Ulica Zamkowa - Schloßstraße

Historia ulic, placów i skwerów, oraz to, jak się współcześnie zmieniają.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Ulica Zamkowa - Schloßstraße

Post by Stachu »

W kamienicy pierwszej po prawej od ratusza ,tam gdzie widać filar,była w latach 50-tych ,cukiernia.Pamiętam ten lokal z tej racji,że zawsze w niedzielę po mszy szkolnej,która była w Kościele NMP o 10,00,wraz z rodzicami chodziliśmy na ciastka,lody i oranżadę.Lokal był niezbyt duży i zawsze w niedzielę pełen klientów.Kojarzy mi się dość miło,a zatem ciastka i lody
musiały być dość dobre.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Ulica Zamkowa - Schloßstraße

Post by Drahim »

Stachu wrote:W kamienicy pierwszej po prawej od ratusza ,tam gdzie widać filar,była w latach 50-tych ,cukiernia.
Nie wiem czy myślimy o tym samym, czyli o kamienicy narożnej, z filarem i wczesne lata 50-te. Przy filarze były chyba 2 schodki po których wchodziło się do "furmańskiej knajpy" gdzie królowała siwucha. Coś w stylu "11 schodków" przy dworcu.
Cukiernia "Poranek" z lodami i ciastkami była na rogu 9-maja, na miejscu dawnego Cafe Adam.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Ulica Zamkowa - Schloßstraße

Post by Stachu »

Drahim wrote:
Stachu wrote:W kamienicy pierwszej po prawej od ratusza ,tam gdzie widać filar,była w latach 50-tych ,cukiernia.
Nie wiem czy myślimy o tym samym, czyli o kamienicy narożnej, z filarem i wczesne lata 50-te. Przy filarze były chyba 2 schodki po których wchodziło się do "furmańskiej knajpy" gdzie królowała siwucha. Coś w stylu "11 schodków" przy dworcu.
Cukiernia "Poranek" z lodami i ciastkami była na rogu 9-maja, na miejscu dawnego Cafe Adam.

Dałbym głowę,że jednak na ciastka ,lody i oranżadę po kościele chodziłem na Zamkową,to być może cukiernia była o jeden dom wcześniej.Chociaż,nie będę się upierał,ale cały czas chodzi mi po głowie,że na Zamkowej kupowaliśmy ciastka.Cukiernia Poranek,też oczywiście była,ale mi się wydaje,że na Zamkowej również.Pamięć ludzka po ponad 50-ciu latach,jest jednak zawodna.Moglo być również także w knajpie kupowało się oranżadę,a ciastka w Poranku.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Ulica Zamkowa - Schloßstraße

Post by bronx »

Mój ojciec również wspomina w tym miejscu knajpę, jak to określił trzeciej kategorii, bardziej spelunka, ale jak wspomina również parę razy był tam z rodzicami na jakiejś herbacie. Pamięta również sytuację, że pewnego razu na bar, który się tam znajdował obsypał się spory kawał tynku z sufitu, co świadczyć może, że budynki nie były w zbyt dobrym stanie technicznym. Jakiś czas później wszystkie te budynki wyburzono.
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Ulica Zamkowa - Schloßstraße

Post by Drahim »

Chyba była tam kiedyś nazwa KAWIARNIA, ale to tylko nazwa. Fakt, że chodziło się tam po oranżadę, co wspominał mój brat, ale szybko stamtąd uciekał bo nie było to miejsce dla dzieciaka.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Ulica Zamkowa - Schloßstraße

Post by bronx »

Stachu wrote:Cukiernia Poranek,też oczywiście była,ale mi się wydaje,że na Zamkowej również.Pamięć ludzka po ponad 50-ciu latach,jest jednak zawodna.Moglo być również także w knajpie kupowało się oranżadę,a ciastka w Poranku.
Ta cukiernia na rogu pl. Wolności i 9 Maja na fotkach z lat 50tych ma w szyldach Cukiernia, Ciastkarnia, Kawiarnia ale już na fotografiach późniejszych, (lata 60te) pojawia się szyld ciastka, pieczywo - Bałtyk.
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: Ulica Zamkowa - Schloßstraße

Post by Waldek »

Znam Poranek jako bar mleczny.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Ulica Zamkowa - Schloßstraße

Post by Stachu »

Ostanio trafiłem na takie oto zdjęcie ulicy Zamkowej , zdjęcie znalazłem na http://www.gk24.pl" onclick="window.open(this.href);return false; z mylnym podpisem , o treści : "Szczecinek lata 60 , ul.9 Maja na wysokości dawnego ośrodka kultury" , moim zdaniem podpis powinien być taki : "Szczecinek lata 70 widok na ratusz od strony ulicy Zamkowej" lub może : Szczecinek lata 70 , wyburzanie starej zabudowy ulicy Zamkowej. Tak przy okazji zwróćcie uwagę , że fotka potwierdza silne związki ówczesnego Szczecinka z wojskiem , dwaj żołnierze jeden w "moro" , a drugi w ubiorze letnim , dalej słynny "gazik".
Attachments
bilde[5].jpg
bilde[5].jpg (43.86 KiB) Viewed 7639 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Ulica Zamkowa - Schloßstraße

Post by bronx »

Dokładnie tak jak piszesz, zabudowa Zamkowej już wyburzona, dwa widoczne budynki to Markt 3 (po prawej) i Markt 4 (po lewej). Z ciekawostek można dodać, że w budynku nr. 3 mieszkał w latach 1764-1770 Gebhard Leberecht von Blücher.
andrzejs
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2009, 12:26

Re: Ulica Zamkowa - Schloßstraße

Post by andrzejs »

Jednak chyba lata sześćdziesiąte, niewykluczone nawet, że wczesne. Oceniając po mundurach i butach wojskowych, to takie były wprowadzone już wtedy. Pierwszy raz widziałem je na zlocie grunwaldzkim (byłem tam z harcerzami) w lipcu 1960. "Moro" to chyba raczej nie było - to określenie z lat późniejszych - wówczas mówiło się "panterka". Kłócił się jednak nie będę.

Był taki okres (być może tuż po wyburzeniu tych budynków), że na tej, pustej części Placu Wolności zbierano się przed pochodem pierwszomajowym. Część placu nie była wyasfaltowana ani brukowana. Wyczyszczona jedynie z resztek gruzu. Chodziło się wówczas na skróty z Placu Wolności w stronę kościoła uliczką między grażami straży a spichlerzami, w których między innymi był wówczas punkt skupu skór, gdzie pracował ojciec mojego kolegi ze szkolnej ławki (ale co ja tu wam głowę bedę zawracał)

Zdecydowanie lata sześćdziesiąte.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Ulica Zamkowa - Schloßstraße

Post by bronx »

Chciałbym chwilkę podumać nad budynkiem Ordona 3, ostatnio budynek robi trochę medialną karierę, z powodu uchwały Rady Miasta dotyczącej miejskich zasobów mieszkaniowych. Poszła plotka, później zdementowana przez samego burmistrza, że budynek miałby być niby wyburzony, co zasiało (i słusznie) niepokój o los tego charakterystycznego obiektu. Ktoś pomyśli, ok, ale czemu budynek Ordona 3, jest w wątku o ul. Zamkowej? Otóż budynek ten to w wg dawnego adresowania, to Schloßstraße 7, ale po kolei... :)

Oglądam sobie ostatnio aktualności TV Zachód, w których to właśnie burmistrz dementuje informacje o planach wyburzenia budynku.



(To są te aktualności, zaczyna się od 5:55)

Zastanowiło mnie jednak coś innego. Spikerka tam podaje informację jakoby kiedyś prawdopodobnie znajdował się tam lokal gastronomiczny, później podobne info wychodzi od burmistrza. No i nie bardzo wiem skąd takie informacje i na jakiej podstawie padają takie twierdzenia? W czasach polskich, nie wiem czy była? Ktoś pamięta? Bo mi się o uszy nie obiło, raczej zawsze przeznaczenie było mieszkaniowe, tak jak w czasach niemieckich.

