Doktorat Tomisława. Gratulacje!

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach odnoszacych się do historii miasta oraz wydarzenia kulturalne. Bez politykowania.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Doktorat Tomisława. Gratulacje!

Post by bronx »

We wtorek 27 października 2015 roku, w Instytucie Historii UAM w Poznaniu, obronił swój doktorat o Klubie Inteligencji Katolickiej w Szczecinku 1981-1997 Tomasz Ceglarz, czyli użytkownik naszego forum Tomisław. Wśród publiczności publicznej obrony doktoratu znaleźli się dawni działacze szczecineckiego KIK - Antoni Troiński, Jerzy Dudź, Jacek Piotrowski i Marek Fijałkowski. Wśród zebranych znajdował się również historyk ze szczecineckim rodowodem prof. Stanisław Żerko.
W imieniu całej społeczności forum serdecznie gratuluję, i pragnę dodać że jesteśmy z Ciebie dumni Tomku.


PS. fotografie z tej uroczystości prawdopodobnie dostaniemy po weekendzie.
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: Doktorat Tomisława. Gratulacje!

Post by Tomisław »

Bardzo dziękuję za ciepłe słowa. Rzeczywiście, obrona pracy doktorskiej "Klub Inteligencji Katolickiej w Szczecinku w latach 1981-1997" miała miejsce i sądzę, że spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony zgromadzonych gości. Cieszy mnie szczególnie to, że udało się stworzyć przystępną narrację historyczną i opisać dzieje naszego miejscowego Klubu, którego działalność, moim zdaniem, należałoby określić mianem pewnego fenomenu. Był to czas, kiedy szczecinecka aula parafialna i salka katechetyczna parafii pw. Ducha Św. przyciągały lokalną społeczność na spotkania, prelekcje, odczyty i wykłady niezwykle interesujących gości (m.in. dr Paweł Śpiewak, dr Jerzy Wocial, prof. Anna Świderkówna, prof. Lech Falandysz, dr Stanisława Grabska czy dr Krystyna Kersten).

Ponadto KIK współtworzył kulturę niezależną, realizował pracę formacyjno-duchową, intelektualno-moralną, dbał o propagowanie katolickiej nauki społecznej, tudzież etyki chrześcijańskiej. Zaś w 1989 r. aktywnie włączył się w kampanię wyborczą do Sejmu i Senatu, a następnie proces przemian ustrojowych.

Rzecz jasna KIK nie był oderwany od ówczesnej sytuacji społeczno-politycznej, dlatego sporo miejsca poświęciłem ludziom "Solidarności", członkom Biskupiego Komitetu Pomocy w stanie wojennym, o. Rydzykowi i pozostałym kapłanom (zwłaszcza redemptorystom: o. Mrozowi i Leśniakowi).

Składam również wyrazy podziękowania gościom ze Szczecinka, Piły oraz Poznania, którzy znaleźli czas i zaszczycili swoją obecnością.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Doktorat Tomisława. Gratulacje!

Post by bronx »

Kilka zdjęć z tego wydarzenia.


Podziękowanie od jednego z recenzentów, dr. hab. Piotra Okulewicza (z lewej), Tomasz Ceglarz (z prawej)
mini_DOKTORAT 027.JPG
mini_DOKTORAT 027.JPG (107.73 KiB) Viewed 15215 times
Komisja powołana do oceny obrony pracy doktorskiej (od lewej: prof. Krzysztof Rzepa, prof. Tadeusz Kotłowski, pierwszy recenzent - prof. Ryszard Gryz, promotor - prof. Stanisław Jankowiak, zastępca dyrektora Instytutu Historii ds. naukowych - dr hab. Przemysław Matusik, drugi recenzent - dr hab. Piotr Okulewicz i dr Agnieszka Sawicz)
mini_image_598.jpg
(83.98 KiB) Downloaded 9541 times
Uroczysty obiad po obronie (od lewej: Bartosz Rybak - kierownik Referatu Gromadzenia, Opracowywania i Obsługi Magazynów Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Poznaniu, były prezes KIK z lat 1981-1997 Antoni Troinski, były wiceprezes KIK z lat 1985-1989 Marek Fijałkowski, były członek KIK i wiceprzewodniczący Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" w Szczecinku Jacek Piotrowski, były wiceprezes KIK z lat 1981-1983 Jerzy Dudź oraz prof. Stanisław Żerko).
mini_image_604.jpg
(108.35 KiB) Downloaded 9536 times
mini_DOKTORAT 032.JPG
mini_DOKTORAT 032.JPG (157.98 KiB) Viewed 15217 times
mcselon
Posts: 142
Joined: 27 Feb 2007, 22:02
Location: Szczecinek

Re: Doktorat Tomisława. Gratulacje!

Post by mcselon »

Serdeczne gratulacje!
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: Doktorat Tomisława. Gratulacje!

Post by Tomisław »

Dziękuję.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Doktorat Tomisława. Gratulacje!

Post by Stachu »

Imponują mi ludzie , którzy oddają się nauce. Gratuluję i życzę sukcesów.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Doktorat Tomisława. Gratulacje!

Post by izywec »

Serdeczne gratulacje Panie Doktorze!
P.S. Poczytam sobie jak znajdę w sieci! Wszak Szczecinek to moja młodość (matura w 1957).
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Doktorat Tomisława. Gratulacje!

Post by Stach »

Poza należnymi gratulacjami dla bohatera wątku warto zaznaczyć, że to w ogóle pierwsza praca doktorska, poświęcona historii Szczecinka.
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Doktorat Tomisława. Gratulacje!

Post by robot humano »

Istnieje jakiś ogólnopolski spis prac doktorskich?
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: Doktorat Tomisława. Gratulacje!

Post by Tomisław »

Z tego co się orientuję dr Leszek Pawelski przygotował dysertację doktorską w zakresie pedagogiki pt. „Rozwój szkolnictwa w Szczecinku w latach 1945-1995”. Podejrzewam, że analizował źródła i przytaczał fakty historyczne, ale nie mam pewności, gdyż jej niestety nie czytałem: http://www.wns.ug.edu.pl/31086/leszek_pawelski" onclick="window.open(this.href);return false;.

Czy istnieje ogólnopolski spis prac doktorskich? Tego nie wiem, ale na UAM w Poznaniu wprowadzono szeroką bazę elektroniczną (repozytorium) m.in. prac doktorskich: http://www.repozytorium.amu.edu.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;.

Bez problemu zamieściłbym plik PDF z pracą, nawet na forum, ale chciałbym, by doktorat ukazał się drukiem. Widzę dwie drogi. Pierwsza to IPN (długi, żmudny proces, powołanie recenzentów, korekta, etc.), druga miejscowa - Szczecinek (dyrektor Dudź zadeklarował pomoc w tej sprawie, może zainteresowane wydaniem byłoby muzeum?).

Obecnie muszę zastanowić się nad uwagami i propozycjami recenzentów. Jestem im wdzięczny za wyłapanie błędów, niedomówień oraz słabszych stron pracy. Takie też się zdarzały. Ale nie zajmie to wiele czasu, góra miesiąc lub dwa.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Doktorat Tomisława. Gratulacje!

Post by izywec »

Jeszcze niestety nie ma tam Pańskiej Pracy Doktorskiej tzn. w adresie : http://www.repozytorium.amu.edu.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;.
Mam nadzieję, że zdążę sie jej doczekać. Jeszcze raz gratulacje!
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: Doktorat Tomisława. Gratulacje!

Post by Tomisław »

Praca jest, ile sam odczyt ograniczony do posiadaczy konta, tj. zarejestrowanych użytkowników AMU-NET. Czytelnicy mają dostęp do doktoratów na 10 dni przed ich obroną. Niestety, nie mam wpływu na udostępnianie tą drogą treści rozprawy.

Dziękuję, postaram się przyśpieszyć ostateczną korektę i możliwie szybko złożyć tekst do druku.
darba76
Posts: 117
Joined: 07 Dec 2011, 12:35

Re: Doktorat Tomisława. Gratulacje!

Post by darba76 »

izywec wrote:Jeszcze niestety nie ma tam Pańskiej Pracy Doktorskiej tzn. w adresie : http://www.repozytorium.amu.edu.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;.
Mam nadzieję, że zdążę sie jej doczekać. Jeszcze raz gratulacje!
I już jest :)

https://repozytorium.amu.edu.pl/handle/10593/13940" onclick="window.open(this.href);return false;

Pozdrawiam
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Doktorat Tomisława. Gratulacje!

Post by izywec »

Dalej nic z tego! Dostępność jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników sieci AMU-NET. W sieci tej jak zrozumiałem mogą być: Kadra Naukowa UAM i Studenci.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: Doktorat Tomisława. Gratulacje!

Post by Tomisław »

Do momentu ukazania się pracy drukiem mogę polecić relację redaktora Jerzego Gasiula ze spotkania w szczecineckim Muzeum Regionalnym w grudniu 2012 r., w czasie którego dzieliłem się pewnymi przemyśleniami na temat stopnia inwigilacji KIK-u przez miejscowy aparat bezpieczeństwa. Ukazała się ona w "Temacie Szczecineckim" (2012, nr 647). Jeśli to kogoś zainteresuje podaję link:

http://www.issuu.com/temat/docs/647net/20" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply