Nowe muzeum w Szczecinku otwarte.

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach odnoszacych się do historii miasta oraz wydarzenia kulturalne. Bez politykowania.
Waldek

Nowe muzeum w Szczecinku otwarte.

Post by Waldek »

Pokaz makiety z okresu zdobywania Szczecinka w 1945 r.

Image

Działania pod Mosiną.

Image

Widik od strony Eldy

Image


Działania na dworcu.

Image

Działania pod Trzesieką.

Moja opinia to makieta nie wypał ( twórcza zemsta koszalińskiego artysty za ciężkie pieniądze) a przecież w Szczecinku mamy medalowego modelarza dioram.
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Straszna makieta. Wszystko przeskalowane, zrobione z najtańszej chinszczyzny, zobaczcie jak wyglada dworzec, coś strasznego.
Miejmy nadzieje że długo nie postoji
Szczecinek
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Zobaczcie te czołgi są większe od budynków.
Szczecinek
User avatar
szperacz88
Posts: 102
Joined: 01 Mar 2005, 08:32
Location: Szczecin

Post by szperacz88 »

Skala budynków nie pasuje do czołgów i postaci, ogólnie makieta powinna ze dwa - trzy razy więcej miejsca zajmować to by było ok
GG: 6137084
----------------------
szperacz jak zawsze
Waldek

Post by Waldek »

Jak by dali zlecenie dla dioramiarzy to bądź pewny że wszystko by było tak jak powinno być, a tak to my znawcy tematu mamy problem z połapaniem się o co właściwie na tej makiecie chodzi.
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

To trzepa być pierdyknietym w łeb żeby zrobić cos takiego, ja bym niechciał aby tam widniało moje imię i nazwisko
Szczecinek
GIZIO

Nowe muzeum w Szczecinku

Post by GIZIO »

Serwus

Co do makiety w nowym muzeum podejrzewam,że pan dyrektor poszedł po najprostrzej lini i znalazł wykonawcę za tanie pieniądze(jaka zapłata takie wykonanie), coś wiem na ten temat ,bo sam sprzedawałem za pśie pieniądze pare eksponatów dla muzeum i ,też nie dostawałem zawsze całej sumy(często na raty). Nowe muzeum, to i nowy dyrektor ,też by się przydał i to ,nie tylko jest moje zdanie.Następca,proszę bardzo -Pani kustosz Szczecineckiego Muzeum.Jest bardziej komunikatywna,zawsze stara się pomóc,doradzić-nie stara się być gwiazdą tutejszej kablówki.Tak nowe muzeum-nowy dyrektor,przecież nie jest to posada dożywotnia.
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Podobna była afera z armatami, które trafiły do Bydgoszczy ze szczecinka.
Szczecinek
GIZIO

Nowe muzeum w Szczecinku

Post by GIZIO »

Serwus

Tak to prawda armaty spod pomnika zwycięstwa (ostatnia lokalizacja w Ssczecinku przy koszarach na ul.Kościuszki)zostały zwyczajnie podpie....... przez muzeum z Bydgoszczy.Tak samo było z jednym z tramwaji wodnych zabranych przez Poznań.Pozdro.
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Tylko że armat nie porzucono.
Szczecinek
Waldek

Post by Waldek »

Dzięki temu są tam gdzie są.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Byłem ostanio w muzeum naszym i mam jedną małą uwagę. Może to drobna sprawa, ale warto by to poprawić.

Sprawa pierwsza:

Jest w muzeum takie piekne zdjęcie.

Image

i było by wszystko ok tylko zdjęcie podpisane jest w taki sposób.

Image

gdzie wg. muzeum autorem jest August Sellin, tymczasem na samym zdjęciu widnieje podpis:

Image

co jednoznacznie dowodzi że autorem był Otto Thiele który po Auguscie Sellin przejął zakład fotograficzny. Podobne oznaczenia Thiele stosował również na pocztówkach w początkach swojej działalności zapisując vorm. A. Sellin, vorm. skrót od niemieckiego słowa vormals - dawny , dawnej, wnioskować można z tego że Sellin miał już wyrobioną markę i Thiele przejmując zakład chciał na tym skorzystać.

