ulica Słowiańska

Historia ulic, placów i skwerów, oraz to, jak się współcześnie zmieniają.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: ulica Słowiańska

Post by Stachu »

robot humano wrote:Drugie zdjęcie - co ten budynek ma na dachu?
Jeszcze na moment wrócę do twego pytania. Oto zdjęcie "budynku z wieżą" wykonane przez "Украинский" w albumie"1989-1991"na portalu sgv.su , co dokumentuje stan budynku do początku lat 90-tych ubiegłego wieku . Dodatkowo umieszczam pamiątkowe zdjęcie dwóch żołnierzy na tle "zenitówki"(jednym z nich jest autor albumu-ten z lewej strony).
Attachments
и%20006[1].jpg
и%20006[1].jpg (65.55 KiB) Viewed 14197 times
и%20002[1].jpg
и%20002[1].jpg (69.4 KiB) Viewed 14146 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Słowiańska (lata 50-te)

Post by bronx »

Stachu wrote:Z tym stawkiem,mam też związane wspaniałe wspomnienia,sąsiad Igor G.zabierający cała watachę dzieci ze sobą nad stawek i łapanie karasi,na wędkę,albo za pomocą mini sieci (własnej konstrukcji).Siecią lapało się karasie w kanaliku łączącym stawy.W czasie swego pobytu w Szczecinku w tym roku, poszedlem nad stawek i......czarna rozpacz,szkoda słów.
O ile to nie jest jakieś wyborcze pitu pitu, to jest szansa, że teren zostanie zrewitalizowany i przywrócony ludziom, a staw będzie cieszył oko.

http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... /140509963" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Słowiańska (lata 50-te)

Post by Stachu »

bronx wrote: O ile to nie jest jakieś wyborcze pitu pitu, to jest szansa, że teren zostanie zrewitalizowany i przywrócony ludziom, a staw będzie cieszył oko.
Miejmy nadzieję , że słowo się rzekło , kobyłka u płotu.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: ulica Słowiańska

Post by Stachu »

Jeszcze jedna fotografia związana z 1082 Krymskim Pułkiem Zenitowo-Rakietowym z ulicy Słowiańskiej . Zdjęcie wykonał w roku 1985 Tolyan Gusiew , którego ojciec służył w Szczecinku.
Attachments
Słowiańska.jpg
Słowiańska.jpg (90.81 KiB) Viewed 13674 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: ulica Słowiańska

Post by Stachu »

Jeszcze jedno ciekawe zdjęcie Słowiańskiej. W tle Os. Kopernika , a wcześniej budynek ze skrzyżowania Słowiańskiej i Matusewicz ( dawniej Wasilewskiej). Rozpoczęcie budowy , nieistniejącego już budynku hotelu robotniczego.
Attachments
Czyn społeczny koła ZMS w Pojezierzu w 1973 roku przy układaniu toru dla dźwigu na budowie hotelu robotniczego. ©archiwum państwowe Szczecinek
Czyn społeczny koła ZMS w Pojezierzu w 1973 roku przy układaniu toru dla dźwigu na budowie hotelu robotniczego. ©archiwum państwowe Szczecinek
Słowiańska.png (419.23 KiB) Viewed 13231 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
MarkusFM
Posts: 48
Joined: 13 Mar 2010, 13:49
Location: Borne Sulinowo

Re: ulica Słowiańska

Post by MarkusFM »

Stachu wrote:Jeszcze jedna fotografia związana z 1082 Krymskim Pułkiem Zenitowo-Rakietowym z ulicy Słowiańskiej . Zdjęcie wykonał w roku 1985 Tolyan Gusiew , którego ojciec służył w Szczecinku.
Z tego co pamiętam z wojska Zenitnyj to jest przeciwlotniczy, czyli wychodzi 1082 Krymski Pułk Rakiet Plot.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: ulica Słowiańska

Post by Stachu »

MarkusFM wrote:
Stachu wrote:Jeszcze jedna fotografia związana z 1082 Krymskim Pułkiem Zenitowo-Rakietowym z ulicy Słowiańskiej . Zdjęcie wykonał w roku 1985 Tolyan Gusiew , którego ojciec służył w Szczecinku.
Z tego co pamiętam z wojska Zenitnyj to jest przeciwlotniczy, czyli wychodzi 1082 Krymski Pułk Rakiet Plot.
Nie upieram się przy swoim tłumaczeniu , :chociaż nazwa "zenitówka" funkcjonuje w wojsku do dziś. Faktycznie jest to raczej nazwa potoczna , a Twoje tłumaczenie jest "bardziej fachowe. Zgoda :D
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: ulica Słowiańska

Post by Stachu »

Na "Odnoklasnikach" znalazłem stronę żołnierzy 1082 Krymskiego Pułku Rakietowego. Jest tam sporo zdjęć , ja publikuję tylko trzy w oczywisty sposób związany z ulicą Słowiańską: Zdjęcie 1- grupa żołnierzy baterii dowodzenia na tle bramy 1982-1984 , drugie zdjęcie BTR-150 na kanale , służący do nauki jazdy , oraz sierżant- kierowca dowódcy pułku w latach 1981-1983 na placu alarmowym. Gdyby ktoś chciał obejrzeć wszystkie zdjęcia , proszę oto link: https://ok.ru/voyskovoep/album/56795006959667" onclick="window.open(this.href);return false;
Attachments
image[10].jpg
(64.7 KiB) Downloaded 6097 times
imageLNPZ53YQ.jpg
imageLNPZ53YQ.jpg (58.19 KiB) Viewed 12067 times
imageAOV74ZD1.jpg
imageAOV74ZD1.jpg (60.09 KiB) Viewed 12064 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: ulica Słowiańska

Post by robot humano »

BTR - 50
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: ulica Słowiańska

Post by Stachu »

robot humano wrote:BTR - 50
Nie upieram się przy swoim , ale taki jest oryginalny podpis.
БТР-150 ИСПОЛЬЗОВАЛСЯ ДЛЯ ОБУЧЕНИЯ ВОЖДЕНИЯМЕХАНИКОВ-ВОДИТЕЛЕЙ.Я ТОЖЕ ВОДИЛ ЭТОТ БТР.НА ТОЧКЕ.СТОИТ НА СМОТРОВОЙ ЯМЕ.ОКОЛО ПТО.

BTR-150 Przeznaczony do nauki jazdy kierowców-mechaników. Także prowadziłem tego BTR. Na Punkcie. Stoi na kanale (stanowisku przeglądowym) obok PTO.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: ulica Słowiańska

Post by Drahim »

Na 100% jest to BTR-50, w Polsce znana wersja jako TOPAS.
Pułk rakietowy ze Słowiańskiej wyposażony był w wyrzutnie KUB, które miały to samo podwozie co BTR-50. Dlatego rozsądnym było używanie do nauki jazdy starych transporterów zamiast bojowych wyrzutni.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: ulica Słowiańska

Post by Stachu »

Jeszcze jedno zdjęcie mojej Słowiańskiej. Prawdopodobnie koniec lat 80-tych. Centralne miejsce wprawdzie zajmuje oficer radziecki ze swoim synem, ale ulicę też fajnie widać. "Ruski blok", sąsiadujący z blokiem kolejowym. Jeszcze stare poniemieckie okna. To okno na parterze bloku kolejowego, to okno mieszkania gdzie mieszkałem do roku 1964.
mmmmmmmmm1.png
mmmmmmmmm1.png (572.19 KiB) Viewed 11539 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
Szpagacik
Posts: 1
Joined: 04 Dec 2016, 21:02

Re: ulica Słowiańska

Post by Szpagacik »

Tam przyjmował dentysta i dalej była jakaś jednostka rakietowa. Żołnierze stali obok poczty i koło Starowstwa i pokazywali nam swoje mundury, bo bylismy jeszcze dziećmi. Mówili, że to nie jest Rosja, ale należy do Rosji. Dostałem nawet kilka gwiazdek i mówili na mnie Gwiazdka. Potem pojechałem na wycieczkę do Krzemieńczuka i chciałem Im o tym opowiedzieć, ale ich już nie było...
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: ulica Słowiańska

Post by izywec »

Stachu wrote:............. Gdyby ktoś chciał obejrzeć wszystkie zdjęcia , proszę oto link:https://ok.ru/voyskovoep/album/56795006959667
Niestety! Link nie działa.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: ulica Słowiańska

Post by bronx »

Działa, sprawdzałem. Wyedytowałem tylko żeby był "klikalny".
Post Reply