Page 1 of 1

ul. Kolejowa

Posted: 19 May 2009, 21:35
by bronx
Czy ktoś się spotkał z taką nazwą w Szczecinku. Taka nazwa pojawia się w księgach wieczystych dotyczących terenów za dworcem kolejowym w stronę przedłużenia ulicy Wiśniowej, zapisy z lat 90tych. Czy ktoś wie coś więcej na ten temat?

Re: ul. Kolejowa

Posted: 19 May 2009, 23:29
by Drahim
Chodzi o ten teren,
Bocznica PKP.JPG
Bocznica PKP.JPG (68.53 KiB) Viewed 10228 times
Kiedyś ulica Dworcowa zaczynała się przy dworcu i kończyła skrzyżowaniem z 28-lutego, przy "schodkach". Więc teren na zdjęciu mógł być Kolejową. Nie było tam domów mieszkalnych i chyba dlatego nikt tej nazwy nie używał i nikt nie zapamiętał.

Re: ul. Kolejowa

Posted: 20 May 2009, 00:04
by Drahim
Nigdy takiej nazwy nie znałem i być może wymyślono ją w latach późniejszych dla potrzeb lokalizacji gruntów przy bocznicy kolejowej. Kiedyś w miejscu gdzie widać betonowe płoty był skład paliw, zasilany cysternami z bocznicy i jako taki nie potrzebował ewidencji gruntu. Być może że po likwidacji magazynów zaszła potrzeba rejestracji gruntów i wymyślono ulicę której wcześniej nie było.

Re: ul. Kolejowa

Posted: 20 May 2009, 20:45
by bronx
W ewidencji gruntów starostwa potwierdzili, że ul. Kolejowa wg spisu w Szczecinku się znajduje, trzeba by tylko doprecyzować gdzie, wg mnie dotyczy to tak jak zaznaczyłe na fotografii od czerwonej linii wraz z przyległościami. Dalej już ul. Wiśniowa.

Re: ul. Kolejowa

Posted: 20 May 2009, 23:03
by Drahim
Mieszkałem tuż obok ul. Wiśniowej i dla nas kończyła się ona na styku z dawną ul. Szczecińską. Dawna Szczecińska była zamieszkałą, szeroką, ale gruntową ulicą i kończyła się za składem opałowym (jak w Neustettin). Obecnie dawna Szczecińska jest niezauważalna i trudno powiedzieć gdzie kończy się Wiśniowa. Może ona teraz jest aż do ekspedycji towarowej? Natomiast Kolejową widziałbym bez zakrętu w lewo (do składu opałowego) lecz na wprost aż do elewatora zbożowego.
Kolejowa1.jpg
Kolejowa1.jpg (124.48 KiB) Viewed 10084 times

Re: ul. Kolejowa

Posted: 20 May 2009, 23:09
by Drahim
Na styku dawnej ul.Szczecińskiej i Wiśniowej było przedsiębiorstwo transportowe PTHW. Ziom może wiedzieć czy było na Wiśniowej czy Szczecińskiej.

Re: ul. Kolejowa

Posted: 21 May 2009, 00:08
by bronx
Rozumię, że pisząc dawna Szczecińska masz na myśli, Stettiner Str. ? Po wojnie ona póki istaniała też się nazywała Szczecińska?

Re: ul. Kolejowa

Posted: 21 May 2009, 01:10
by Drahim
Tak, kiedyś tak jak w N-s była to ulica Szczecińska (napewno do 1968 roku), potem wyjechałem ze Szczecinka i gubiłem sie w tych dwu ulicach. Teraz widziałem mapkę na której jest ona jakby odnogą Wiśniowej. Natomiast Wiśniowa biegnie aż do ekspedycji, bo skład opału będący na końcu tej ulicy ma adres Wiśniowa 24.
Na mapce Targeo to co uważamy za Kolejową jest opisane jako Dworcowa.
Gdzie Kolejowa.jpg
Gdzie Kolejowa.jpg (43.85 KiB) Viewed 10077 times

Re: ul. Kolejowa

Posted: 20 Nov 2009, 14:27
by Drahim
Żeby nie było tak łatwo to na planie miasta z 1945 roku obecna 28-lutego była ulicą Kolejową. Na planie widać też że ul. Dworcowa była od dworca do "schodków" czyli do Raciborskiej/28 lutego
Plan Sz-nka 1945.jpg
Plan z 1945 roku
(431.05 KiB) Downloaded 310 times

Re: ul. Kolejowa

Posted: 20 Nov 2009, 14:54
by bronx
Fragment planu który wkleiłeś, jest planem inwentaryzacji zniszczeń wojennych w Szczecinku. Plan został przerysowany z popularnego, niemieckiego planu z lat 40tych, przez Urząd Pełnomocnika R.P. na obwód Szczecinek, Obwodowe Biuro Techniczno Budowlane. To jest ten sam plan miasta, który był wykorzystany w znanym nam przewodniku niemieckim. Jako dokument zaczął funkcjonować 04.07.1945 czyli jeszcze na kilka dni przed przejęciem administracji w mieście przez Polaków. Nazwy na nim funkcjonujące nie wiadomo czy weszły do użytku oficjalnego, wygląda na to że zostały na szybko przetłumaczone wprost z niemieckiego na polski na potrzeby tego planu a wiele nawet pozostało nie tłumaczonych, chociaż można by je łatwo przetłumaczyć np. Mittelstr. Główne są potłumaczone, i tak mamy Pruską, Królewską, Lipową. Patroni raczej pozostali na tym planie, np. Stellterstr. , Blucherstr,. Najbardziej urocze są: ul. Bismarka, ul. Makenzena chociaż kawałek dalej opisana jako Mackenzenstr. (pisownia oryg.)

Re: ul. Kolejowa

Posted: 20 Nov 2009, 15:00
by Drahim
Wszystko się zgadza. Np. raz jest ul. Bydgowska i trochę dalej ul. Bydgoska

Re: ul. Kolejowa

Posted: 22 Nov 2009, 00:00
by izywec
Jak pracowałem w WPHS-ie na przełomie 1957/58 to magazyny spożywcze mieliśmy na zapleczu budynku /biura i Dyrekcja obok Restauracji "Gryf"/ a magazyn wódek przy ulicy obok torów. Czy to była Kolejowa to niestety nie pamiętam. Może ktoś znajdzie jakieś faktury dla sklepów na alkohole i tam w niej być może była umiejscowiona lokalizacja magazynu. Pieczęć nagłówkowa na pewno miała adres biura czyli WPHS o/Szczecinek, Żukowa xx.
Może będzie pamiętał adres jakiś z byłych pracowników? WPHS istniał chyba do lat 1975-80.

Re: ul. Kolejowa

Posted: 22 Feb 2010, 10:11
by bronx
Kolejowa będzie "zalegalizowana" :)

http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... /322413206" onclick="window.open(this.href);return false;
gk24.pl wrote:Szczecinek większy o ulicę Kolejową

(r)

Szczecinkowi przybędzie niebawem zupełnie nowa ulica. I to wcale nie przy okazji powiększenia miasta.

Chodzi o bezimienny odcinek drogi między dworcem PKP a ulicą Wiśniową. To zaplecze stacji kolejowej z nieczynnymi rampami i droga komunikacyjna dla mieszczących się w pobliżu firm. Wbrew pozorom to całkiem często używana droga. Okazuje się, że w księgach wieczystych i dokumentach starostwa nieruchomości tam położone mają adres przy ulicy Kolejowej, choć w rzeczywistości nigdy takiej ulicy nie było, a raczej nikt jej tak nazwał. Powodowało to spory bałagan.

Na najbliższej sesji Rady Miasta (1 marca) szczecineccy radni to zmienią i usankcjonują obiegową nazwę ulicy Kolejową oficjalnie nazywając obiegową nazwę. Dodajmy, że Szczecinkowi w ostatnich tygodniach przybyło aż kilkadziesiąt nowych ulic w Świątkach i Trzesiece przyłączonych do miasta.

Inną sprawą jest fatalny stan nawierzchni nowej ulicy Kolejowej. Miasto przejęło od PKP część terenu (w przyszłości może powstaną tu stanowiska dla autobusów PKS, jeżeli dworzec autobusowy zostanie przeniesiony na stację PKP). Planuje także doraźny remont ulicy.