Druga sprawa:

Jest jeszcze takie zdjęcie, moim zdaniem totalnie genialne, ale o samym zdjęciu w innym miejscu.

Image

Przedstawia ono odsłonięcie pomnika Cesarza Wilhelma i jak można zobaczyć na powyższej fotce przedstawiającej opis zdjęć jest tam podane, że miało to miejsce 1897 roku (troche nieszczęśliwie zrobiłem to zdjęcie, bo złapałem przerwe miedzy szybami gabloty ale jest tam 1897 :) ) i moje pytanie na jakiej podstawie ten rok został wyznaczony, ponieważ wg moich źródeł, wydarzenie to miało miejsce 02.09.1898 jestem bardzo ciekaw gdzie jest prawda.

Jest jeszcze sprawa autorstwa, podany jest również August Sellin, zastanawiam się na podstawie czego jest ta informacja jest podana, czy zdjęcie jest sygnowane, czy coś innego za tym przemawia. Nie podważam tego ponieważ nie mam dowodów aby mogło być inaczej, jednak intersuje mnie to bardzo ponieważ zbliżyło by mnie to bardzo do daty przejęcia zakładu przez Thiele'go. Do tej pory wg dostępnych mi adresbuchów z 1896 oraz 1900 wynikało że pomiędzy tymi datami nastąpiło przejęcie zakładu teraz ten przedział czasowy zawęził by się do okresu pomiędzy 1898 do 1900. Przypone bo już kiedyś o tym pisałem że w AB z 1896 A. Sellin jest wymieniony jako fotograf natomiast w AB z 1900 jest juz jako rentier oraz równocześnie wymieniony jest Thiele jako fotograf pod tym samym adresem czyli Stellterstraße 2.

Nie wiem czy ktoś z muzeum nas czyta, ale jezeli tak to warto chyba by nanieść te poprawki.

Oczywiście nie pisze tego wszystkiego z żadną złośliwością ponieważ nasze muzeum bardzo lubie.
Kamil
Posts: 114
Joined: 14 Aug 2006, 14:17
Location: Gmina wiejska Szczecinek
Contact:

Data

Post by Kamil »

U Tuempla (s. 346) jest data 2.09.1898. Patrz również tutaj: http://de.wikipedia.org/wiki/Bild:Ww-ne ... ser-01.jpg.
Pytanie: skąd wzięła się rozbieżność w datach, jeżeli w wyd. okolicznościowym niemieckim wydanym niedawno w Eutinie też jest data 1897?
Kamil
Posts: 114
Joined: 14 Aug 2006, 14:17
Location: Gmina wiejska Szczecinek
Contact:

Post by Kamil »

1897 to stulecie urodzin cesarza, z kolei 1898 to dziesięciolecie śmierci i czterdziestolecie regencji. Czy chodziło o: 1. dwie uroczystości np. w 1897 kamień węgielny, a rok później odsłonięcie pomnika; 2. dwukrotne odsłonięcie??? 3. błędne nałożenie się dwóch uroczystości: 100-lecia i odsłonięcia pomnika.
Kto ma inne (w miarę realistyczne) wytłumaczenia?
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Cos mi sie wydaje, ze w Eutin sie pomylili, bo data 2.09.1898 jest i u Tuempela, i na kartce, zreszta Tuempel pisze o okolicznosciach i powodzie postawienia pomnika, a nie o tym co postawienie go(pomnika)poprzedzalo, podobnie w Kreis Neustettin, informacje dlaczego stal patrzac w kierunku Preußischer Straße itd, troche o tablicach pamiatkowych na rynku, ale bez daty postawienia samego pomnika. Troche dziwnie, ze w muzeum przepisuja bezkrytycznie daty z okolicznosciowych wydawnict gdzie chochliki szalaly. :? Ale tez sie nie czepiam i muzeum lubie :wink:
Post Reply