Historia wojenna mamy

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
Danuta
Posts: 4
Joined: 05 Jan 2008, 11:19
Location: Poznań

Historia wojenna mamy

Post by Danuta »

historia wojenna mamy

Moja mama Teodora w 1940r - miała wówczas 14 lat zoztała wywiezona na roboty przymusowe do gospodarstwa podaje niemiecki adres
NEUSTETIN UBER GRAMEN 6 Vilnow
gospodarz Marta Klemz , może będzie osoba która zlokalizuje obecnie to miejsce przesyłam pozdrowienia Danuta
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

może chodzi o GRAMENZ ? czyli dzisiejszą Grzmiącą koło Szczecinka, rozumie że nazwa ta odczytywana z jakiegoś pisma odrecznego, może jest tam z na końcu?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

zaraz znajdziemy, mam juz trop ;)
Danuta
Posts: 4
Joined: 05 Jan 2008, 11:19
Location: Poznań

Post by Danuta »

Bardzo dziękuje za szybką reakcje faktycznie adres odczytałam z pisma odręcznego ale rozmawiałam z mamą i jest na końcu nie 6 a z
Jezli zdobędę adres jeszcze w tym roku mamę tam zawiozę

pozdrawiam \Danuta
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

ok

Klemz Marta, Besitzrin - włascicielka, jest wymieniona w Adrssbuchu w 1928 roku (Einwohnerbuch für den Kreis Neustettin und die Stadt Hammerstein. Ausgabe 1927/28. Neustettin: Norddeutsche Presse, 1928.) zamieszkała w Villnow koło Grzmiącej właśnie. Villnow to dzisiejsze Wielanowo TUTAJ mapka jak dojechać.

niestety nie powiem które to konkretnie gospodarstwo, wioska dosyć mała, może nie będzie problemu ze zlokalizowaniem.
Danuta
Posts: 4
Joined: 05 Jan 2008, 11:19
Location: Poznań

Post by Danuta »

Bardzo dziękuje , może ktoś z forumowiczów zna Wielanowo i zna losy w okresie przed i zaraz po wojnie , moja mama pracowała w gospodarstie Marty Klemz od 1940 r do 1945 ale krótko przed wyzwoleniem była w czasie zimy wywieziona do kopania rowów i tam doczekała wyzwolenia do gospodarstwa już nie wróciła.
Sprawa odszukania miejsca ma charakter tylko sentymentalny inne syuacje nie istnieją .

Pozdrawiam Danuta
.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

No nie musi to być koniecznie wioska.Może to być też jakaś kolonia(gospodarstwo) znajdujące się koło tej miejscowości.Czy mama mogłaby podać jakiś charakterystyczny obiek znajdujący się w pobliżu np.staw,jezioro,typ lasu,wzniesienie,kościół itp.Pozdro. 8)
Danuta
Posts: 4
Joined: 05 Jan 2008, 11:19
Location: Poznań

Post by Danuta »

Czytając Twoje posty bardzo liczyłam na zainteresowanie się sprawą , jeszcze raz dziękuje , wioska liczyła około 7 gospodarstw , był sklep nie było kościoła natomiast we wiosce lub w bliskiej odległości była stacja kolejowa lub przystanek.

pozdrawiam Danuta
wojna
Posts: 2
Joined: 26 Feb 2007, 23:07
Location: urodzony w Szczecinku

Post by wojna »

Rzeczewiście blisko wioski Wielanowo (ok. 1,5 km) jest stacja kolejowa - stacja na trasie Szczecinek - Białogard. W wiosce znajdzie się kilka poniemieckich gospodarstw i budynków.
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

grunt, że mogliśmy pomóc, potem też pomożemy
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
Post Reply