Bismarckstrasse - ul. Wyszyńskiego.

Historia ulic, placów i skwerów, oraz to, jak się współcześnie zmieniają.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Bismarckstrasse - ul. Wyszyńskiego.

Post by bronx »

02.jpg
02.jpg (132.09 KiB) Viewed 10263 times
Lata 20te XX wieku, Bismarckstrasse (ul. Wyszyńskiego). Po prawej stronie, stary ryglowy domek (nr 34) w którym mieszkała m.in. rodzina Nitz, mieszkający tam Hermann Nitz był kolejowym konserwatorem maszyn. W następnej kamienicy nr 32 swój sklep kolonialny prowadziła rodzina Scherf. Widoczna jest część wielkiego szyldu E. Schref. Następny budynek po tej stronie ulicy to wielki dom handlowy Gustav Ramelow. Po lewej stronie ulicy w niskim domu nr 33 znajdował się zakład szklarski, który zajmował się również szybami do automobili. Zakład prowadził Hermann Kubatzky a jego pomocnikiem był Otto Pollese. Dalej widoczne są duże i luksusowe kamienice, które zamieszkiwali zamożniejsi mieszkańcy miasta np. sekretarz organizacji związkowej Franz Winkelmann, kamieniarz Franz Zell, (pod nr 31), lekarz powiatowy Dr Edgar Wagner, weterynarz Dr Max Dahlke, inżynier Magnus Müller (pod nr 29), kupiec Max Michaelis, który pochodził z dużej kupieckiej rodziny (pod nr 27). Po lewej stronie ulicy, przed kamienicą nr 29 stał dystrybutor paliwa koncernu Olex/BP.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Bismarckstrasse - ul. Wyszyńskiego.

Post by Stachu »

Fotka z http://www.gk24.pl" onclick="window.open(this.href);return false; , przedstawiająca budowę bloków wówczas ulicy Żukowa ,a obecnie Wyszyńskiego .
Attachments
bilde[7].jpg
bilde[7].jpg (52.54 KiB) Viewed 9817 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Bismarckstrasse - ul. Wyszyńskiego.

Post by bronx »

Skrajnie po lewej stronie zdjęcia widoczny jeszcze szyld prawdziwego kina Wolność.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Bismarckstrasse - ul. Wyszyńskiego.

Post by Stach »

Stachu wrote:Fotka z http://www.gk24.pl" onclick="window.open(this.href);return false; , przedstawiająca budowę bloków wówczas ulicy Żukowa ,a obecnie Wyszyńskiego .
Piękna fota, gdzie ona jest w Głosie Koszalińskim? Rzadko wchodzę na ich portal, bo już "na dzień dobry" wchrzaniają się nachalne reklamy, które trudno jest zlikwidować.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Bismarckstrasse - ul. Wyszyńskiego.

Post by Stachu »

Piękna fota, gdzie ona jest w Głosie Koszalińskim?

Znalazłem to zupełnie przypadkowo . ale było warto , oto link :

http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/tngall ... 945&Ref=PH" onclick="window.open(this.href);return false;

Zwróćcie uwagę na jakże popularną w tamtych czasach , trylinkę.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Bismarckstrasse - ul. Wyszyńskiego.

Post by Stach »

Ano, cała kolekcja na "Żukowej". Świetne zdjęcie. Ta budowa to był zresztą pierwszy "wielkomiejski sznyt" (na skalę powiatową rzecz jasna) w Szczecinku. Ale podpis pod zdjęciem, że to "lata 70.", jest chyba mylny. To raczej końcówka lat Gomułki...
andrzejs
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2009, 12:26

Re: Bismarckstrasse - ul. Wyszyńskiego.

Post by andrzejs »

Patrzę na to zdjęcie z wielkomiejskim sznytem i zastanawia mnie resztka tego napisu na starszym budynku z lewej strony zdjęcia. Czy to pozostałość po kinie "Wolność", czy wszystko mi się już pomięszało?

Gdzieś tam na miejscu tego sznytu był zakład szewski Dabolina, kupiłem tam bitlesówki za 500 zł, co to je później na butapren co drugi dzień - ale o tym już chyba pisałem i nie będę się powtarzał, bo Bronx mnie weźmie i do porządku przywoła.

P.S.
Oczywiście, nie zauważyłem komentarza Bronxa o prawdziwym kinie, dopiero po przeczytaniu swego komentarza. Niech więc już nikt mi nie odpowiada, że oczy już nie te...
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Bismarckstrasse - ul. Wyszyńskiego.

Post by bronx »

Bardzo ciekawa fotka trafiła się nam z Muzeum w Eutin. Miejsce, którego za bardzo na zdjęciach nie widać. A tutaj dość wczesne, myślę że jakieś lata 20-te przynajmniej.


Po lewej stronie widać mleczarnie (Neustettiner Molkerei) budynek istnieje do dziś ale widać, że tutaj jeszcze nie jest rozbudowany o przybudówki przed nim, które pewnie się pojawiały wraz z rozwojem produkcji. Przy budynku mleczarni widać nawet wóz z kankami na mleko. Przybudówki istnieją one do dzisiaj, spełniając funkcje handlowe. Daleko w tle ulicy widać duży budynek szczecineckiego browaru. Widoczne kamienice po lewej i po prawej pozostały mniej więcej bez zmian, ta widoczna mała kamienica po lewej stronie straciła swoje gzymsy. No i widać puste miejsce, w którym obecnie stoi Hotel Pojezierze.

Fotografia zrobiona mniej więcej z tego miejsca.
http://goo.gl/maps/r8d93" onclick="window.open(this.href);return false;
wyszynskiego.jpg
wyszynskiego.jpg (220.31 KiB) Viewed 8620 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Bismarckstrasse - ul. Wyszyńskiego.

Post by bronx »

Kolejne zdjęcie, jednak troszkę dalej, no i czasy późniejsze. Widok na kamienice stojące dzisiaj pomiędzy Hotelem Pojezierze a Kinem Wolność. Na samochodzie tablica rejestracyjna IH 16585 czy jak najbardziej z Kreis Neustettin.
Jest to zarazem kolejna już fotografia z Kinderfest, gdzie dzieci wszystkich szkół w mieście szły barwnym korowodem przez ulice miasta na dworzec i dalej jechały na jakąś wycieczkę. Zachowało się sporo zdjęć z tym marszów, musiało to być spore wydarzenie no i cykliczne.
bismarckstrasse67.jpg
bismarckstrasse67.jpg (76.3 KiB) Viewed 7968 times
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Bismarckstrasse - ul. Wyszyńskiego.

Post by ziom »

Żukowa i jej zaplecze:
Scan-160321-0010.jpg
Scan-160321-0010.jpg (112.97 KiB) Viewed 6917 times
Scan-160321-0021.jpg
Scan-160321-0021.jpg (153.17 KiB) Viewed 6926 times
Szczecinek Dziś
Posts: 9
Joined: 26 Mar 2016, 09:56
Location: 78-400
Contact:

Re: Bismarckstrasse - ul. Wyszyńskiego.

Post by Szczecinek Dziś »

Przyjemnie oglądać swoje rejony sprzed tylu lat :)
Zdjęcia ze Szczecinka, zapraszam do polubienia i śledzenia strony!
http://www.facebook.pl/szczecinekdzis
Post Reply