Chełmińska-lata 60/70-te

Historia ulic, placów i skwerów, oraz to, jak się współcześnie zmieniają.
Post Reply
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Chełmińska-lata 60/70-te

Post by Stachu »

Czuję się w obowiązku,napisać o drugiej ulicy,przy której zamieszkałem po przeprowadzce z kochanej Słowiańskiej,a więc Chełmińska połowy lat 60 i pierwszej połowy 70-tych.Mając na uwadze ulicę Słowiańską,którą darzyłem bezgranicznym uwielbieniem,nie chciałbym nikomu z mieszkańców Chełmińskiej zrobić przykrości,ponieważ o ludziach z czasu mojego zamieszkiwania tam,nie mogę powiedzieć złego słowa ,ale jeżeli chodzi o znalezienie się w tym środowisku,czułem się dość obco,powodów było kilka,a mianowicie:
-w stosunku do Słowiańskiej,Chełmińską zamieszkiwało znacznie ,mniej ludzi,a zatem było mniej rówieśników,a poza tym jeżeli nawet byli pojedynczy,to gdzież im do Edka,Zbyszka,
Stefka,Tadka,Danki,Bożeny,Benka,Heńka i wielu innych ze Słowiańskiej
-Chełmińską traktowałem,jako sypialnię,ponieważ większość czasu spędzałem,poza nią,z kolegami z klasy,mieszkającymi na Świerczewskiego,Kochanowskiego,Żukowa (przy okazji wspominam Tadka,Janusza,Janka,Cześka,Tadka II.oraz Bogdana )
-w krótkim czasie po przeprowadzce,ukończyłem "trójkę" i podjąłem,naukę w szkole średniej (poza Szczecinkiem)
To były najważniejsze powody,że nie do końca się z Chełmińską identyfikowałem,gdy weźmiemy Chełmińską z ulicami,które wymieniłem powyżej,ten bilans ,znacznie się poprawia.
Teraz moje subiektywne spojrzenie na samą Chełmińską,a więc ulica sprawiała wrażenie,bardzo spokojnej,gdzie wszyscy się znają,praktycznie bez ruchu samochodowego,niewielki ruch występował na Kamiennej,na antypodach Kamiennej,tam gdzie obecnie są nowe bloki,była polna dróżka,skręcająca w kierunku 28 lutego,obok płotu sztabu 20WDPanc.Ostatni budynek po prawej stronie,przez pewien czas zamieszkiwali Rosjanie z rodzinami.Przemierzałem tą drogę codziennie o 5,30 i z powrotem o 16,30 (dojeżdżałem do szkoły- Technikum w Szczecinku powstało rok później,czyli w roku 1965).W roku 1966 bodaj,wracając ze szkoły,na ławeczce przed blokiem,zauważyłem trzy nieznajome osoby,jak się okazało byli to przedwojenni mieszkańcy,naszej kamienicy jako,że w tym czasie ,trochę rozumiałem "ichnią" mowę,przysłuchiwałem się ich rozmowie z moją mamą (mama jako dziecko 0d 14-19 roku życia była na robotach w rejonie Leipzig), a ci ludzie po wyjeździe ze Szczecinka osiedlili się w Lipsku,a wówczas przyjechali zobaczyć miejsce swego zamieszkania ,do roku 1945.Rozmowa była dość miła,starszy pan był dyrektorem banku w Lipsku,a ich córka pracowała w szpitalu jako pielęgniarka.Wówczas pierwszy raz zrozumiałem co to jest tęsknota.Jeżeli ktoś może coś jeszcze dopisać ciekawego,chętnie będę podtrzymywał dalej ten temat.Jeżeli zaś nikt się,nie włączy,to uznam ,że spełniłem swój obowiązek wspomnienia, mimo wszystko mojej ulicy CHEŁMIŃSKIEJ.
Last edited by Stachu on 17 Dec 2010, 19:01, edited 1 time in total.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Re: Chełmińska-lata 60/70-te

Post by człowiek widmo »

W którym dokładnie budynku mieszkałeś?
Bahnhofstraße
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Chełmińska-lata 60/70-te

Post by Stachu »

Pierwszy od Kamiennej (narożny).kurde widzę,że przy następnym poście,twój jubileusz (600ny post).
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Re: Chełmińska-lata 60/70-te

Post by człowiek widmo »

To moje okolice, dlatego bardzo proszę o dokładniejszy opis ulicy z Twoich czasów. Czy w momencie powstawania bloków zburzono jakieś budynki?

PS. Będę się cieszył jak mi stuknie 666 postów. :wink:
Bahnhofstraße
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Chełmińska-lata 60/70-te

Post by Stachu »

Jeżeli dobrze pamiętam,to budynków nie wyburzano,bo ostatnimi budynkami były,budynki stojące również obecnie,ale wyburzono zdaje się budynek,czy też były to jakieś małe wojskowe magazyny przy sztabie 20WDPanc.Zaskoczyłeś mnie tym pytaniem,ponieważ w czasie gdy ja jeszcze mieszkałem,osiedla tam nie było,powstały tylko bloki wojskowe na 28 Lutego (vis a vis DG,czyli Oddziału Drodowego PKP-obecnie przychodni)
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Re: Chełmińska-lata 60/70-te

Post by człowiek widmo »

Stachu wrote:Jeżeli dobrze pamiętam,to budynków nie wyburzano,bo ostatnimi budynkami były,budynki stojące również obecnie,ale wyburzono zdaje się budynek,czy też były to jakieś małe wojskowe magazyny przy sztabie 20WDPanc.Zaskoczyłeś mnie tym pytaniem,ponieważ w czasie gdy ja jeszcze mieszkałem,osiedla tam nie było,powstały tylko bloki wojskowe na 28 Lutego (vis a vis DG,czyli Oddziału Drodowego PKP-obecnie przychodni)

Tak się zabawnie złożyło, że wychowałem się właśnie na osiedlu, o którym wzmiankujesz. Do tej pory na forum brakowało informacji na temat jego powstania. To były wczesne lata siedemdziesiąte?

PS. Zawsze kiedy mówię o moim osiedlu, muszę dodać swoją nieśmiertelną maksymę: pamiętajcie, że całe Wojskowe zawsze za Wielimiem i CWKS! :wink:
Bahnhofstraße
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Chełmińska-lata 60/70-te

Post by Stachu »

[quote="


Teraz moje subiektywne spojrzenie na samą Chełmińską,a więc ulica sprawiała wrażenie,bardzo spokojnej,gdzie wszyscy się znają,praktycznie bez ruchu samochodowego,[/quote]

Podczas tegorocznego pobytu w Szczecinku wykonałem fotki ,na których widać,że część ulicy Chełmińskiej od str.Kamiennej,niewiele się zmieniła (odnowiono część elewacji i przybyło samochodów):
Attachments
P1020186a.jpg
P1020186a.jpg (220.4 KiB) Viewed 8071 times
P1020185a.jpg
P1020185a.jpg (255.86 KiB) Viewed 8055 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Chełmińska-lata 60/70-te

Post by Stach »

Zmieniło się z całą pewnością natężenie ruchu samochodowego. I to drastycznie. Mieszkałem na podobnej ulicy, którą kiedyś przejeżdzał samochód maksymalnie raz na dwie godziny, a teraz - kilka lub kilkanaście na godzinę.
monika132
Posts: 3
Joined: 20 Jan 2012, 21:59

Re: Chełmińska-lata 60/70-te

Post by monika132 »

Mieszkałam w tym budynku na rogu przez 13 lat teraz jestem tylko gościem
xanth666
Posts: 9
Joined: 13 Dec 2008, 22:38
Location: Szczecinek obecnie Warszawa

Re: Chełmińska-lata 60/70-te

Post by xanth666 »

To także moje okolice, w starym budynku nr 18 zaraz po wojnie zamieszkali moi dziadkowie, wychowała się tam moja mama, by potem przeprowadzić się "na swoje" do nowo wybudowanego bloku nr 12 gdzie wychowałam się można powiedzieć jako 3 pokolenie.
Post Reply