Pl. Wolności - Markt

Historia ulic, placów i skwerów, oraz to, jak się współcześnie zmieniają.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Pl. Wolności - Markt

Post by Stach »

A w głębi - autobus czy ciężarówka i przyjęcie towaru?
User avatar
Igor
Posts: 350
Joined: 29 Dec 2007, 14:47
Location: Szczecinek

Erich Sommer

Post by Igor »

erich sommer.jpg
erich sommer.jpg (56.65 KiB) Viewed 10965 times
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: Pl. Wolności - Markt

Post by Waldek »

Jak mnie pamięć nie myli, to ten dom jeszcze stał w latach 1973. I w tym sklepie chyba kupowałem farby takie w proszku do malowania ścian. Pamiętam były takie drewniane pojemniki na farbę gdzie nakładano taką aluminiową szufelką.
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Pl. Wolności - Markt

Post by Drahim »

Ja w tym domu kupowałem książki. Potem oglądałem odkurzacze i młynki.
yanq
Posts: 156
Joined: 16 Mar 2008, 22:36
Location: Szczecinek
Contact:

Re: Pl. Wolności - Markt

Post by yanq »

Ten sam dom na drugim planie.
04.jpg
04.jpg (68.16 KiB) Viewed 10882 times
Last edited by bronx on 16 Jan 2011, 16:08, edited 1 time in total.
Reason: fotki wklejamy na serwer, a nie z zewnątrz bo potem giną :)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Pl. Wolności - Markt

Post by Stach »

@yanq
Można wiedzieć, kogo to jest pogrzeb? Nieczęsto zdarzało się, by kondukt kroczył przez główny plac miasta...
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Re: Pl. Wolności - Markt

Post by Mario »

Stach-na krzyżu przecież masz napisane
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Pl. Wolności - Markt

Post by bronx »

Wydaje mi się, że w czasie gdy zrobiono to zdjęcie kondukty chodziły po całym mieście. Tu pewnie idą z domu zmarłego do dużego kościoła, a później pewnie poszli z kościoła na cmentarz.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Pl. Wolności - Markt

Post by Stach »

A który to może być rok? Typowanie daty na podstawie ubrania nic nie da.
Zwróćcie uwagę (lewa strona zdjęcia), że jest już ta kwiaciarnia na rogu z Boh. Warszawy.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Pl. Wolności - Markt

Post by bronx »

Kwiaciarnia jest, ronda nie ma - połowa 60tych?
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Pl. Wolności - Markt

Post by izywec »

Nie pamiętam w którym roku zaprzestano konduktów pogrzebowych przez miasto ale chyba nie wcześniej jak przed 1970. Powinny na ten temat być dokumenty bo przecież musiało być zarządzenie władz miasta.
Albo jak znajdziecie datę umieszczenia mapy Pomorza Zachodniego na ścianie to będzie bliżej. A tak na marginesie: "lata 60-te" to które? Jeśli 61 - 70 to jak określimy te które minęły tzn. 2001 - 2010. Zerowe? Bo w tej Waszej konwencji ta bieżąca dziesiątka tzn. 2011 - 2020 winna być: lata 10-te! :lol:
Może sklep ARGED-u cokolwiek datę przybliży?
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Pl. Wolności - Markt

Post by bronx »

O nazwach dekad rozmawialiśmy tutaj -> http://www.szczecinek.org/forum/viewtop ... 79&start=0" onclick="window.open(this.href);return false; i chyba temat został wyczerpany ówcześnie :)
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Pl. Wolności - Markt

Post by izywec »

bronx wrote:O nazwach dekad rozmawialiśmy tutaj -> http://www.szczecinek.org/forum/viewtop ... 79&start=0" onclick="window.open(this.href);return false; i chyba temat został wyczerpany ówcześnie :)
Pamiętam! Pamiętam!! Pokpić trochę już nie można?
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Pl. Wolności - Markt

Post by Stachu »

bronx wrote:Wydaje mi się, że w czasie gdy zrobiono to zdjęcie kondukty chodziły po całym mieście. Tu pewnie idą z domu zmarłego do dużego kościoła, a później pewnie poszli z kościoła na cmentarz.
Z tego zdjęcia,znam prawdopodobnie księdza,który prowadzi pogrzeb,jeżeli się nie mylę jest to ksiądz Stefan Leszczyński.Mogę sie mylić,co do czasu gdy zrobiono to zdęcie o +/- 2 lata,a więc chodzi prawdopodobnie o lata 1960-1965.Cały mój wywód "bierze w łeb",w przypadku gdym się mylił co do tożsamości księdza.ale wydaje mi się,że się co do tego nie mylę.Ksiądz Leszczyński,to były reprezentant Polski juniorów w piłce nożnej.W czasie gdy pracował w Szczecinku,organizował mecze piłkarskie dla ministrantów, z kościoła NMP.Sam zresztą też ubierał strój sportowy i śmigał z nami po boisku,bardzo dobrze go wspominam.Ze Szczecinka został skierowany ,jeżeli się nie mylę ,do Gryfic.Zwróćcie uwagę,na napis "ARGE..."(na otwartym oknie jest brakująca litera "D"?),chodzi prawdopodobnie o ARGED,czyli sklep ze sprzętem "gospodarstwa domowego"
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
darba76
Posts: 117
Joined: 07 Dec 2011, 12:35

Re: Pl. Wolności - Markt

Post by darba76 »

Stachu wrote:
bronx wrote:Wydaje mi się, że w czasie gdy zrobiono to zdjęcie kondukty chodziły po całym mieście. Tu pewnie idą z domu zmarłego do dużego kościoła, a później pewnie poszli z kościoła na cmentarz.
Z tego zdjęcia,znam prawdopodobnie księdza,który prowadzi pogrzeb,jeżeli się nie mylę jest to ksiądz Stefan Leszczyński...
Można by zapytać oto samego ks. Stefana Leszczyńskiego.

Od 01.07.2010 sprawuje posługę kapłańską w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Połczynie Zdroju jako ksiądz emeryt.
Post Reply