Zdjęcia z 600lecia miasta.

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Zdjęcia z 600lecia miasta.

Post by bronx »

Od dawna w naszej galerii są fotki z 600lecia miasta, przedstwiające paradę na ulicach naszego miasta.

FOTKI

Podczas wizyty w Heimatmuseum w Eutin natrafiłem na kolejne fotografie z tej serii:
600parada1.jpg
600parada1.jpg (44.97 KiB) Viewed 10157 times
600parada2.jpg
600parada2.jpg (69.88 KiB) Viewed 10201 times

ciekawe ile jeszcze ich gdzieś błąka się po świecie.

LUCEK wiedziałeś o ich istnieniu?
User avatar
LUCEK
Posts: 332
Joined: 04 Mar 2005, 13:57
Contact:

Post by LUCEK »

Gdzieś kiedyś widziałem jeszcze parę (były to reprodukcje w jakiejś gazecie) umieszczone w galerii to zdjęcia, nie posiadające (z pewnymi wyjątkami) cech identyfikujących je ze Szczecinkiem. Tym samym ich posiadacz może nawet nie wiedzieć co pokazują, tak było z tymi z galerii.
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Jest szansa na więcej takich fotek?
Szczecinek
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Kolejna fotografia z tej parady.

Gdzie zostało to zdjęcie zrobione?

Image
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

no wlasnie dobre pytanie, pytanie jest czy ten napis Norddeutsche Presse w tym miejscu to tylko reklama czy faktycznie tam była np. redakcja. Tak na moje oko to był by budynek przy Parkstr. właściwie na rogu Parkstr. i Königstr. poszukam moze mam gdzies jakas wspolczesna fote do porównania.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

cholera, nie znalazlem nigdzie adresu, ale za to taka ciekawostke: "po wejsciu Rosjan drukarnia byla pod ochrona sowieckich wartownikow co uchronilo ja przed grabieza. Nastepnie (od czerwca do lipca 1945) miescila sie tam drukarnia PKP, ktora dziala tam do maja 1946. Niespodziewanie w maju 1946 wszystkie maszyny zostaly wymontowane i trafily do Krakowa i Warszawy. Wszystko co bylo mozliwe do wymontowania zostalo z budynku wywiezione." Kreis Neustettin strona 294.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

wiesz, drukarnia wcale nie musi równać się redakcja poza tym drukarni w Neustettin było kilka drukarnie miał Franz Hertzberg (on drukował Norddeutsche Presse - Neustettiner Zeintung), Franz Brandt (ten drukował Neustettiner Kreisblatt), ponadto Adolf Schäfer oraz Franz Laser, myśle że to i tak nie wszystkie drukarnie.

Zagladałem do wydania N.P. z 1933 roku ale niestety adresu redakcji nie znalazlem, jest jedynie numer telefonu.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

" Poniewaz dachody z ogloszen i wplywy z reklam plynely teraz do Kreiszeitung, firma Norddeutsche Presse musiala rozgladac sie za nowymi zrodlami zarobku. Bedac zmuszonym do udzielenia lokali dla Neustettiner Kreiszeitung (nie dopuszczajac jednoczesnie do zmniejszenia swojej roli) Norddeutsche Presse wybudowalo budynek laczacy frontowy dom z domem w podworzu (wlasciwie drukarnia), w ktorym redakcja Neustettiner Kreiszeitung wynajmowala I pietro." Kreis Neustettin strona 293
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

to co cytujesz, to dotyczy jakiego okresu? pamiętajmy że tutaj widzimy 1910 czyli dość wcześnie.
Last edited by bronx on 08 Mar 2008, 23:42, edited 1 time in total.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Neustettiner Kreiszeitung powstalo 1.1.1936, byla to ogloszona w 35 roku uchwala o gazetach regionalnych, ktore podlegac musialywladzom wojewodzkim. Dlatego Norddeutsche Presse zostalo pozbawione dochodow, bo wszystkie oficjalne zamowienia, reklamy, obwieszczenia itd. szly przez NK.
Mimo tego, sadzac po okazalym budynku na zdjeciu, siedziba redakcji NP nie musiala sie zmieniac.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Post by izywec »

Dodatkowe zdjęcia spotkałem na stronie:

http://700lat.gawex.pl/gallery/

Wprawdzie adres jest 700 lat ale tam jest album dotyczący 600 - lecia.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re:

Post by bronx »

Stach wrote:Kolejna fotografia z tej parady.

Gdzie zostało to zdjęcie zrobione?

Image

Gdyby ktoś miał jeszcze (bo już w jednym lub kilku tematach zostało to wyjaśnione) wątpliwości gdzie znajdował się ten budynek ze zdjęcia, to proszę oto fotoodpowiedź :)
norddeutsche.jpg
norddeutsche.jpg (66.86 KiB) Viewed 10103 times
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Zdjęcia z 600lecia miasta.

Post by Stach »

Momencik: to ten budynek, w którym długi czas po wojnie była stołówka pracownicza (chyba głównie leśników)?
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Re: Zdjęcia z 600lecia miasta.

Post by Mario »

przed zburzeniem mieścił się tam BULiGL
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Zdjęcia z 600lecia miasta.

Post by Stach »

Mario wrote:przed zburzeniem mieścił się tam BULiGL
WTF?

edit: sorry, już mam: http://www.google.com/search?q=BULiGL&s ... f8&oe=utf8" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply