RATUJMY WIEŻĘ

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach odnoszacych się do historii miasta oraz wydarzenia kulturalne. Bez politykowania.
Post Reply
User avatar
Igor
Posts: 350
Joined: 29 Dec 2007, 14:47
Location: Szczecinek

RATUJMY WIEŻĘ

Post by Igor »

Ludzie! Z niepokojem przeczytałem ten artykuł:

http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... /652560178" onclick="window.open(this.href);return false;

Naprawdę z niepokojem. Po bulwersującym rozebraniu bliźniaczej stacji wodnej (wieży) na PKP trzeba coś z tym bulwersującym procederem zrobić.

Jestem gotów z WAMI zrobić coś w tej sprawie. Może list otwarty? Może poszukamy jakoś wspólnego rozwiązania? Stowarzyszenie przyjaciół wieży? Zbiórka pieniędzy?

Jestem też zdumiony postawą Dalbetu. Prezes, który powinien dbać o budownictwo...wykazywać się znajomością ochrony zabytków chce tą wieżę rozebrać...bo nie umie zebrać na remont miliona (zaledwie), przecież to prawdziwy skarb. W ogóle nie wykazuje się innowacyjnością. Nie ma pomysłu na wieżę, zupełnie nie wykazuje nawet chęci by wymyślić jakiś pomysł! 1 kwietnia w Gawexie wypowiadał się, że ma tam być obrotowa kawiarnia - niestety Prima Aprilis. Przecież przywracanie zabytków społeczeństwu powinno być wpisane w geny...rewitalizacja... zupełnie nie kumam. Mam nadzieję, że wspólnie znajdziemy rozwiązanie. Jest przecież tyle możliwości...Co WY na to? Czy oddolna inicjatywa uratuje ten bezcenny skarb, zresztą najbardziej charakterystyczny w Szczecinku?


O wieży pisano już w Głosie:

http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... /405099355" onclick="window.open(this.href);return false;

W Temacie:

http://temat.net/aktualnosci/1006/Ta-wi ... ,-co-dalej" onclick="window.open(this.href);return false;

Buahaha... w Temacie Pani Edyta napisała, że prezes uznał koszty remontu na poziomie - 5 mln. W GK dwa lata później koszty zmalały do 1-2 mln. Jaki tu sens?
Last edited by Igor on 09 Jan 2011, 13:55, edited 3 times in total.
przemek2012
Posts: 16
Joined: 07 Jan 2011, 16:19

Re: RATUJMY WIEŻĘ

Post by przemek2012 »

Też przeczytałem ten artykuł i jestem bardzo zbulwersowany. Trzeba coś z tym zrobić. Tak jak piszesz może warto napisac jakieś list do Urzędu Miasta. Zbiórka pieniędzy to także dobre rozwiązanie, ale czy przyniesie efekty? Tego nie możemy wnioskować. Możliwe , że Admin będzie miał jakiś pomysł.:)
User avatar
gruntos
Posts: 101
Joined: 29 Dec 2006, 22:04

Re: RATUJMY WIEŻĘ

Post by gruntos »

Wieża jest własnością prywatną i zbieranie na nią pieniędzy jakoś mi się nie widzi. To tak jak byśmy zbierali środki na remont czyjejś nieruchomości, tylko dlatego że dach przecieka. Gospodarz ma pieniądze, ale dziurawy dach mu nie przeszkadza;)

Ktoś nie przeprowadził chyba studium wykonalności/opłacalności projektu "Wieża" przed zakupem. Albo chodzi tylko i wyłącznie o ziemię.

Koszty przerobienia wieży na restaurację są chyba rzeczywiście zbyt duże, natomiast udostępnienie wieży jako punktu widokowego, przy zabezpieczeniach,czemu nie?

Mój znajomy zaproponował kiedyś, aby w środku wieży zamontować uchwyty wspinaczkowe i zrobić najwyższą na Pomorzu i jedną z wyższych w Polsce ściankę. Niestety montowanie uchwytów na zewnątrz odpada, a szkoda bo to byłby hit, gdyż wieża jest położona na wzniesieniu i robi się z tego piękne przewyższenie.
"Wytrwałym Zwycięstwo"
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: RATUJMY WIEŻĘ

Post by bronx »

Zainteresowanie tematem jak najbardziej pożądane, ale zastanawiam się na co by miała być zbiórka? żeby prywatnemu inwestorowi przekazać kaskę?
List to UM, nie wiem co by miał dać bo w UM sprawa jest znana, oto wypowiedź miejskiego konserwatora zabytków Pana Pawła Połoma w tej sprawie zamieszona na magistrackiej stronie.
- Właściciel wieży wodociągowej przy ul. Wodociągowej – prywatny przedsiębiorca – nie wyklucza rozbiórki tego obiektu, z uwagi na jego stan techniczny. Co Pan na to?

