Ślady walk na dworcu

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Waldek

Ślady walk na dworcu

Post by Waldek »

Oto parę fotek z dworca kolejowego.
Attachments
P4050008.JPG
P4050008.JPG (83.8 KiB) Viewed 6363 times
P4050009.JPG
P4050009.JPG (76.29 KiB) Viewed 6377 times
P4050010.JPG
P4050010.JPG (75.44 KiB) Viewed 6353 times
Last edited by Waldek on 05 Apr 2009, 20:21, edited 1 time in total.
Waldek

Re: Ślady walk na dworcu

Post by Waldek »

A to następne fotki
Attachments
P4050015.JPG
P4050015.JPG (92.5 KiB) Viewed 6364 times
P4050014.JPG
P4050014.JPG (91.7 KiB) Viewed 6380 times
P4050012.JPG
P4050012.JPG (120.1 KiB) Viewed 6370 times
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Ślady walk na dworcu

Post by Stach »

Jesteś pewny, że to ślady walk?
Waldek

Re: Ślady walk na dworcu

Post by Waldek »

Byłem z Markiem więc nie możesz mi zarzucić postępującej sklerozy :D
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Ślady walk na dworcu

Post by Stach »

Czy coś mamy w materiałach na temat walk na dworcu?
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Ślady walk na dworcu

Post by ziom »

Od dworca Sowieci atakowali i stad doszli do jeziora, inn troche dalej za Swiatkami i przeszli miedzy jeziorami w kierunku Trzesieki, na koniec czolgi nadjechaly z polnocy, z Bobolic.

W czasie kiedy major Sann kierowal sie wzdluz torowisk miedzy drogami wylotowymi na Sitno i Lotyn, w chaotycznej wymianie ognia wycofuje sie z pod dworca kolejowego czesc brygady "Charlemange" przed przewazajacymi Rosjanami. Jasne blyski wystrzalow, stlumione huki pancerfaustow i granatow. Nieprzyjacielskie czolgi! Ale slychac je z daleka, z polnocy.
Dowodca pulku osadzil swoje kompanie podchorazych w Zoltnicy i Gwdzie Wielkiej. Na cmentarzu utrzymuje sie jeszcze jedna kompania bojowa. Lotysze z 15 Dywizji SS? Do ostaniej chwili przyjmuja powracajace konwoje uciekinierow. Po zmroku rosyjscy zolnierze mieli wymieszac sie z cywilami i dostac do centrum miasta.
Na terenie dworca wybuchly pozary. Zawziete walki o domy objely niemal wszystkie dzielnice poludniowe i wschodnie. Rosjanie osiagneli podobno brzeg jeziora w poblizu stadionu sportowego. Ochotnicy z francuskiej "Charlemange" nie dorosli do takiego naporu nieprzyjaciela. Aby uniknac ich niepotrzebnych strat, major Sann rozkazuje im wycofac sie z miasta i przylaczyc sie, i oddac pod rozkazy pierwszej napotkanej grupy bojowej.
Napor wroga nie slabnie. Wczesnym popoludniem obroncy musza sie wycofac. Poczatkowo na umocnienia w miescie, dobrze przygotowane barykady przeciwczolgowe, zamykane w odpowiednim momencie przez ochotnikow i zawziecie bronione wspolnie z artylerzystami z Bornego. Caly czas dolaczaja do nich zolnierze rozbitych jednostek.
Po czym nastepuje walka uliczna o domy.
Rosjanie poniesli duze straty w piechocie i czolgach. Nagle miasto ukazalo sie jak wymarle. Mieszkancy, ktorzy nie zdazyli uciec lub ze strachu i braku nadziei zrezygnowali z ewakuacji, pochowali sie w piwnicach i nie maja odwagi wyjsc na ulice.
Na opustoszalych i pelnych gruzow ulicach slychac wyraznie, z blizszej i dalszej okolicy, odglosy walki. Wszystko wskazuje na okrazenie Szczecinka przez wojska rosyjskie.
GIZIO

