Bootshaus des Kanu-Club.

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Bootshaus des Kanu-Club.

Post by bronx »

Ogladałem dzisiaj zdjęcia Germania Bootshaus i zaciewił mnie jeden element ktory widać tle (tzw. bohater drugiego planu :) ). Zauważyłem tam pewien budynek, i faktycznie na mapie jest opisany jako Bootshaus des Kanu-Club. Czy ktoś wie coś więcej na temat tego klubu? Konkretnych zdjęć tego budynku nigdy nie widziałem pokazał mi się tylko na tych dwóch zdjęciach w tle.
Konstrukcja lekka najprawdopodobniej drewniana, mogła byc szybko i niezauważalnie rozebrana, ale może Izywec albo Drahim pamiętają co w tym miejscu po wojnie się działo? Ziomuś może zapytaj też bosmana czy coś w tym miejscu pamięta
Attachments
209.jpg
(57.23 KiB) Downloaded 2343 times
206.jpg
206.jpg (63.27 KiB) Viewed 4627 times
mapka.jpg
mapka.jpg (148.65 KiB) Viewed 4614 times
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Bootshaus des Kanu-Club.

Post by Drahim »

Zły to dla mnie znak że stare zdjęcia Neustettin budzą u mnie wspomnienia. Wspomniana budowla to bliźniaczy hangar na sprzęt pływający ustawiony ok. 30 m od brzegu, z tyłu za stadionem Darzboru, mniej więcej w połowie boiska piłkarskiego. Z brzegu nie było do niego dostępu i był słabo widoczny poprzez drzewa, krzaki i gąszcz trzcin. Można było na niego trafić jak w czasie meczu mocno wykopana piłka leciała za płot do jeziora. Nie wiem kto go wykorzystywał, bo przy hangarze nie było widać żadnej aktywności. Zresztą, bardzo szybko, jeszcze w latach 50-tych zniknął.
Attachments
111280879.jpg
111280879.jpg (33.72 KiB) Viewed 4554 times
strzałka wskazuje położenie hangaru
strzałka wskazuje położenie hangaru
Hangar.jpg (165.49 KiB) Viewed 4569 times
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Bootshaus des Kanu-Club.

Post by Drahim »

Nie wiem dlaczego, ale długo obiekty Germania Bootshaus, nazywano "plażą na Gwardii".
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Bootshaus des Kanu-Club.

Post by Stach »

Drahim wrote:Nie wiem dlaczego, ale długo obiekty Germania Bootshaus, nazywano "plażą na Gwardii".

A nie chodzi o dziką plażę (dzisiaj zdaje się kompletnie już zarośniętą), która jest oznaczono na mapce numerem 10 i oznaczona jako Freibad?
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Bootshaus des Kanu-Club.

Post by Drahim »

Nie, z całą pewnością Germania Bootshaus była nazywana "plażą na Gwardii". Tzw. dzika plaża w małej zatoczce była bardzo popularna i tam uczyłem się pływać, łapać raki. Ze zdjęć wynika że kiedyś była tam przystań promowa.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Bootshaus des Kanu-Club.

Post by bronx »

Drahim wrote:Ze zdjęć wynika że kiedyś była tam przystań promowa.
Zgadza się tam na "zakęcie" kiedyś był prom linowy nazywany Bismarckfähre. TUTAJ można zobaczyć jego pozostałości, TUTAJ dwie fotografie promu w naszej galerii i troche informacji.
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Bootshaus des Kanu-Club.

Post by Drahim »

Możliwe że jestem do tyłu z informacjami, ale w czasie dzisiejszej wycieczki do Sz-nka zaskoczył mnie brak budynku Bootshaus des Kanu-Club. Po prostu zniknął a teren ładnie zagrabiony.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Bootshaus des Kanu-Club.

Post by Stach »

Drahim wrote:Możliwe że jestem do tyłu z informacjami, ale w czasie dzisiejszej wycieczki do Sz-nka zaskoczył mnie brak budynku Bootshaus des Kanu-Club. Po prostu zniknął a teren ładnie zagrabiony.
Masz na myśli zdaje się dawną Germania Bootshaus (w latach 60.-80. szkoła kolejowa), prawda?
Kronospan kupił ten teren. Taniej było rozebrać niz utrzymywać obiekt, wymagający zresztą pewnie remontu. Rozbiórka miała miejsce jakieś 10 lat temu.
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Bootshaus des Kanu-Club.

Post by Drahim »

Dzięki za info. Dzisiaj sporo rzeczy mnie zaskoczyło.
pioter
Posts: 65
Joined: 08 Oct 2007, 18:51

Re: Bootshaus des Kanu-Club.

Post by pioter »

Drahim - sam pisałeś 12.03.2009r. w temacie "ZSZ PKP", że do 1956r. obiekty należały do milicyjnego klubu "Gwardia". I to jest chyba odpowiedź, dlaczego kąpaliśmy się na "Gwardii".
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Bootshaus des Kanu-Club.

Post by Drahim »

pioter wrote:Drahim - sam pisałeś 12.03.2009r. w temacie "ZSZ PKP"
Pisałem (Post Wysłany: 15 Cze 2009, 12:54). Najpierw byłem w niewiedzy. Do dzisiaj w rozmowach z rówieśnikami używam nazwy "Gwardia" i już jest wszystko jasne
Post Reply