- Wojewódzki Konserwator Zabytków zwrócił się jakiś czas temu do Generalnego Konserwatora Zabytków o wpisanie wieży wodociągowej do rejestru zabytków. My, jako miasto, opiniowaliśmy pozytywnie ten wniosek. Sprawa ta jest klasycznym przykładem, jak opór właściciela potrafi skomplikować sytuację. Mam nadzieję, że mieszkańcy miasta podzielają moją opinię, że gdyby tej wieży zabrakło, byłby to duży uszczerbek dla miasta. Sprawa jest w toku, ja w swojej pracy zawodowej nie znam przypadku, żeby Generalny Konserwator Zabytków odmówił wpisu do rejestru z uwagi na podnoszony przez właściciela stan techniczny tej wieży. Stan zabytku nie jest bowiem żadnym kryterium decyzji konserwatorskiej. Procedura się toczy, będziemy robić wszystko, żeby poprzez wpisanie go do rejestru, ten obiekt uratować.
Na pewno sprawie trzeba się przyglądać, i mocno nagłaśniać wszelkie nieprawidłowości w tym temacie.
albinos
Posts: 28
Joined: 28 Dec 2009, 04:54

Re: RATUJMY WIEŻĘ

Post by albinos »

Wieżę jak najbardziej trzeba ratować ... ale ... w pierwszej kolejności trzeba dla niej znależć docelowe przeznaczenie . Osobiście nie dziwię się właścicielowi , dostał obiekt od miasta " w rozliczeniu " ( tak przynajmniej słyszałem ) i chyba pomysłu na zagospodarowanie jej nie ma . To trochę tak jak z drzewem - nie mozna go usunąć legalnie ... ale podlewać ropą jak najbardziej i czekać cierpliwie. Za kilka lat problem pewnie rozwiąże się podczas większej wichury sam. Jeśli ktoś ma jakąś sensowną koncepcje to chętnie bym ją poznał , tak z ciekawości . Obiekt po zainwestowaniu ma generować zysk , bo chyba tylko to ma sens . Jeśli miasto odkupiłoby wieżę i miałaby to być inwestycja wpisana na zawsze w każdy następny budżet w pozycji " koszta" - to dla mnie można ja wyburzać już dziś . Wolę takie rozwiązanie niż " miejski " punkt ksero z biurem dla 5 osób na 26 metrach .
User avatar
gruntos
Posts: 101
Joined: 29 Dec 2006, 22:04

Re: RATUJMY WIEŻĘ

Post by gruntos »

"Wytrwałym Zwycięstwo"
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: RATUJMY WIEŻĘ

Post by bronx »

albinos wrote:Osobiście nie dziwię się właścicielowi , dostał obiekt od miasta " w rozliczeniu " ( tak przynajmniej słyszałem ) i chyba pomysłu na zagospodarowanie jej nie ma .
Nikt nikomu nic na siłę nie wciskał, budowla została kupiona od miasta przez innego przedsiębiorcę. Następnie po rozliczeniach pomiędzy tym nabywcą a obecnym właścicielem wieża przeszła w jego ręce (tego obecnego), można się było inaczej rozliczyć, i przed przejmowaniem wieży myśleć co z nią począć. Teraz to swoisty szantaż - niech mieszkańcy wymyślą jak na wieży mogę zarobić bo jak nie to ją wyburzę. Postawa właściciela naganna, niech wystawi na sprzedaż wieże w dobrej cenie i niech nie psuje swojego dobrego nazwiska na mieście.
Początkowo za ten pomysł chciałem gruntosa "strzelić w ucho", ale z drugiej strony, te mocowania do wspinaczki nie są aż tam tak bardzo widoczne i nie wpływają mocno na wygląd wieży, a gdyby to miało ją ocalić... warto pomyśleć. No i dodatkowo wpisywało by się w koncepcję turystyczną miasta, czyli miasto sportem extremalnym stojące, wyciąg plus taka wspinaczka. Ciekawe ciekawe...
yanq
Posts: 156
Joined: 16 Mar 2008, 22:36
Location: Szczecinek
Contact:

Re: RATUJMY WIEŻĘ

Post by yanq »

Bronx dobrze mówi, facet widział co dostaje w rozliczeniu i wtedy mu to nie przeszkadzało. Teraz robi wszystko by pozbyć się uciążliwego obiektu na swojej działce po to tylko by zostać z bardzo atrakcyjnym kawałkiem ziemi w bardzo dobrej lokalizacji.

A co do jego dobrego imienia to chyba ludzie którzy mieli z nim kiedykolwiek styczność przyznają że chyba już je stracił.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: RATUJMY WIEŻĘ

Post by Stach »

Możemy tu sobie bić pianę do woli, a wpływu nie będzie to miało na bieg wydarzeń żadnego. Przypomnę sprawę wieży św. Mikołaja, która była przecież wpisana do rejestru zabytków, a do której - wbrew zapisom i ustawy, i planu zagospodarowania przestrzennego - dobudowano dom handlowy, i to bezpośrednio. I co? I nic. Było trochę szumu, trochę przedłużyła się budowa, a inwestor stracił jedynie dodatkowo nieco kasy (nie za dużo) na działania pijarowskie.