Budynek z czerwonej cegły przy Schloßstraße 7 / Ordona 3 powstał z tego co pamiętam w latach 90tych XIX wieku. Na budynku jest data, można to łatwo zweryfikować, niestety na chwile obecną dziwnym trafem nie mam zdjęcia tej daty, ale za jakiś tydzień to uzupełnię. W tamtym czasie, ten fragment miasta wyglądał zupełnie inaczej niż obecnie, a budynek nie był taki zupełnie osamotniony w parku. Jak pokazuje plan miasta z 1891, było tu dość sporo zabudowy, a ulica Ordona / Stellterstr. kończyła się na skrzyżowaniu z ul. Zamkową / Schloßstraße przy omawianym budynku. Zabudowania były również przy południowej stronie Saar Platz / pl. Sowińskiego.
P8170235.JPG
P8170235.JPG (250.2 KiB) Viewed 7413 times
Plan jak widać nie jest zbyt dokładny i zapewne nie trzyma skali bo interesujący nas budynek powinien być w jednej linii z południową stroną ul. Powstańców Wlkp., a tymczasem jest bliżej zamku. Na planie zaznaczyłem go nr 7 oraz literami A, B, C budynki o których jeszcze będzie mowa. Na planie zaznaczyłem też strzałkami przebieg numeracji ulicy, był to taki „stary typ” numerowania ulic, czyli liczone parcele po kolei, a nie jak to się robi współcześnie, jedna strona parzysta, druga nieparzysta (co ciekawe taki sposób numerowania mamy do dzisiaj na Boh. Stalingradu). Numeracja ta utrzymała się do dzisiaj, chociaż adresów na Zamkowej zostało tylko pięć a właściwie tylko cztery: 2 (pusta działka), 3, 11, 12, 13. Tyle to pozostało z dawnej Schloßstraße.

Taki stan zabudowy utrzymywał się nawet do lat 20tych XX wieku. Jest fotografia, na której widać, że Ordona kończy się ulicą Zamkową, a w jej dzisiejszej osi stoi budynek, najprawdopodobniej numer 8, który oznaczyłem jako B.
022.jpg
022.jpg (193.1 KiB) Viewed 7396 times
Widać, że budynek nr 7 jest po prostu w ciągu zabudowy ulicy Zamkowej, naprzeciw stoi również budynek a dalej pod kątem jest widoczna część starej muszli koncertowej.

Później na przełomie lat 20/30tych ten fragment miasta zaczął się zmieniać, porządkowano park, poszerzano ulice. Kolejna fotografia pokazuje zachodzące zmiany.
149.jpg
149.jpg (186.49 KiB) Viewed 7379 times
Wyburzono budynek oznaczony przeze mnie jako B i poprowadzono przedłużenie Stellterstr. / Ordona do Saar Platz / Placu Sowińskiego. Budynek nr 7 został odcięty o zwartej linii zabudowy. Bliżej widać dachy budynku, który oznaczyłem jako A, był to „Willa von Waldow”, który stał pomiędzy rzeczką Niezdobną a Niesedopstr. późniejszą Martin Luther Str. czyli dzisiejszą ul. 3-go maja, która miała zdecydowanie węższy wjazd niż dzisiaj. Później, jeszcze w latach 30tych ten budynek również wyburzono. Jednak historia tego budynku to materiał na inną opowieść.
Do omawianego budynku dobudowano drewnianą pergolę, którą pamiętam jeszcze z wczesnych lat 90tych. Przed domem od strony ogrodu różanego, widać posadzone młode brzozy, które dzisiaj wyrosły na całkiem pokaźne drzewa.
To tyle historii okolicznej zabudowy, a co z samym przeznaczeniem budynku? Na zdjęciach nie widać żadnych szyldów, które by informowały o restauracji bądź innej gaststätte. Adressbuch nie pozostawia jednak wątpliwości, budynek był mieszkalny bez funkcji gastronomicznej.
Jak już kiedyś na forum wspominaliśmy tutaj:
http://www.szczecinek.org/forum/viewtop ... 9&start=30" onclick="window.open(this.href);return false;
że zamek szczecinecki na przełomie XIX i XX wieku spełniał funkcję domu poprawczego. To był taki dom pracy dla trudnej młodzieży, trochę przytułek dla ubogich dzieci, ta instytucja nazywała się Landarmenanstalt. W budynku Schloßstraße 7 / Ordona 3 znajdowały się być może biuro tej instytucji, oraz mieszkanie dyrektora Ludwiga Jäckel – opisany jako „Oberstleutnant a.D. und Direktor der Korrektions- und Landarmenanstalt”. Ponadto w budynku mieszkał Johannes Kudelko – księgowy, Marie Lenz – kierowniczka oraz Gottfried Schulz – gospodarz domu. Te nazwiska pojawiają się i we wpisach z 1896 roku jak również w 1900. Później, w 1928 roku funkcja również mieszkaniowa, prawdopodobnie jednak po zlikwidowaniu poprawczaka, pojawiają się nowi mieszkańcy: Gustaw Birkenhagen i Franz Jasiński – gospodarze domu, Otto Müller – pielęgniarz, Karl Purrmann – zwrotniczy na kolei. W 1933 roku, mieszkają Franz Marotzke – asystent biurowy, nadal Gustaw Birkenhagen – gospodarz domu, Max Berndt – woźnica. Z powyższego wynika, że raczej tam restauracji nie było.

