Tajemnice pod zamkowym dziedzińcem

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach odnoszacych się do historii miasta oraz wydarzenia kulturalne. Bez politykowania.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Tajemnice pod zamkowym dziedzińcem

Post by Stach »

Normalnie szok: http://www.temat.net/aktualnosci/8361/T ... ziedzincem" onclick="window.open(this.href);return false;

Taki teren powinien być niemal z lupą przebadany, ale tu niestety nikomu się nie będzie chciało. Dziki kraj, że zacytuję znanego polityka partii rządzącej.
User avatar
Igor
Posts: 350
Joined: 29 Dec 2007, 14:47
Location: Szczecinek

Re: Tajemnice pod zamkowym dziedzińcem

Post by Igor »

i na GK Rajmund też opisał:

http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... /709577142" onclick="window.open(this.href);return false;

na TV Zachód i Gawexie nie widzę w tym zakresie newsa na razie heh.

Tam na bank jest więcej ciekawych rzeczy. Ostatnio przecież odkryli też tę kostkę na dziedzińcu i przed zamkiem.
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Tajemnice pod zamkowym dziedzińcem

Post by robot humano »

Między "niusami" jest spora różnica - Gasiul pisze o zalezisku pod dziedzińcem, Wełnic o znalezisku pod piwnicami.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Tajemnice pod zamkowym dziedzińcem

Post by bronx »

Polecam materiał Tv Gawex dokumentujący zamkowe znaleziska

http://www.gawex.pl/informacje/wideo/330" onclick="window.open(this.href);return false;


W sumie szkoda ze to wszystko chce się zalać betonem na wieki, można by to przykryć grubym szkłem, odpowiednio podświetlić i w ten sposób wyeksponować, dodając klimatu i uroku temu miejscu.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Tajemnice pod zamkowym dziedzińcem

Post by Stach »

P. Połom w linkowanej wypowiedzi mówi m. in. o "kontroli archeologicznę", która towarzyszy pracom. Mała dygresja. Wiem, jak wyglądała przy budowie Hosso albo - kilkanaście lat wcześniej - przy budowie CCC, to lepiej żeby ci archeolodzy w ogóle nie przyjeżdżali. Byłoby można zaoszczędzić środki z budżetu, wydawane niepotrzebnie na benzynę. I wiem, co piszę, bo znam relacje z pierwszej ręki. Regulamin forum nie pozwala mi napisać, gdzie goście z Koszalina mieli to, co znajduje się w ziemi pod zabytkiem.
yanq
Posts: 156
Joined: 16 Mar 2008, 22:36
Location: Szczecinek
Contact:

Re: Tajemnice pod zamkowym dziedzińcem

Post by yanq »

Chyba nie ma innego wyjścia i trzeba to zalać betonem. Ciężko budować 3 kondygnacyjny ogromny gmach na szklanej płycie zwłaszcza na tak niestabilnym gruncie.
Ale fakt faktem, że miejsce piękne i klimatyczne i szkoda, że nie będzie nam dane go oglądać.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Tajemnice pod zamkowym dziedzińcem

Post by Stach »

Ciekaw jestem, czy te piwnice nie są zalewane po zimie. Teraz poziom wód gruntowych jest niski ze względu na suszę, ale już późną jesienią tafla może być wyraźnie wyżej. Pobliskie zaś terenu, po drugiej stronie Mickiewicza, uchodzą za podmokłe.
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Tajemnice pod zamkowym dziedzińcem

Post by Drahim »

yanq wrote:Chyba nie ma innego wyjścia i trzeba to zalać betonem. Ciężko budować 3 kondygnacyjny ogromny gmach na szklanej płycie zwłaszcza na tak niestabilnym gruncie.
Ale fakt faktem, że miejsce piękne i klimatyczne i szkoda, że nie będzie nam dane go oglądać.
Widziałem taką akcję w Poznaniu na Starym Mieście, w miejscu gdzie budowano ulicę. Dokopano się do starych fundamentów, wykonano dokumentację i zalano asfaltem. Przebieg starych murów zaznaczono na jezdni czerwoną kostką brukową.
the press
Posts: 215
Joined: 05 May 2008, 16:20

