Königstrasse - Bohaterów Warszawy

Historia ulic, placów i skwerów, oraz to, jak się współcześnie zmieniają.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Königstrasse - Bohaterów Warszawy

Post by bronx »

Zachęcając do odwiedzenia wystawy na deptaku chciałbym przedstawić jeden widoczek, który nie wszedł na wystawę i jest swoistym odpadem poprodukcyjnym :) 11 podobnych widoczków i opisów do już do zobaczenia w centrum Szczecinka.

112m.jpg
112m.jpg (207.56 KiB) Viewed 12764 times
Königstrasse (ul. Bohaterów Warszawy) początek lat 30tych XX wieku. Po prawej stronie kamienica nr 11 z widocznym Neustettiner Bank. Dalej w kamienicy nr 13 znajdowała się drogeria, której właścicielem w tym czasie był Hans Darlow. W następnym budynku mieścił się zakład fryzjerski gdzie strzygł mieszkańców fryzjer Paul Klabunde a pomocnikami fryzjerskimi byli Margarete i Karl Buchholz. Następny lokal to sklep mięsny, którego właścicielem był rzeźnik Oskar Klatt. Po lewej stronie działa Keun,s Hotel, jednak mimo zachowania nazwy w tym czasie właścicielem już jest Lorenz Payer. Poza właścicielem w hotelu mieszkała jego obsługa: bufetowa Else Krause; pokojówki Else Sommer, Frieda Fuhlbrügge i Margarete Brümmer, kelner Karl Höppner, kucharka Magdalene Köhler oraz praktykantka w kuchni Gertrud Meyer.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Königstrasse - Bohaterów Warszawy

Post by Stach »

A skądżeś wytrzasnął tę pocztówkę? Pierwszy raz ja widzę, fantastyczna.
PS. A te nazwiska zmyśliłeś, prawda?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Königstrasse - Bohaterów Warszawy

Post by bronx »

09.jpg
09.jpg (207.19 KiB) Viewed 12034 times
Königstrasse (ul. Bohaterów Warszawy) początek XX wieku. Pierwsza kamienica po lewej stronie to Königstrasse (ul. Bohaterów Warszawy) 8. Mieszkał tam i prowadził swój sklep mistrz krawiecki Gustav Lüdtke oraz wykrawacz materiałów Kurt Lüdtke. Firma Gustav Lüdtke działała od 1880 roku. Na narożniku tej kamienicy wiszą gabloty prezentujące i reklamujące atelier fotograficzne, fotografa Otto Thiele, który miał swój zakład przy Stellterstrasse (ul. Ordona). W następnym budynku znajdował się Keun’s Hotel, w którym mieszkał właściciel Richard Keun. Według starej XIX wiecznej numeracji kamienica była oznaczona jako nr 69 później po reformie numeracji w mieście na początku XX wieku, nadano jej numer 10. Po prawej stronie widoczna jest okazała kamienica według starej numeracji nr 6-7, a wg nowej nr 11. Mieszkali w niej majętni mieszkańcy, na początku XX wieku ziemianin Louis Caminer, rentier Oskar von Livonius, kupiec Philips Nußbaum, później w latach 20tych m.in. wojskowy kapitan Otto von Schwerin, nauczycielka gry na fortepianie Marianne Lewin, maszynista Willi Krüger, pracownik pocztowy Willy Böhlke oraz praktykant lekarski Dr Kirschstein. Na parterze kamienicy swoją drukarnię książek prowadził Franz Brandt, to właśnie ta drukarnia drukowała lokalną gazetę Neustettiner Kreisblatt. W drugim lokalu w tej samej kamienicy działał Neustettiner Bank. W następnej kamienicy widoczna jest drogeria Franz’a Schmolinskiego.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Königstrasse - Bohaterów Warszawy

Post by Stachu »

Przejdźmy do czasów nam bliższych , a więc lat 60 ubieglego stulecia , taka oto fotka znaleziona na portalu http://www.gk24.pl" onclick="window.open(this.href);return false; :
Attachments
bilde[7].jpg
bilde[7].jpg (51.7 KiB) Viewed 11784 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Königstrasse - Bohaterów Warszawy

Post by bronx »

Budynki nr 9 i 7 widać, że przygotowywane do rozbiórki :(, w siódemce okna już zabite dyktami. Parcele niezabudowane do dzisiaj (pomijam epizod z pawilonem i kioskami bo to ciężko nazwać zabudową dla tej części miasta).
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Königstrasse - Bohaterów Warszawy

Post by Stach »

Sklep spożywczy z prawej strony (za tą panią w białym szalu): co tam teraz się mieści?
yanq
Posts: 156
Joined: 16 Mar 2008, 22:36
Location: Szczecinek
Contact:

Re: Königstrasse - Bohaterów Warszawy

Post by yanq »

Teraz jest tam księgarnia.

Znalazłem tylko jakieś nocne zdjęcie.
Attachments
57332_polska_pojezierze_drawskie_szczecinek.jpg
57332_polska_pojezierze_drawskie_szczecinek.jpg (38.61 KiB) Viewed 11728 times
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Königstrasse - Bohaterów Warszawy

Post by Stach »

Dzięki! A ta cukiernia, jak się ona nazwywała? Swego czasu bardzo popularna wśród uczniów ogólniaka...
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Königstrasse - Bohaterów Warszawy

Post by robot humano »

Ewa. Z łabędziami z potłuczonych talerzy na ścianie.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Königstrasse - Bohaterów Warszawy

Post by Stach »

O, właśnie. Bez koncesji na wyszynk, więc nazwa nie utkwiła mi w pamięci. Działa jeszcze?

A skoro już o wyszynku mowa, w późnych latach 70. i w 80. na Boh. Warszawy obowiązywała trasa, idąc od strony Pl. Wolności: "Pomorska", "Piccolo", "Pół Czarnej", "Jubilatka". Później to już tylko bar tzw. mleczny "Rarytas", zresztą z niezłymi, tanimi daniami. "Sputnika" nie wymieniam, bo to jednak nie Bohaterów Warszawy (chociaż tam akurat bohaterstwem należało się wykazać).
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Königstrasse - Bohaterów Warszawy

Post by bronx »

Dla przypomnienia, szeroko temat tego typu tras rozrywki opisujemy tutaj:
http://www.szczecinek.org/forum/viewtopic.php?f=3&t=692" onclick="window.open(this.href);return false;
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Königstrasse - Bohaterów Warszawy

Post by Stach »

Powtórek na forum nie da się uniknąć. Poza tym wymienione przeze mnie lokale gastronomiczne przez całe lata nadawały głębszy sens spacerom tą właśnie ulicą, bodajże jedną z dwóch najbardziej reprezentacyjnych ulic przedwojennego Szczecinka.

PS. A najbardziej mi żal dawnej "Pomorskiej".
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: Königstrasse - Bohaterów Warszawy

Post by Waldek »

Nawet tam bywałem na dancingach. :D
andrzejs
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2009, 12:26

Re: Königstrasse - Bohaterów Warszawy

Post by andrzejs »

Też byłem raz na dancingu w "Gryfie". Gdzieś tak w 76 albo 77. Mieliśmy odebrać przyjaciół na dworcu, pociąg był kilka godzin opóżniony - poszliśmy więc do "Gryfa". Miałem wtedy włosy długie do ramion i jakiś klient przyszedł prosić mnie do tańca. Koledzy mieli oczywiście ubaw.

Piękne były czasy...

P.S.
A pana Ciereszkę jeszcze kto pamięta?
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Königstrasse - Bohaterów Warszawy

Post by Stach »

andrzejs wrote:Też byłem raz na dancingu w "Gryfie".
Hej, na razie jesteśmy jeszcze na Boh. Warszawy :-) Możemy wstąpić rzecz jasna do Gryfu, ale to jednak dwie ulice (i to jakie ulice!) dalej, o - tu: http://szczecinek.org/forum/viewtopic.php?f=18&t=2684" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply