Tajemnicza budowla na końcu Preussischestrasse.

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Tajemnicza budowla na końcu Preussischestrasse.

Post by bronx »

Już od dawna mnie nurtuje ten temat a teraz Stach w końcu mnie w innym wątku sprowokował żeby o to zapytać na forum. Na kartkach z początku XX wieku widoczna jest na końcu Preussischestr. patrząc od rynku, jakaś dziwna wysoka budowla jakby z kominem. Niestety nie mam żadnych zbliżeń na ten fragment miasta z tego okresu, na późniejszych zdjęciach z lat 20tych i 30tych już nic tu podobnego nie widać. Widać to na wielu kartkach.

Image

Image

Image

Image

z drugiej strony to wyglada tak, co prawda jest to rysunek, ale rysownik być może rysował to właśnie z tej budowli

Image


PS. kiedyś dawno temu myslałem, że to zachowana jeszcze brama miejska, nazywana bramą pruską, ale obecnie nie sądzę aby to było możliwe. Czy bramy w Neustettin w ogóle były murowane?
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

myślę, ze towarzystwo z Eutin może nam pomóc, choć sam się zastanawiam, za dzisiejszą Wyszyńskiego nie było chyba zabudowy, bo były tam bagna, chyba nawet dziś "ulica" nazywa się Bagienna, chyba, że przy Winnicznej coś stało i jakiś komin się przebija, bardzo ciekawe:)
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Po części jakby się cos z tym budynkiem wyjaśniło, znalazłem fote która przedstawia ten budynek z innego miejsca.

Image

Fotografia jest dość wczesna, (myślę że nie dalej jak lata dwudzieste) świadczy o tym brak jeszcze budynku przy Reitbahnstraße w którym dzisiaj znajduje się sklep Vanessa, brak budynku Karstadt oraz północnego narożnika Preussischestr. i Bismarckstr. No i oczywiście brak jeszcze wieży ciśnień. Kwadracikiem zaznaczyłem interesujący nas fragment którego powiększenie pokazuje poniżej.

Image

Z tego co widać był to prawdopodobnie jakiś budynek fabryczny i stał gdzieś w drugiej albo trzeciej linii zabudowy wschodniej pierzei Bismarckstrasse na osi Preussischestr. Zaraz za nim widoczny jest komin który było idać też z oddali na tych wcześniejszych fotach z tego wątku.

Budynek niebawem (z nieznanych mi powodów, bo budynek wygląda dość solidnie, a może to tylko pozory) został wyburzony, bo na podobnej późniejszej fotografii już go nie widać. Widoczne są już za to wymienione wcześniej brakujące obiekty co swiadczy o późniejszym wykonaniu (myśle że przełom lat 30/40).

Image
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

siała baba mak, nie wiedziała jak, a dziad wiedział, nie powiedział, a to było tak :D

ostatnio na spotkaniu dowiedziałem się od JarkaPi, że w tym budynku znajdowała się destylarnia alkoholu o ile dobrze zapamiętałem :) na pewno firma z bimbrownictwem związana :D
User avatar
HORST
Posts: 121
Joined: 11 Jul 2007, 09:57
Location: Neustettin

Re: Tajemnicza budowla na końcu Preussischestrasse.

Post by HORST »

Witam znalazłem wątek na stonce http://www.srodkowopomorskie.porcelanki ... cle_id=200" onclick="window.open(this.href);return false;
Wychodzi na to że to budynek gorzelni lub destylatorni Eduarda Weinberga.Kupca , który miał destylatornię i wytwórnię spirytusu.
Pozdrawiam
Post Reply