Re: Ślady walk na dworcu

Post by GIZIO »

Dobra odnośnie tego historyka,jak chcesz,to napiszę jego historię,bo ostatnio mam dojścia do wariatkowa.Najpierw bombowiec z sowietami,a teraz legenda następna.Facet skończ z tymi bajkami,tym bardziej że powołujesz się na popierdółki.Ja wiem,że lubisz jupitery i tego typu bajery,ale nie lej wody.Uważam ,że to forum ma klasę i tego typu popierdoły będą tępione jak nie przez adimów,to przezemnie. 8)
User avatar
jarekpi
Posts: 124
Joined: 12 Apr 2005, 23:55
Location: Szczecinek/Neustettin

Re: Ślady walk na dworcu

Post by jarekpi »

Przepraszam... O jakie "popierdółki" chodzi?...
GIZIO

Re: Ślady walk na dworcu

Post by GIZIO »

Byłoby o czym napisać :mrgreen: .Fakt jest,że tyle lat człowiek ganiał po dworcu i nie zwrócił na takie popierdoły fatku.Ale od tego są ludziska od popierdółek. :mrgreen: 8)
hammerstein-słomek

Re: Ślady walk na dworcu

Post by hammerstein-słomek »

Witam!
No Panowie akurat widziałem Was jak działaliście w niedzielę na dworcu bo wtedy pociągiem odjeżdżałem ;]
Takie ślady świadczą o tym, że żołnierze używali ''rozpylaczy''.
Na dworcu PKP w Chojnicach też pruli się w 1945 - także i tam można dziś spotkać podobne pamiątki.
User avatar
slawojur
Posts: 43
Joined: 16 Apr 2009, 18:50
Location: szczecinek

Re: Ślady walk na dworcu

Post by slawojur »

Witam!
Takich śladów bylo czy jest więcej na peronie trzecim.Jednak po wielu remontach jakie kiedyś były poprostu zatarły śię.Wiem bo jestem z branży.
Waldek

Re: Ślady walk na dworcu

Post by Waldek »

Wielkie dzięki, bo już mi zarzucano.
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Re: Ślady walk na dworcu

Post by człowiek widmo »

slawojur wrote:Witam!
Takich śladów bylo czy jest więcej na peronie trzecim.Jednak po wielu remontach jakie kiedyś były poprostu zatarły śię.Wiem bo jestem z branży.
No właśnie, dlatego nie rozumiem wzburzenia kolegi Gizia. Zależy jaką definicję słowa "walka" przyjmiemy. Mnie bardziej ciekawi czy rzeczywiście w czasie ewakuacji eszelonów niemiecki/francuski FLAK strącił sowiecką maszynę w okolicach dworca. Ktoś się pewnie orientuje jakie jednostki lotnicze operowały w rejonie. Nie znam się na modelach samolotów szturmowych rosyjskich, ale bankowo jest to do sprawdzenia przez kogoś kumatego. :)
Last edited by bronx on 17 Apr 2009, 14:45, edited 1 time in total.
Reason: kolego Simone, ruskie to są pierogi...
Bahnhofstraße
Waldek

Re: Ślady walk na dworcu

Post by Waldek »

Ponoć nalot dokonali też Polacy.
Last edited by Waldek on 17 Apr 2009, 18:05, edited 1 time in total.
Waldek

Re: Ślady walk na dworcu

Post by Waldek »

To co wiem to przy ujściu rzeki Niezdobnej leży wrak Rosyjskiej dwu silnikowej maszyny latającej.
Wiadomość tą uzyskałem od Pana Palgi, ja jeszcze pamiętam jak przy wejściu głównym na cmentarz po lewej stronie stał drewniany słup z przymocowanym śmigłem, ponoć od tego samolotu.
Post Reply