Przemarsz SA 17 sierpnia 1935

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Przemarsz SA 17 sierpnia 1935

Post by ziom »

Przeszukujac zbiory berlinskiej biblioteki natrafilem na artykul z przemarszu 10 tysiecy czlonkow SA przez Neustettin 17 sierpnia 1935 roku.

Image

Image

Zadziwiajace, ze o takim wydarzeniu nie wspominaja zadne publikacje powojenne, nie znam rowniez zadnego zdjecia upamietniajacego ten przemarsz.
Trzeba sobie wyobrazic, ze do niewielkiego Szczecinka przyjezdza 10 tysiecy chlopa, to jakby dzisiaj na zaplanowana akcje przyjechalo 20 tysiecy ludzi i po latach nie zostaloby po tej "imprezie" nic!?
Rozumiem, ze to SA, rozumiem, ze niechlubny spadek po Hitlerze, ale zeby nie zostalo po tym sladu? Troche juz sie o Nst naczytalem, ale slysze o tym pierwszy raz.

PS. Jutro postaram sie przetlumaczyc tekst, chociaz fragmenty, bo wiekszosc, to propagandowa sieczka.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Dwa punkty:

1. Polskie publikacje w Szczecinku w okresie III Rzeszy są beznadziejnie słabe. Prawdopodobnie były robione na kolanie.

2. Pewnej analogii (słabej, ale zawsze) można upatrywać w imprezach kończących swego czasy rajdy Śladem Zdobywców Wału Pomorskiego. Kiedyś szukałem czegoś na ten temat i guzik znalazłem oprócz kilku krótkich wspomnieniowych wypowiedzi na którymś forum (może nawet tutejszym lub w nasza-klasa.pl). Nie chcę porównywać polskiej młodzieży szkolnej z bojówkami SA, chodzi mi tylko o wymiar propagandowy tej imprezy.
GIZIO

Post by GIZIO »

Dźizus,co nie którzy potrafią mi zabić klina,a Ziom jest tego dokładnym przykładem.To co?Piszemy o faszystach na kółku różańcowym,czy tylko wybrańcy mają do tego prawo? Komu beret na głowę,bo zima się zbliża? :twisted:
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

GIZIO wrote:Dźizus,co nie którzy potrafią mi zabić klina,a Ziom jest tego dokładnym przykładem.To co?Piszemy o faszystach na kółku różańcowym,czy tylko wybrańcy mają do tego prawo? Komu beret na głowę,bo zima się zbliża? :twisted:
Ty Gizio dalej nic nie rozumiesz, co innego wydarzenia zwiazane z miastem, historia w czasie rzadow Hitlera, co innego wychwalanie SS-manow, posilkowanie sie linkami z ss-marszami vide Ade Polen, podpisywanie sie sygnaturka, ktorej geneza nie ma nic wspolnego z trescia w niej zawarta. Tu nie ma miejsca na udawanie, ze rezim ominal Neustettin, ale nie ma tez miejsca na gloryfikowanie zbrodniczych organizacji, bez wzgledu na to jakie cnoty sobie przywlaszczyc probowali i nimi sie podpisywali. I bedzie to tak dlugo jak bede to forum moderowal, bo to obraza moje uczucia i ubliza ofiarom tych, pozal sie Boze, bohaterow.
GIZIO

Post by GIZIO »

Kur..Kto wychwala SS-manów?Ziom albo zapędziłeś się w swoich zadumkach,albo odpuść.Marsze niemieckie akurat nie są tego typu zagrywkami.Jestem pewien ,że to twoje dzieło i przegiołeś pałkę.Może w niemczech macie jakieś problemy(i się nie dziwię),ale odpuść kolego bo to Polska i dopiero historia dostaje rumieńców.Już nawet teatralne widowiska co pare poniedziałków dają do pomyślenia.No ale w Hamburgu zero takich programów.Dlatego zejdz człeku na ziemię i nie przejrzyj na oczy.Miłego dnia życzę. 8)
Post Reply