Ulice około-dworcowe

Historia ulic, placów i skwerów, oraz to, jak się współcześnie zmieniają.
Post Reply
Dislav
Posts: 171
Joined: 08 May 2011, 20:57

Ulice około-dworcowe

Post by Dislav »

Na innym forum pojawił się temat uporządkowania dróg i placów w okolicy dworca. Po tamtym artykule, na tych ulicach zbłądziłem. Zbłądziłem w nazwach, w przebiegu ulic... Temat przenoszę także tutaj. Wiem, gdzie jest ulica Wiśniowa. Wiem, gdzie jest ulica Dworcowa. Tak mi się jednak zdawało. Ulica Wiśniowa zaczynała się zawsze przy styku z 28-Lutego i kończyła się przy składzie opału. Ulica Dworcowa zaczynała się przy placu przed dworcem i kończyła się wchodząc w bieg ul. 28-Lutego (przy dawnej restauracji „Dworcowej” czyli popularnie kiedyś zwaną „11 schodków”.
Nie wiem, gdzie jest ulica Kolejowa. Strona www „ratuszowa” podaje wykaz ulic i placów, nie podając ich lokalizacji. Niby sprawa oczywista gdzie jaka ulica. Ratusz odsyła do mapy u „wujka Google”. No i tam dopiero się zaczyna kocioł. Ulica Wiśniowa zaczyna się faktycznie przy 28-Lutego i sięga...?.. bliżej nie wiadomo jakiego miejsca. Czyżby do ronda które nazywam „Dworcowe” (ul. Gdańska/28 Lutego) połykając plac przed dworcem?
Ulica 28-Lutego zaczyna się w okolicach pomnika Zdobywców Wału Pomorskiego i kończy swój bieg wchodząc do obwodnicy czyli ul. Sikorskiego. Podobno. Nic bardziej błędnego. Ona przestaje istnieć w tym miejscu po to, aby odrodzić się po drugiej stronie Sikorskiego i sięgać placu przed dworcem. Te dwa odcinki, podobno tej samej ulicy, łączy tylko dwuodcinkowe przejście dla pieszych. Nic bardziej abstrakcyjnego. Rozsądniej byłoby ten drugi odcinek nazwać „29-lutego”, ale to już moja ironia.
Wujek Google nie pokazuje ulicy Kolejowej. A co do placu przed dworcem – czy nie byłoby mądrzej nazwać jego „Plac Dworcowy”.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Ulice około-dworcowe

Post by bronx »

Na wstępie podam (odnośnie tego 29 lutego), że już właściwie nie ma ul. 28 Lutego tylko jest Warcisława IV.

Warcisława IV (28 lutego) dla mnie zawsze kończyła się na placu przed dworcem, który jest ulicą Dworcową. Dworcowa zaczyna się na rondzie Osińskiego (nazwane przez Ciebie Dworcowe) ( czyli skrzyżowanie Gdańska, Sikorskiego, Dworcowa przy okazji ul. 28 lutego do tego ronda nie dochodzi a Pilska zaczyna się dalej, chyba za wiaduktem) a kończy się w nie do końca dla mnie jasnym miejscu ale gdzieś kawałek za dworcem a dokładniej za dworcową pocztą, gdyż ona to jeszcze Dworcowa 2, bo dalej jakbyś szedł wzdłuż torów i dawnych ramp kolejowych w stronę Wiśniowej to już idziesz ul. Kolejową. Przy tej ulicy jest zdaje się tylko jeden adres, Kolejowa 3. I od krzyżówki przy składzie opału już masz Wiśniową.

Co do źródeł wiedzy w tym temacie, faktycznie w mapach google jest namieszane, ogólnie ustalanie szczegółów na tych mapach bywa problematyczne, dlatego proponuję bardziej dokładne w takim zakresie mapy społecznościowe (działają podobnie do wikipedii tylko dotyczą map) czyli https://www.openstreetmap.org/" onclick="window.open(this.href);return false; a już najlepszym źródłem i najbardziej dokładnym jeżeli chodzi o adresy i ulice w Szczecinku (właściwie cały powiat szczecinecki), który budynek do jakiego adresu jest przypisany to będzie serwis samorządowy: http://szczecinecki.e-mapa.net/" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply