Pl. Wolności - Markt

Historia ulic, placów i skwerów, oraz to, jak się współcześnie zmieniają.
Post Reply
User avatar
Piotr
Posts: 23
Joined: 09 Mar 2005, 08:52

Pl. Wolności - Markt

Post by Piotr »

Zaciekawiła mnie historia tej wysokiej latarni na placu. Myślałem, że to konstrukcja powojenna, peerelowsko-socrealistyczna, ale widać ją już na przedwojennym zdjęciu.

W 1965 roku miała już zmienioną górę:
0124.JPG
0124.JPG (41.54 KiB) Viewed 17021 times
w latach siedemdziesiątych znów została zmieniona:
normal_0125.JPG
(142.46 KiB) Downloaded 11548 times
potem została chyba obniżona:
0131.JPG
0131.JPG (41.6 KiB) Viewed 16983 times
a zlikwidowana pewnie przy okazji budowy fontanny:
dsc04880mlf6.jpg
dsc04880mlf6.jpg (109.55 KiB) Viewed 17075 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Troche z chronologią czasową nie tak, pierwsza fota ok, ale na drugim miejscu powinna być ta co jest w Twojej kolejności na trzecim, mógłbym to długo udowadniać, choćby kolorem narożnej kamienicy, ale najprostrzy dowód to są znaki drogowe, tablice kirunkowe, na wcześniejszej focie są dawnego typu żółte, a póżniej weszły takie które mamy do dziś czyli zielone. Szacuje że jedna fota to wcześne 70te a ta druga to wczesne 80te.

Jeżeli chodzi o latarnie to ta z tym małym elementem oświetleniowym wygląda bardzo podobnie do tej Niemieckiej i pewnie była jej pozostałościa (chyba) betonową. Ta najwieksza to już cała stalowa była i ją nawet dobrze pamiętam.
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Post by robot humano »

Tak jak pisze Bronx - chronologia padła. Tyle, ze zamiast dywagować nad kolorem tablic proponuję rzut oka na auta. Co do materiału tej oryginalnej to stawiałbym na odlew żeliwny/staliwny jak słupy wiat peronowych w Pile czy Poznaniu. Prefabrykaty żelbetowe nie były wówczas w modzie.
Waldek

Post by Waldek »

Oj grubo byś się pomylił właśnie cała linia wysokiego napięcia była właśnie na takich pięknych słupach żelbetonowych. To co pamiętam to jeszcze takie cosik stoji jak lecisz na stare lotnisko, oraz koło Czarnego Boru.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

o to to to...

kolejny przykład to pozostałości linii wysokiego napiecia w Szczecin Zdroje - Altdamm, ponad to, pamietam słupy ośiwtleniowe w Świnoujście Warszów. Wszystko w żelbecie i pozostałość po Niemcach.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Jest jeszcz ejedna ciekawa sprawa obok tej latarni. Na fotografiach tak mniej więcej z okresu wojennego pojawiło się cos jeszcze, na tej fotce widoczne po drugiej stronie ulicy:

Image

widac to również na jeszcze jednej fotce

Image

nie wiem tego na pewno ale wyglada mi to na syrenę alarmową wzywającą do ukrycia się w schornie w czasie zagrożenia nalotem itp.
Immortal32
Posts: 62
Joined: 01 Dec 2007, 00:40

Post by Immortal32 »

W Ratuszu swego czasu urzędowała Straż Pożarna , jak podają źródła historyczne pierwsza remiza strażacka w ratuszu została wybudowana w 1853 roku , może stąd ta syrena.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Z tym ratuszem to zgoda, ale już w 1892 wybudowano wieżę strażacką przy dzisiejszym pl. Sowińskiego i mniej wiecej od tego czasu trzeba przyjać, że strażacy tam się przenieśli. Także to nie ten trop.

Dzisiaj na wieży ratusza, też jest syrena, widać ja nawet na tym współczesnym zdjęciu wklejonym tutaj przez Piotra.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Bronx jeżeli te zdjęcia są z późniejszego okresu wojny,to jest to na 100% syrena alarmowa ostrzegająca przed nalotami.Koło Wilczych lasków rozbił się przecież amerkański???bombowiec(zestrzelony przez artylerzystów z Luftwaffe stacjonujących w Szczecinku),a i w ostatnich dniach przed zdobyciem miasta przez sowietów miasto było ostro bombardowane.Więc naloty były,to i system ostrzegania też musiał być i to jak najbardziej w centrum miasta.Pozdro. 8)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

No to może do kolekcji reprodukcja pocztówki z lat siedemdziesiątych. Kartka jest dość znana, ale wyeksponowana jest na niej właśnie rzeczona latarnio-lampa.
Image
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

A na deser jeszcze jedno ujęcie latarni - ok. 1980-1981 (foto: K. Wlazło)

Image


Zwróćcie uwagę, że ul. Bohaterów Warszawy była już wówczas jednokierunkowa. Jeździło już wówczas po mieście tyle aut, że należało część ulic przekształcić w jednokierunkowe. Na zdjęciu jednak jakoś tego ruchu nie widać, mimo że jest to środek dnia :-)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Porównajcie poprzednie zdjęcie z pierwszym w tym wątku - tym, które wkleił Piotr. Jedna z kamienic już zniknęła.
User avatar
Brochwicz
Posts: 52
Joined: 23 Oct 2007, 14:26
Location: Szczecinek

Post by Brochwicz »

świetne zdjęcie! Przypomina mi się od razu dzieciństwo-ten gryf na ścianie i te małe sklepiki.
Tam na rogu była chyba kwiaciarnia czy coś takiego. Pamiętam jak kupowałem tam jakiś mały prezencik dla mamy na imieniny czy jakos tak-miałem kilka lat... qrcze ale szał... :D
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Post by robot humano »

Nie "jakaś tam" tylko hortensja. Potem gdy się wszyscy rzucili na czytanie książek sensacyjnych typu Tożsamość Bourne'a zrobili ta księgarnię. To w ogóle był ciekawy czas bo w Szczecinku było wtedy więcej księgarń niż teraz w Szczecinie. a w tej zastawionej płytami części można było kupić najpiękniejsze jeansy typu "PYRAMID" , które najlepiej się prezentowały w zestawie z pistacjową marynarką o wywiniętych, białych od środka, rękawach. No i wszyscy "chłopcy z placu broni" czyli ówczesny odpowiednik dzisiejszej młodzieży w dresie, nosili mokasynki z frędzelkami i białe skarpety. a co za fryzury miewali na głowach! To se ne wrati...
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

robot humano wrote:Potem gdy się wszyscy rzucili na czytanie książek sensacyjnych typu Tożsamość Bourne'a zrobili ta księgarnię.
... no i romantyczną serię Harlequin'a.

robot humano wrote: a w tej zastawionej płytami części można było kupić najpiękniejsze jeansy typu "PYRAMID"...
pamietam tam też jakaś gastronomie, jakaś pierwsza pizzeria czy protoplasta fast foodu mi się tam kojarzy..
Post Reply