Maikowskistrasse - Pułaskiego

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
User avatar
lewy
Posts: 75
Joined: 07 Aug 2008, 12:31
Location: szczecinek

Maikowskistrasse - Pułaskiego

Post by lewy »

Dzisiejsza ulica Pułaskiego dawniej nazywała się Maikowskistrasse, podobno to był bojownik nsdap w Neustettin, żył 25 lat, jak na niemca-faszyste nosił zbyt słowiańskie nazwisko- może ktoś coś wie więcej na ten temat ?
Walcz o ziemie Słowian - naszych Braci Pomorzan
Waldek

Re: Maikowskistrasse - Pułaskiego

Post by Waldek »

Jak mnie pamięć nie myli już ten temat był wałkowany, Bronxa przycisnąć do muru na pewno sypnie wiadomościami jak z rękawa, ja mam dobrą pamięć ale szczątkową ach te latka :?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Maikowskistrasse - Pułaskiego

Post by bronx »

lewy wrote:jak na niemca-faszyste nosił zbyt słowiańskie nazwisko- może ktoś coś wie więcej na ten temat ?
Odchodząc od sedna sprawy; nie bardzo rozumie powyższe stwierdzenie, życie jak i historia, nie jest czarno białe ale posiada wiele odcieni szarości. Nie widzę w ogóle związku między nazwiskiem a działalnością, szczególnie na terenach przygranicznych na jakich znajdował się Neustettin. Myślę, że wiele osób z korzeniami słowiańskimi było nazistami tak jak i komunistami i jeszcze wieloma innymi przekonaniami. Takie upraszczanie i generalizowanie prowadzi do zafałszowań.

A sama historia Maikowskiego też jest dla mnie ciekawa, mam wrażenie że gdzieś coś o tym słyszałem ale teraz nie mogę sobie nawet przypomnieć gdzie można by szukać jakiejkolwiek informacji an ten temat.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Maikowskistrasse - Pułaskiego

Post by bronx »

Waldek wrote:Jak mnie pamięć nie myli już ten temat był wałkowany, Bronxa przycisnąć do muru na pewno sypnie wiadomościami jak z rękawa, ja mam dobrą pamięć ale szczątkową ach te latka :?
Wyszukiwarka forumowa na ten temat milczy, ale mam nieodparte wrażenie, że jakieś info o tym gdzieś było.
Waldek

Re: Maikowskistrasse - Pułaskiego

Post by Waldek »

Coś mi się kołacze że chyba na ten temat zapodał Giziowaty.
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: Maikowskistrasse - Pułaskiego

Post by Polelum »

http://de.metapedia.org/wiki/Hans_Maikowski" onclick="window.open(this.href);return false;

Z tekstu wynika, że facet nie miał nic wspólnego ze Szczecinkiem.
Ot, kolejny propagandowy "męczennik" za "sprawę".
Dobry na avatara - tylko czekam ...... kto się skusi..? :lol:
Waldek

Re: Maikowskistrasse - Pułaskiego

Post by Waldek »

Oj nie mów głośno bo wywołasz burzę to mało :D
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Maikowskistrasse - Pułaskiego

Post by Stach »

Zioma zapytajcie, wklejał fragment większego opracowania dotyczącego m. in. Maikowskistr.
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: Maikowskistrasse - Pułaskiego

Post by Polelum »

Stach wrote:Zioma zapytajcie, wklejał fragment większego opracowania dotyczącego m. in. Maikowskistr.
Chętnie rzuciłbym okiem na takie opracowanie. A swoją drogą to dziwne, że Maikowski dostał swoją ulicę w Neustettin, a nie doczekał się jej inny, sławniejszy goebbelsowski "męczennik", Horst Wessel. Może w tym opracowaniu jest wyjaśnienie zagadki?
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Maikowskistrasse - Pułaskiego

Post by Stach »

Wyszukiwarka forumowa nie mogła znaleźć, ponieważ mowa była nie o Maikowskistrasse, lecz o Maikowskiplatz!
Konkretnie tu: viewtopic.php?f=3&t=1486&start=0&st=0&s ... +niemiecka" onclick="window.open(this.href);return false;

a wcześniej tu:

viewtopic.php?p=12167&highlight=#12167" onclick="window.open(this.href);return false;

A pisał przede wszystkim ziomek.

PS. Nawiasem mówiąc metapedia (http://de.metapedia.org/wiki/Hauptseite;" onclick="window.open(this.href);return false; nie mylić z wikipedią) jest bardzo przesiąknięta teutońskim duchem :-)
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: Maikowskistrasse - Pułaskiego

Post by Polelum »

PS. Nawiasem mówiąc metapedia (http://de.metapedia.org/wiki/Hauptseite" onclick="window.open(this.href);return false; nie mylić z wikipedią) jest bardzo przesiąknięta teutońskim duchem :-)
Ależ zgadza się - dlatego właśnie jest tam tyle informacji o tym teutońskim palancie :lol:
Kess
Posts: 2
Joined: 18 Oct 2009, 21:11

Re: Maikowskistrasse - Pułaskiego

Post by Kess »

Szukam nazwiska rodziny, która mieszkała przed wojną w domku przy ulicy Pułaskiego 13.
W latach 80 tych XX w. poznałam ich, kiedy przyjechali do Szczecinka w ramach podróży sentymentalnej.
Nie znam niemieckiego (w czasie spotkania rozmawialiśmy po angielsku) i nie rozeznaję się na niemieckich stronach internetowych.
Wciąż mam drobiazg, który przez roztargnienie zostawili; zdaje się, że to pamiątka rodzinna.
Proszę o pomoc :-)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Maikowskistrasse - Pułaskiego

Post by bronx »

Niestety Pułaskiego to stosunkowo młoda ulica, a najmłodsze dane do jakich mam dostęp to z 1933 roku. W tym roku ulica nie jest wzmiankowana w ogóle.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Maikowskistrasse - Pułaskiego

Post by Stach »

To moze rzuć okiem na plan i sprawdź proszę, czy oprócz Maikowskistrasse był jeszcze Maikowskiplatz (byc może to pomyłka).
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Maikowskistrasse - Pułaskiego

Post by bronx »

Na planie miasta, nazwa ta jako taka nie figuruje, ale na Puławskiego do dziś zachował się placyk (od strony Lwowskiej), zresztą na planie zaznaczony, ale nie opisany. Także najpewniej o to chodzi i wcale nie musi być pomyłki.
Post Reply