NEUSTETTINER BERGBRAUEREI czyli nasz były szczecinecki browa

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
User avatar
HORST
Posts: 121
Joined: 11 Jul 2007, 09:57
Location: Neustettin

NEUSTETTINER BERGBRAUEREI czyli nasz były szczecinecki browa

Post by HORST »

WITAM.Poszukuje starych fotografii szczecineckiego browaru ,nalepek butelek szkrzynek do piwa oraz fotografii samego browaru.Tak wogle zastanawiam się dlaczego ten browar zburzono przecież piwo robili tam do lat siedemdziesiątych.Ciekawe co będzie z terenem po browarze tam gdzie stąją jeszcze pozostałości piwnic ,podobno miały byc tam garaże ale to tyle razy mówiono że nie chce mi sie juz w to wierzyć ,a co wy myslicie na ten temat :!: :!: :!: :!:
Pozdrawiam
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

User avatar
LUCEK
Posts: 332
Joined: 04 Mar 2005, 13:57
Contact:

Post by LUCEK »

Według „Spisu Browarów Polskich” – Wybudowano go w 1853, od roku 1880 właścicielem browaru był Hermann Riemer. Browar ten, specjalizował się w produkcji piwa bawarskiego. W 1897 roku został przekształcony w spółkę akcyjną.
Produkcja browaru „Neustettiner Bergbrauerei AG” wynosiła w latach 1900 – 1902 ok. 12 000 hl piwa rocznie. Po I wojnie światowej właścicielami zakładu były panie Charlotte Husen z Kętrzyna oraz córka Hermanna Riemera, Dorothea Riemer ze Szczecinka, a funkcję mistrza piwowarskiego sprawował Albert Krauß.

Po II Wojnie Światowej, browar nadal przynosił spore dochody (co nie było dziwne). W związku z tym postanowiono - i na tym się skończyło :( wybudować nowy browar przy ul. Łukaszewicza. W latach siedemdziesiątych, aby zwiększyć produkcję zaczęto skracać proces technologiczny dało to wzrost produkcji z 35 do 50 tysięcy hektolitrów czegoś, co trudno było nazwać piwem.
Jak donosił ówczesny „Głos Koszaliński”
Z tym piwem z browaru w Szczecinku, straszny miał z nim kłopot prezes Krawiecki. I jego sklepowe.
- Brałem zawsze z Połczyna bardzo dobre piwo. Tydzień mogło stać i nawet jeden kłaczek nie pływał w butelce - chwali prezes. - Kiedyś dostaję polcenie, że mam brać piwo z browaru w Szczecinku. Kazali, to biorę. Jedna skarga, druga, trzecia... Że piwo dzień postoi, a wieczorem już kłączki na dnie. O, nie! - powiedziałem. Ja ze Szczecinka więcej nie wezmę. I co tu zawiniła sklepowa - pyta retorycznie prezes Krawiecki
W latach 70 postanowiono go wyburzyć
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Buteleczki które się kiedyś kopnęło i stoją na szafce:

1.Carl.Schunemann Neustettin
2.W.Gildemeister Neustettin
3.H.Pergande Nachf Neustettin
4.W.Erbgurth"Niederlage der Polziner Brauerei" Neustettin
5.Bergbrauerei A-G.Neustettin
6.H.Riemer Neustettin

Najciekawsza to piaskowana butelka W.Gildemeistera,miałem jeszcze dwa korki porcelanowe z innymi nazwiskami,ale sprzedałem.Pozdro. 8)
User avatar
HORST
Posts: 121
Joined: 11 Jul 2007, 09:57
Location: Neustettin

NEUSTETTINER BERGBRAUEREI

Post by HORST »

Witam mam pytanie czy posiada moze ktoś ciekawe rzeczy z naszego dawnego szczecineckiego browaru. :D :D
Pozdrawiam
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Browar z lotu ptak(zblizenie popsulo jakosc):
605d99c2ee250de5.jpg
605d99c2ee250de5.jpg (37.8 KiB) Viewed 10327 times
mlody27
Posts: 5
Joined: 12 Jul 2008, 19:55

Post by mlody27 »

Witam jestem tu nowy, ale ja także interesuję się przedwojennym Szczecinkiem. Osobiście posiadam kilka butelek, trochę porcelanek i parę fantów z Neustettin. Pozdrawiam 8)
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

To wklejaj, miejsca mamy tutaj pod dostatkiem ;)
User avatar
HORST
Posts: 121
Joined: 11 Jul 2007, 09:57
Location: Neustettin

Odpowiedz

Post by HORST »

Witam może bysmy mogli się spotkać a jeśli dało by rade to chętnie odkupił bym te fanty.POZDRO
Pozdrawiam
mlody27
Posts: 5
Joined: 12 Jul 2008, 19:55

Post by mlody27 »

Witam, wklejam zdjęcia części mojej kolekcji tak jak prosił mnie o to jeden z forumowiczów.
HORST jeżeli chcesz się spotkać to pisz na priva na pewno się dogadamy. Pozdrawiam
Image
Image
Image
Image
User avatar
HORST
Posts: 121
Joined: 11 Jul 2007, 09:57
Location: Neustettin

Odpowiedz

Post by HORST »

Hej młody możemy się spotkac niema problemu tylko napisz mi na priwa gdzie i kiedy.POZDRO
Pozdrawiam
*Pinio
Posts: 16
Joined: 11 May 2013, 21:11
Location: Lotyń

Re: NEUSTETTINER BERGBRAUEREI czyli nasz były szczecinecki browa

Post by *Pinio »

Znalezione podczas wykopek w Lotyniu , oddam w dobre ręce :)
Attachments
IMG_0599.JPG
(3.12 MiB) Downloaded 756 times
Qwertyy
Posts: 2
Joined: 07 Sep 2015, 19:01

Re: NEUSTETTINER BERGBRAUEREI czyli nasz były szczecinecki browa

Post by Qwertyy »

Witam.
Jakis czas temu wpadla mi do kolekcji taka butelka.
Butelka z połowa etykiety to chyba rzadkosc?
Attachments
image.jpg
(1.37 MiB) Downloaded 562 times
image.jpg
(1.16 MiB) Downloaded 564 times
Post Reply