Stary szpital

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
User avatar
Piotr
Posts: 23
Joined: 09 Mar 2005, 08:52

Stary szpital

Post by Piotr »

W galerii jest zdjęcie podpisane: "Stary szpital, przy ulicy Martinstrasse".
1415.jpg
(26.36 KiB) Downloaded 1357 times
Tymczasem na stronie: http://www.donicht.de/neustettinphoto2.htm" onclick="window.open(this.href);return false; ,
to samo zdjęcie podpisane jest: "Krankenhaus in der Infanteriestraße".
Takiej nazwy ulicy nie znalazłem na planach szczecinka.
Może funkcjonowała tylko przez krótki czas?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Znam tę stronę, bo właśnie z niej mam to zdjęcie i nie tylko to :) Też długo się zastanawiałem dlaczego jest taki podpis, ponadto bardzo długo zastanawiałem się który to jest budynek (może właśnie ta nazwa ulicy mnie zmyliła). Fakt, również w źródłach nie znalazłem takiej ulicy w Szczecinku. Po pewnym czasie budynek zaczął przypominać mi budynek byłego szpitala dziecięcego (obecnie chyba dom opieki Patronka czy cos takiego) i przy tym zostałem tym bardziej że i jego przedwojenne przeznaczenie było podobne. W końcu w opisie podałem nazwę ulicy która była mi znana. Nie wiem skąd oni wzięli taka nazwę ulicy możliwe że to jakiś błąd w końcu oni też mogli się pomylić tym bardziej, że prezentują oni zdjęcia przedwojenne a powyżej jest zamieszczone zdjęcie z lat pięćdziesiątych i podpisane "Die Forststraße"

Może ktoś z forumowiczów wie jaka jest prawda z tą fotografia i tym budynkiem?
User avatar
Piotr
Posts: 23
Joined: 09 Mar 2005, 08:52

Post by Piotr »

Na eBay można kupić pocztówkę:
4f_1_b.JPG
4f_1_b.JPG (18.26 KiB) Viewed 3882 times
To chyba ten sam budynek tylko z drugiej strony?
Tym razem podpisany jest "NEUSTETTIN, Garnisonslazarett, Karte 1915".
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

po gruntownej analizie tych zdjęć myśle że w opisie w galerii jest błąd.

Posiadam niemiecki album w którym to zdjęcie z ebaya które przedstawiłeś podpisane jest:
" Neustettin, das Garnisonslazarett in der Konigsvorstadt vom Kasernhof aus gesehen." także wniosek z tego taki że jest to budynek przy dzisiejszej ul Kościuszki widok od strony koszar.

przyglądałem się obu zdjęciom i bryła budynku, jak i ilość kominów się zgadza, także właściwie jestem pewien że zdjęcia przedstawiają ten sam budynek z tym że tamto jest od strony ulicy robione.

Zgadzał by się też ten podpis który jest zamieszczony na tej niemieckiej stronie, "Krankenhaus in der Infanteriestraße" co prawda takiej ulicy nie było (przynajmniej nie ma jej na dostępnych mi planach) ale w dosłownym tłumaczeniu Infanteriestraße to ulica Piechoty a że te koszary przy Kosciuszki były właśnie koszarami piechoty to może autor tamtej strony w ten sposób kombinował, bo np. przy koszarach na Słowiańskiej który byly koszarami altylerii do dzisiaj mamy ulicę Altyleryjską.

dzieki wszystkim za czujność i za maile w tej sprawie.
User avatar
szperacz88
Posts: 102
Joined: 01 Mar 2005, 08:32
Location: Szczecin

Post by szperacz88 »

raczej szpital garnizonowy......na terenie koszar a nie coś innego.......
GG: 6137084
----------------------
szperacz jak zawsze
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

Pokusiłem sie o małe prywatne śledztwo w sprawie starego szpitala.
W wyniku obserwacji wyszło mi, ze budynek, który widać na zdjęciu to obecny gmach dawnego DPM przy ul. Polnej. Rozmawiałem z kilkoma osobami, które pamiętają przebudowę tego budynku w latach 60-tych ubiegłego wieku. Tak naprawdę obecny widok wcale nie przypomina tego na zdjęciu, ale cóż, zeszpecono go dokładnie i dobudowano piętro, usuwając spadzisty dach. Zdjęcie w galerii u Łukasza przedstawia widok od strony ul. Polnej, natomiast ten z ebaya przedstawia widok od strony koszar przy ul. Kościuszki. W galerii jest zdjęcie koszar z lotu ptaka - po prawej stronie widać ten budynek, co prawda trochę nie wyraźnie ale to na pewno ten.
WujekSamoDobro
Posts: 1
Joined: 17 May 2005, 10:24
Location: Szczecinek

Post by WujekSamoDobro »

Dobrze zauwazył Mario ... na pocztówce z eBaya widac w dali osobny budyneczek, istnieje do dzis i jak widze niezmieniony. Stoi przy ul.koszalinskiej i jest to ostatni budynek przed mechanikiem i gim2... Taka ciekawostka
Post Reply