11 minut z życia Neustettin.

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

11 minut z życia Neustettin.

Post by bronx »

Ostatnio trafiłem na ciekawe zdjęcia ze zbioru Pommersches Landesmuseum Greifswald.

Trzy zdjęcia zostały wykonane na przestrzeni 11 minut, wykonane prawdopodobnie już w latach 40tych, bo i wojska sporo widać, samochody mają przesłonięte lampy w związku z zaciemnieniem przeciwlotniczym oraz stoi już przeciwlotnicza syrena alarmowa na środku Markt.

godzina 10.35

Fotograf zrobił zdjęcie prawdopodobnie z budynku Markt 3. Przed ratuszem kilka samochodów, w tym wojskowy ambulans i wojskowa ciężarówka. Obok ciężarówki grupka żołnierzy trochę przesłonięta przez oznaczenie parkingu. W księgarni Erich Sommer przy prawej witrynie pracuje dwóch ludzi, którzy wymieniają poszycie markizy.

Image

godzina 10:43

Osiem minut zajęło fotografowi przeniesienie się w inne miejsce. Tym razem fotografował prawdopodobnie z budynku Central Hotel. Parę osób przemieszcza się przez Markt, od strony Frierichstrasse idzie m.in. kobieta z dzieckiem, drugie dziecko wyprzedziło ich jadąc na hulajnodze. Z tej strony lepiej widać grupkę żołnierzy stojących przy ciężarówce za nimi widać jadący samochód, stojący ambulans odjechał. Od prawej strony został zaparkowany jeszcze jeden samochód. Robotnicy przy witrynie Sommera nadal „walczą” z markizą.

Image

godzina 10:46

Grupa żołnierzy nadal stoi koło ciężarówki. Jadący samochód z drugiego zdjęcia zaparkował obok żołnierzy na miejscu ambulansu z pierwszego zdjęcia. Wysiadł z niego mężczyzna w mundurze i jeszcze jedna osoba. Niestety nie widać już robotników montujących markizę.

Image


PS. W prawym górnym rogu każdego zdjęcia wkleiłem powiększenie przedstawiające ratuszowy zegar, przy okazji można zauważyć że ówcześnie zegar był ozdobiony malowidłami na cegle wokół tarczy zegarowej.
Last edited by bronx on 04 Sep 2008, 20:08, edited 1 time in total.
mcselon
Posts: 142
Joined: 27 Feb 2007, 22:02
Location: Szczecinek

Post by mcselon »

Bronx, genialne!

Biję brawa i pokłony.

No i ta ornamentyka wokół zegara...
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

nasz wódz jest revela :)
gratulacje!!!
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
CEZAR
Posts: 264
Joined: 26 Jan 2008, 22:59
Location: od zawsze stąd

Post by CEZAR »

Faktycznie-dobre!
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

skoro tak się spodobało to kilka powiększeń tego "życia" które się uwieczniło na tych fotografiach

sceny z pierwszej fotografii

Image

Image

sceny z drugiej fotografii

Image

Image

sceny z trzeciej fotografii

Image
GIZIO

Post by GIZIO »

Fajny jest ten drogowskaz z nazwami miejscowości Kolberg,Bad Polzin. 8)
CEZAR
Posts: 264
Joined: 26 Jan 2008, 22:59
Location: od zawsze stąd

Post by CEZAR »

A to co zrobiłeś teraz (te scenki) to rewelacja! Prawdziwe dawne życie Szczecinkowa :)
User avatar
Brochwicz
Posts: 52
Joined: 23 Oct 2007, 14:26
Location: Szczecinek

Post by Brochwicz »

i ratusz jak fajnie widać... cały... z małymi drzewkami :wink:
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Śledztwa fotograficznego ciąg dalszy.

Jest jeszcze taka fotografia, w sumie znana przynajmniej mi już wcześniej, ale wygląda na to że jest też tej serii. Świadczą o tym po pierwsze samochody, jeden widoczny tutaj na pierwszym planie terenowy samochód który pojawia się na ostatnim zdjęciu na ostatnim planie oraz samochodzik z miękkim dachem który stoi cały czas w tym samym miejscu na wszystkich zdjęciach. Po drugie widać że robota przy markizie sklepu Sommer dalej „rozpaprana” drabina oparta o ścianę, robotników nie widać, może wyskoczyli na przerwę :) widać to dobrze na powiększeniu. Z ustawienia tych samochodów wynika, że jest to najprawdopodobniej fotografia wykonana jako ostatnia, fotograf wyszedł z Cetral Hotel i postanowił pstryknąć jeszcze fotke z poziomu ulicy.

Image


Image


Tak przy okazji to okolice godziny 10:40 były jakieś popularne wśród fotografów, znalazłem jeszcze fotkę zrobiona z tego samego miejsca (Central Hotel lub Nürberger Hof) tyle że gdzieś na początku lat 30tych bo stoi jeszcze pomnik Wilhelma przed ratuszem.

Image

Zwróćcie uwagę, że różne musiały być pory roku, mimo tej samej godziny ratuszowa wieża rzuca różne cienie. Myślę, że te pierwsze zdjęcia były robione wiosną albo pod koniec sierpnia (dłuższy cień wieży) a na fotografii z Wilhelmem cień jest dość krótki także może okolice czerwca. Jak mi się uda, sprawdzę teraz w weekend jaki cień rzuca wieża o tej godzinie.
mcselon
Posts: 142
Joined: 27 Feb 2007, 22:02
Location: Szczecinek

Post by mcselon »

Nie dość, że nasz Admin to historyk z poetycką duszą, grafik, handlowiec to jeszcze astrolog nam się znalazł:) I Bóg wie kto tam jeszcze...
CEZAR
Posts: 264
Joined: 26 Jan 2008, 22:59
Location: od zawsze stąd

Post by CEZAR »

I kurde blade jaki detektyw! Matko Boska:)
GIZIO

Post by GIZIO »

Ciekawe czy jeszcze zna ludzkie losy???? 8)
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

11 minut

Post by izywec »

Ludkowie Kochani! Pompa! Ja jej nie pamiętam /1955/. Czy może ktoś popyta pierwszych osadników z 1945 /jeszcze chyba niektórzy żyją/ a może jakieś ślady ikonograficzne?
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Świetne zdjęcia!
Trochę jak z planu "Stawki większej niż życie" :-)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: 11 minut

Post by bronx »

izywec wrote:Ludkowie Kochani! Pompa! Ja jej nie pamiętam /1955/. Czy może ktoś popyta pierwszych osadników z 1945 /jeszcze chyba niektórzy żyją/ a może jakieś ślady ikonograficzne?
Mój ojciec pompe na pl. Wolności pamięta doskonale, co prawda bardziej wspomina lata 60 ale dla niego pompa była tam "od zawsze", potwierdzać to się wydają fototgrafie z tego okresu.

tutaj obudowana deskami, lata 50te.

Image

lata 60-te już tylko sama rura:

Image

Myślę, że pompa "padła" podczas przebudowy skrzyżowania na rondo.
Post Reply