Tajemniczy przedmiot

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Waldek

Post by Waldek »

obraz0028df.th.jpg
obraz0028df.th.jpg (4.1 KiB) Viewed 2113 times
obraz0014pc.th.jpg
obraz0014pc.th.jpg (3.72 KiB) Viewed 2127 times
Moneta z gumy jest to 1 marka. Dla mnie bardzo dziwny przypadek pierwszy raz z takim czymś się spotykam. Jak się czegoś więcej dowiem to dam znać.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

po napisie "G.m.b.H" wygląda na to że wydawała je jakaś firma, były to tak zwane marki pracownicze, na ich podstawie pracownicy moli pobierać ubranie robocze, narzedzia pracy, lub posiłki.

taka jest moja teoria, ale mogę się mylić. Ciekawe skąd ta firma jest, bo nazwa jest nieczytelna (przynajmniej na zdjęciu).
Waldek

Post by Waldek »

obraz0021jo.jpg
obraz0021jo.jpg (93.22 KiB) Viewed 1493 times
obraz0015fc.jpg
(120.4 KiB) Downloaded 69 times
Witam
Najprawdopodobniej masz racjię, powyżej są zdięcia dające się powiększać.
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Ja też obstawiam na coś w rodzaju żetonu. Mogło służyć w jakimś zakładzie w szatni, narzędziowni czy stołowce itd. Zastosowań mogło być wiele. Wiem że robili takie z drewna, plastiku i czasem metalu, a z gumy (choć na zdjeciach wygląda jak skóra ) to sie nie spotkałem
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Na allegro pojawiła się bardzo ciekawa porcelanka

http://www.allegro.pl/item270840848_prz ... adka_.html

wyglada tak i jest bardzo ciekawa w swojej formie, przyznaje że pierwszy raz taką widzę:

Image

Pochodzi z zakładu Adolfa Kristen który miał swóją produkcję i sklep przy Bismarckstrasse 2 i jest wymieniany już w 1913 roku ze swoim Destillation und Likörfabrik czyli produkował "coś mocniejszego" :)

Szyld A.Kristen jest dość znany tzn. często spotykany na zdjęciach, a nawet przetrwał jakiś czas po wojnie i co ciekawe kamienica w którym mieszkał i pracował lepiej mam udokumentowany na powojennych zdjęciach niż na przedwojennych.

Image

Image

Image

Image

dodam tylko, ponieważ ta okolica dzisiaj się mocno zmieniła, że budynek ten znajdował się mniej więcej w miejscu dzisiajszego sklepu "Non Stop"
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Ten korek porcelanowy jest od butelki kamionkowej.Wykopałem kiedyś podobny,ale nie z Neustettin.W butelkach tych przechowywano gorzałkę.Na drugim zdjęciu widać jedyny blok na ul.Lipowej,w którym mieszkałem spory kawałek czasu. :lol: :lol: Dzięki Bronx za te zdjęcie.Pozdro. 8)
Post Reply