Takie rzeczy są po prostu w Banana Republic of Poland (a zwłaszcza na peryferiach Bolandy) na porządku dziennym. Jak w "Misiu", gdzie szatniarz w restauracji mówi do klienta: - Nie mam pana płaszcza i co mi pan zrobi?
albinos
Posts: 28
Joined: 28 Dec 2009, 04:54

Re: RATUJMY WIEŻĘ

Post by albinos »

Teraz to swoisty szantaż - niech mieszkańcy wymyślą jak na wieży mogę zarobić bo jak nie to ją wyburzę.

No niezupełnie . Jeśli obiekt bedzie wpisany w rejestr zabytków to sprawa będzie oczywista . Własciciel ma wtedy OBOWIĄZEK dbania o obiekt.


Wojewódzki Konserwator Zabytków może wydać decyzję nakazującą przeprowadzenie prac konserwatorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru, jeżeli ich wykonanie jest niezbędne ze względu na zagrożenie zniszczeniem lub uszkodzeniem zabytku. (art. 49)

W przypadku wystąpienia zagrożenia dla zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru, polegającego na możliwości jego zniszczenia lub uszkodzenia, Starosta na wniosek WKZ, może wydać decyzję o zabezpieczeniu tego zabytku w formie ustanowienia czasowego zajęcia do czasu usunięcia zagrożenia. Przepisy o gospodarce nieruchomościami stasuje się odpowiednio. (art. 50.3)

Jeżeli nie jest możliwe usunięcie zagrożenia, o którym mowa w ust. 3, zabytek nieruchomy może być na wniosek WKZ wywłaszczony przez Starostę na rzecz Skarbu Państwa lub gminy właściwej ze względu na miejsce położenia tego zabytku, w trybie i na zasadach przewidzianych w przepisach o gospodarce nieruchomościami. (art. 50.4)

Osoba fizyczna lub prawna posiadająca tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego finansuje prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy tym zabytku. (art. 71)
albinos
Posts: 28
Joined: 28 Dec 2009, 04:54

Re: RATUJMY WIEŻĘ

Post by albinos »

Jeśli obiekt nie będzie wpisany w Rejestr ... no to pewnie i zrobienie ścianki będzie możliwe . Pomysł jest dobry oczywiście . Tu kluczowa decyzja leży po stronie Urzedu , tak przynajmniej mi się wydaje .

Osobiście rozumiem właściciela , jak przegra sprawę przyjdzie mu to " dobro " odsprzedać za złotówkę i tyle jego . Jako " niezabytek " ma ciągle jakąś wartość ( chociażby grunt )

Jeśli wieża miałaby "pracować" dla miasta to warto w nią inwestować . Osobiście widziałbym tam obserwatorium astronomiczne ... niech przyjeżdzają do Szczecinka ludzie z pasją z całej Polski ( a takich , którzy chcieliby spędzić noc w takim miejscu zmam kilku ) , nie tylko po tężyznę fizyczną . Szczecinek ma już pewne tradycje więc pozyskanie kapitału byłoby chyba możliwe .

Pomysł jak każdy inny ... ważne by nie niszczyć historii

Pozdrawiam
albinos
Posts: 28
Joined: 28 Dec 2009, 04:54

Re: RATUJMY WIEŻĘ

Post by albinos »

Żeby nie być gołosłownym link kolegi " pasjonaty " Jeśli ktoś lubi te klimaty to wart obejrzenia

http://www.astronomia.slupsk.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: RATUJMY WIEŻĘ

Post by bronx »

Specjalistą w tej dziedzinie nie jestem, ale z tego co wiem, ludzie którzy patrzą w gwiazdy raczej unikają rozświetlonych centrów miast. No ale to żaden prywatny przedsiębiorca tak czy inaczej takiej działalności tam prowadzić nie będzie chciał, a sam mówiłeś, że jak ma to być pozycja kosztowa w budżecie miasta to lepiej żeby.... (i tu mi przez klawiaturę nie chce nawet przejść).
bobi5
Posts: 40
Joined: 25 Apr 2009, 16:25

Re: RATUJMY WIEŻĘ

Post by bobi5 »

proponuję wydzierżawić ją batmanowi , który będzie czuwał nad bezpieczeństwem mieszkańców grodu jak czuwał nad mieszkańcami Gotham City ; a tak na pozważnie to w Starostwie Powiatowym na pierwszym piętrze urzęduje nadzór budowalny , który zajmuje się między innym przymuszaniem właścicieli do utrzymania budowli w stanie zapewniającym bezpieczeństwo innym osobom lub przedsięwzięca środków mających zapobiec katastrofie budowlanej . Widzę , że będzie to kolejny szczecinecki straceniec (mowa oczywiście o wieży)
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Re: RATUJMY WIEŻĘ

Post by Mario »

najnowszy komentarz P. Połoma:
http://aktualnosci.tvzachod.pl/stream.php3?id=1142" onclick="window.open(this.href);return false;
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
Post Reply