Zdjecie Bismarck/Preusischer Straße

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Zdjecie Bismarck/Preusischer Straße

Post by ziom »

Trafiło nam się z bronxem piękne zdjęcie, pasuje do tylu topikow, ze nie wiedziałem gdzie je wkleić :) ;) , to wrzucam tutaj:
IMG_4925b27ee64577870.jpg
IMG_4925b27ee64577870.jpg (168.77 KiB) Viewed 5164 times
User avatar
dzaro
Posts: 74
Joined: 06 Apr 2008, 10:46
Location: Szczecinek/Szczecin

Post by dzaro »

piękne i ciekawe wiadomo który rok 1938/1939? i jaka okazja przemarszu?
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Koniec sierpnia, poczatek wrzesnia 1939. Agresja na Polske, Polenfeldzug.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Czy to aby nie jest jedyna znana nam fotografia, która być może przedstawia oddziały niemieckie ruszające na Polskę ulicami Szczecinka?
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Pewnie tak, ale fotografie ta moglbym wkleic chocby w tematy konca 9-go Maja, wydarzen bieżących i slusznej uwagi robota na temat okien w nowej kamienicy na rogu Deptaka, dit und dat, i jeszcze kilku spraw. Te zdjecia robiono seriami, vide defilada przed Mala Poczta, mam nadzieje, ze trafimy jeszcze na pozostale(bo jestem pewny, ze byly) zdjecia z tej serii.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

ziom wrote:...slusznej uwagi robota na temat okien w nowej kamienicy na rogu Deptaka, ...
zaraz tam słusznej, nie rozpędzajmy się :)


a fota faktycznie zacna, przydałby się ktoś kto zna się na uzbrojeniu i umundurowaniu na podstawie którego można by potwierdzić czy to wrzesień 1939, chociaż jest to wysoce prawdopodobne bo z jakiej okazji w ówczesnym Szczecinku miała by być taka "defilada"
User avatar
behemot
Posts: 80
Joined: 01 May 2007, 21:56
Location: szczecinek

Post by behemot »

Na zdjęciu mamy przyjemność oglądać przemarsz kolumny pancernej wyposażonej w czołgi typu Panzer Kampf Wagen 1, produkowane w latach 1934-1941,użyte w kampaniach w Polsce ,gdzie poniosły znaczne straty oraz we Francji 1940.
Następnie wycofywano je z jednostek linniowych,i przerabiano na niszczyciele czołgów lub działa szturmowe,Panzerjager 1 ,Sturmpanzer 1 BISON.
Mundur pancerniaka wzór 1935 z charakterystycznym czarnym beretem,obowiązywał do roku1941.Więcej elementów nie widać
Żołnierz stojący na pierwszym planie to napewno sierżant Unteroffizier ubrany jest w kurtkę wzór 1935 hełm wzór 1935 ''feldgrau''z lewej strony godło wojsk lądowych Heer srebrny orzeł na czarnej tarczy, maska gazowa wz.1938
Pas żołnierski z czernionej skóry, przy pasie kabura pistoletu P-08 Parabellum.Oraz prawdopodobnie torba ceratowa z narzutką przeciwiperytowa.
Interpretując umundurowanie szczególnie ''pancerniaka '' możemy stwierdzic że jest to rok 1939 lub 40 .Ja osobiście sądze że to wrzesień 1939.
Pozdrawiam
CEZAR
Posts: 264
Joined: 26 Jan 2008, 22:59
Location: od zawsze stąd

Post by CEZAR »

Behenot- autentycznie powaliła mnie twoja wiedza!
Wy(użytkownicy <NIEKT> forum) naprawdę jesteście świetnymi fachowcami!
Szacun
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

o taka analize mi właśnie chodziło, dzięki.
User avatar
Quercus
Posts: 19
Joined: 04 Jul 2006, 10:25
Location: Szczecinek/Poznań

Post by Quercus »

No i jeszcze biały krzyż wymalowany na "czołgu". Z tego co pamiętam z emblematu tego zrezygnowano po inwazji na Polskę, ponoć za bardzo ułatwiał pracę celowniczym działek przeciwpancernych :)
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Post by człowiek widmo »

A jaki typ czołgu jedzie po prawej stronie przed ciężarówką?
Bahnhofstraße
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

bronx wrote: czy to wrzesień 1939, chociaż jest to wysoce prawdopodobne bo z jakiej okazji w ówczesnym Szczecinku miała by być taka "defilada"
No więc coś mi podświadomie nie daje spokoju. Okazji do takich przemarszów przez garnizonowe miasteczko chyba by się w 1939 r. znalazło, niekoniecznie z okazji napaści na Polskę...
User avatar
lewy
Posts: 75
Joined: 07 Aug 2008, 12:31
Location: szczecinek

Post by lewy »

...to raczej już po wybuchu wojny, a nie uroczysta defilada, bo wojak na pierwszym planie jest w bojowym, pełnym rynsztunku. Mógł to być początek września 1939, bo jak wiadomo, było wtedy bardzo ciepło i tak ubrani są gapie na ulicy. Mam nadzieje że nasi spalili te czołgi :lol:
...i przyznaje że takie foto to rarytasik, dzieki że je umieściliście :wink:
czy może ktoś ma taką fote z pod ratusza z czasów wojny - niemiecki oficer z chłopcami z hitlerjugen ? jak się niemyle było kiedyś w temacie ale niemogę znaleść ?
Walcz o ziemie Słowian - naszych Braci Pomorzan
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Post by człowiek widmo »

lewy wrote:Mam nadzieje że nasi spalili te czołgi :lol:
O ile mi wiadomo, od 1390 nie posiadaliśmy własnego wojska. :wink: :wink: :wink:
Bahnhofstraße
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

Simone - daty Ci sie poprzekręcały :)
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
Post Reply