ulica Słowiańska

Historia ulic, placów i skwerów, oraz to, jak się współcześnie zmieniają.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Słowiańska (lata 50-te)

Post by Stachu »

Stach wrote:Dopytam się tylko: widok oczywiście od strony "podwórza"?
To "podwórze" to ,"plac zabaw" dla młodzieży ubranej w kamasze i jednakowe uniformy , najwięcej czasu na tym "placu zabaw" spędzało młode wojsko. Z autopsji , znam zabawy młodego wojska , mam na myśli to co osobiście słyszałem , bo widzieć oczywiście nie miałem okazji ( chodzi czas , gdy moim placem zabaw była Słowiańska) . Zabawy polegały na "wesołym" śpiewaniu żołnierskich pieśni w czasie "ukochanej" przez wojsko , musztry ("Katiusza","Kalinka","Rodina" ,"Sołdatuszki brawy rebiatuszki" itp ) , a także nauce słynnego " uuuuurrraaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!, który to okrzyk było słychać w czasie "uroczystych apeli" z okazji "dnia pobiedy" , "dnia riewalucji " itp . Za "Niemca " plac ten , nosił nazwę Übungsplatz , a w WP taki plac to "plac alarmowy" , a w armii czerwonej był to "triewożnyj plac".
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Słowiańska (lata 50-te)

Post by Stachu »

andrzejs wrote:Ten autobus zabierający codziennie rosyjskie dzieci do szkoły pamiętam jak dziś. Dziewczynki miały kokardy we włosach i brązowe fartuchy na szelkach, nierzadko wykończone to wszystko czerwoną pionierską chustą.
Wyglądało to mniej więcej tak ( to wprawdzie początek lat 70-tych , ale fartuchy zbytnio się nie zmieniły.
Attachments
1975%20Школльная%20лин&#1077[1]a.jpg
1975%20Школльная%20лин&#1077[1]a.jpg (149.52 KiB) Viewed 11050 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Słowiańska (lata 50-te)

Post by Stachu »

I jeszcze brama koszar na Słowiańskiej , zdjęcie niezbyt dobrej jakości ,ale co nieco widać. Jest to brama z lat późniejszych niż lata 50-te , ponieważ w latach 50-tych brama była ażurowa i otwierana"na zawiasach" ,a tu jest brama "przesuwana na rolkach", wartownia też widzę "po przebudowie" . Z podpisu pod zdjęciem wynika , że była to brama standardowa , dla jednostek Północnej Grupy Wojsk.
Attachments
ворота%20войск%20части%20в%20Польше[1]a.JPG
ворота%20войск%20части%20в%20Польше[1]a.JPG (36.01 KiB) Viewed 10902 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Słowiańska (lata 50-te)

Post by Stachu »

Jeszcze zdjęcie armatki z koszar ze Słowiańskiej , podpis pod zdjęciem z albumu "Szczecinek" (tłumaczenie) : "armata stojąca przed sztabem ZRP "(Zenitnoj Rakietnoj Połk ), tablica przed armatą - "chwała artylerzystom zenitówek" . Za armatą grafika szlaku bojowego jednostki , z lewej strony nazwa naszego miasta , Szczecinka.
Attachments
SL272370[1]a.jpg
SL272370[1]a.jpg (71.84 KiB) Viewed 10817 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
pwk
Posts: 82
Joined: 04 Jun 2009, 20:24

Re: Słowiańska (lata 50-te)

Post by pwk »

Inne zdjęcie zenitówki-kiedyś i teraz
Attachments
sł 1.JPG
sł 1.JPG (64.19 KiB) Viewed 5452 times
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: Słowiańska (lata 50-te)

Post by Waldek »

Nie wiem czy ktoś pamięta, przed samym końcem służby Ruskich w Szczecinku miał miejsce incydent. Otóż na tej bramie była strzelanina, co zaszło nie pamiętam tylko z ciekawości potem oglądałem dziurki w tej bramie po kulach.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Słowiańska (lata 50-te)

Post by Stachu »

Jeszcze jedno spojrzenie na moją Słowiańską , od strony cmentarza wojennego , chociaż cmentarz gra tu rolę główną , Słowiańska też jest pięknie pokazana.
Attachments
5058e170ff3c[1]a.jpg
5058e170ff3c[1]a.jpg (117.16 KiB) Viewed 10559 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Słowiańska (lata 50-te)

Post by Stachu »

Wprawdzie łamię wcześniejsze postanowienie (wtajemniczeni wiedzą o co chodzi) , ale nie mogę się powstrzymać przed umieszczeniem jeszcze jednego zdjęcia z moją ukochaną Słowiańską , wprawdzie zdjęcie przedstawia czasy przedwojenne , ale zdaje się warte jest obejrzenia. Pasuje także do tematu "Artyllerie Kaserne" , ale uznałem , że bliższy mi jest temat Słowiańskiej i dlatego je tu umieszczam. Podobne zdjęcie już znajduje się w galerii , ale ze znaczniej bliższej odległości od bramy. Lipy , którymi pięknie obsadzono Słowiańską , są jeszcze w wieku niemowlęcym , nie to co teraz.
Attachments
1_f[1]a.jpg
1_f[1]a.jpg (154.81 KiB) Viewed 10246 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Słowiańska (lata 50-te)

Post by Stach »

Który to może być mniej więcej rok?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Słowiańska (lata 50-te)

Post by bronx »

Stach, chyba podpuszczasz z tym pytaniem, bo pewnie doskonale wiesz w jakich latach była używana bandera wojenna III Rzeszy. Sama kartka to wydanie z początku lat 40tych, wydana przez Norddeutsche Presse na lichym papierze i technice kropkowanej (nie znam fachowego określenia, ale taki druk zdjęcia z dawnych gazet) który się fatalnie skanuje.
andrzejs
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2009, 12:26

Re: Słowiańska (lata 50-te)

Post by andrzejs »

Technika kropkowa:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Raster_(poligrafia" onclick="window.open(this.href);return false;)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Słowiańska (lata 50-te)

Post by Stach »

bronx wrote: kartka to wydanie z początku lat 40tych
O to właśnie mi chodziło.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Słowiańska(deutschestrasse)

Post by Stachu »

Mam prośbę do Bronxa , usuń z tematu (lata 50-te), a w nawias wstaw nazwę ulicy do roku 1945 i wówczas wszystko będzie grać. :shock:
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Słowiańska (lata 50-te)

Post by Stachu »

Stach wrote:
bronx wrote: kartka to wydanie z początku lat 40tych
O to właśnie mi chodziło.


Ażeby nie mieszać zbyt mocno w datach jeszcze jedna fotka ze specjalną dedykacją za spostrzegawczość :D :shock: :roll: Jak myślicie z którego okna budynku koszarowego "za wartownią" wykonano to zdjęcie?
Attachments
Słowiańska  vvv.jpg
Słowiańska vvv.jpg (107.86 KiB) Viewed 9873 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
MarkusFM
Posts: 48
Joined: 13 Mar 2010, 13:49
Location: Borne Sulinowo

Re: ulica Słowiańska

Post by MarkusFM »

Narożne okno na pierwszym piętrze, ( chyba, że to wysoki parter :) )
Post Reply