskiej przy Blücherstr.) który właśnie znajdował się zaraz za Łabędzią wyspą.

Ten drewniany budynek jest widoczny na tej kartce tylko z drugiej strony, od zamku.
Attachments
dom kapielowy.jpg
dom kapielowy.jpg (118.72 KiB) Viewed 3805 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Nstn jezioro południe

Post by bronx »

Musiałem nabyć tę kartkę bo nie dawała mi ona spokoju. Po powiększeniu fragmentu gdzie widać te zabudowania w tle jeziora mogę stwierdzić z 99% pewnością, że jest to Schwaneninsel (wyspa Łabędzia).
wyspa.jpg
wyspa.jpg (134.2 KiB) Viewed 3636 times
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Nstn jezioro południe

Post by Stach »

Czyli - dom kąpielowy?
Post Reply