Będąc przy temacie tego budynku zwróćmy uwagę na zmiany jakie się dokonały w nim samym. Obecnie dom ten ma od strony ogrodu różanego drewnianą werandę, nie wiem kiedy ona się pojawiła, ale dla mnie jest ona tam od zawsze i na tyle pasuje do tego budynku, że wygląda jakby była wybudowana razem z całym budynkiem.
P7270108.JPG
P7270108.JPG (128.69 KiB) Viewed 7397 times
P6190003.JPG
P6190003.JPG (316.36 KiB) Viewed 7388 times
Ale jak widać na archiwalnych zdjęciach, nawet tych z lat 30tych, czegoś takiego nie było, tak że prawdopodobnie jest to już polskie usprawnienie, pewnie wiało zimą przez nieszczelne drzwi. Przy okazji widać, że na piętrze ktoś postanowił powiększyć okno, podnosząc częściowo dach. To już za dobrze nie wygląda, a i oceniając z bliska widać wysoki stopień prowizorki, ale takie jak widać takie utrzymują się najdłużej.
151.jpg
(139.48 KiB) Downloaded 3120 times
Jeszcze widok od ulicy.
fot. Mario
fot. Mario
DSC00085.JPG (269.71 KiB) Viewed 7413 times
Widzimy wspomniane wcześniej duże już brzozy, oraz jedną ciekawostkę, ostatnia pozostałość po drewnianej pergoli.
pergola.jpg
pergola.jpg (99.39 KiB) Viewed 7369 times
Tak mniej więcej wygląda historia tego budynku. Myślę, że dużo błędów przy jej ustalaniu nie popełniłem, a skąd się wzięła ta restauracja w TV Zachód... nie wiem.
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Ulica Zamkowa - Schloßstraße

Post by Drahim »

Oglądając zdjęcia budynku i opisy Bronxa, mam jakieś przebłyski z przeszłości.
Może jest to nieprawdą, ale wydaje mi się, że w połowie lat -60 tych w tym budynku były zakłady krawieckie Wojskowej Centrali Handlowej. Było to wówczas samodzielne przedsiębiorstwo współpracujące z wojskiem. W roku 1969 przeniesione do koszar przy ul. Kościuszki, a potem w okolice strzelnicy garnizonowej.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Ulica Zamkowa - Schloßstraße

Post by Stach »

Byłem tam w środku latem 1976 r., na parterze nadal znajdował się duży zakład krawiecki.
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Ulica Zamkowa - Schloßstraße

Post by Drahim »

Drahim wrote:Oglądając zdjęcia budynku i opisy Bronxa, mam jakieś przebłyski z przeszłości.
Może jest to nieprawdą, ale wydaje mi się, że w połowie lat -60 tych w tym budynku były zakłady krawieckie Wojskowej Centrali Handlowej. Było to wówczas samodzielne przedsiębiorstwo współpracujące z wojskiem. W roku 1969 przeniesione do koszar przy ul. Kościuszki, a potem w okolice strzelnicy garnizonowej.
Stach wrote:Byłem tam w środku latem 1976 r., na parterze nadal znajdował się duży zakład krawiecki.
To możliwe że było odwrotnie. Zakład WCH najpierw był w koszarach, potem obok strzelnicy (pracownicy byli dowożeni wojskowym samochodem). A w latach 70-tych znalazł się w tym budynku.
User avatar
Kazek
Posts: 156
Joined: 10 Oct 2009, 18:16
Location: Szczecinek

Re: Ulica Zamkowa - Schloßstraße

Post by Kazek »

Budynek ma typowy niemiecki fundament grubość 80 cm tyle że ceglany, bywają i z kamienia tak jak kamienice na ul. Wyszyńskiego.
Post Reply