Re: Tajemnice pod zamkowym dziedzińcem

Post by the press »

Poziom wody Trzesiecku jest teraz wysoki, zresztą reguluje go teraz jaz. Faktem jest, że woda gruntowa tak czy siak jest wysoko, ale w XXI wieku można chyba tak zaizolować fundamenty, aby nic nie pływało. A szklaną podłogę zrobić w jednym, dwóch miejscach, aby wyeksponować fragmenty fundamentów. Żadna filozofia, ale pewnie kosztuje.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Tajemnice pod zamkowym dziedzińcem

Post by Stach »

Podobno woda na wszystko znajdzie sposób. W każdym razie z zagospodarowaniem piwnic i bym się parę lat wstrzymał.

A nawiasem mówiąc szkoda, że nie swego czasu nie pozwolono oddać Dudziowi części zamku na muzeum, tak jak to było do 1945 r. Może kiedy, gdy okaże się, że centrum konferencyjne stanie się dziurą bez dna generującą stale straty, ktoś zrealizuje tę koncepcję.
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: Tajemnice pod zamkowym dziedzińcem

Post by Waldek »

W Vejle na deptaku akurat są takie szyby gdzie pod spodem jest wyeksponowana droga z przed wieków. Tak samo aktualnie w Jellingu są wręcz rozkopywane ulice, pola w celu rozeznania palisady. Tu w Danii archeolodzy są w terenie a nie jak w Polsce za biurkami.
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Tajemnice pod zamkowym dziedzińcem

Post by robot humano »

Stach wrote:Podobno woda na wszystko znajdzie sposób. W każdym razie z zagospodarowaniem piwnic i bym się parę lat wstrzymał.

A nawiasem mówiąc szkoda, że nie swego czasu nie pozwolono oddać Dudziowi części zamku na muzeum, tak jak to było do 1945 r. Może kiedy, gdy okaże się, że centrum konferencyjne stanie się dziurą bez dna generującą stale straty, ktoś zrealizuje tę koncepcję.
Możemy mieć czarną dziurę w postaci głupio pomyślanego schroniska dla psów to możemy też mieć centrum konferencyjne non profit (bo nie myślę by generowało spore straty). Co do starych fundamentów (jak rozumiem mówimy o tym co odkopano POD piwnicami obniżając poziom ich posadzki) to odsłonięcie ich w takiej okolicy spowoduje że będziemy mieć w piwnicy basen. Te ściany stoją w wodzie w sensie - poziom wody gruntowej będzie pewnie powyżej nowej posadzki piwnic.
the press
Posts: 215
Joined: 05 May 2008, 16:20

Re: Tajemnice pod zamkowym dziedzińcem

Post by the press »

robot humano wrote:Możemy mieć czarną dziurę w postaci głupio pomyślanego schroniska dla psów to możemy też mieć centrum konferencyjne non profit (bo nie myślę by generowało spore straty). Co do starych fundamentów (jak rozumiem mówimy o tym co odkopano POD piwnicami obniżając poziom ich posadzki) to odsłonięcie ich w takiej okolicy spowoduje że będziemy mieć w piwnicy basen. Te ściany stoją w wodzie w sensie - poziom wody gruntowej będzie pewnie powyżej nowej posadzki piwnic.
Specem nie jestem i jeżeli ma być basen to lepiej to uszczelnić i zakryć, trudno. Ale wcześniej zbadać dokładnie. Co do oddania zamku na muzeum to dopiero byłby poroniony pomysł. Koszt remontu plus gigantyczne koszty utrzymania bo na zyski nie ma co liczyć, zwiedzających co kot napłakał. Skutek uboczny to utrwalanie martwej strefy jaką jest najpiękniej położone miejsce w Szczecinku - teraz jest tu ruina skrzydła południowego i prawie współczesne biura w dwóch pozostałych budynkach, parking na dziedzińcu, aha i tyły SzLOT... pustynia, a powinna tętnić życiem. Centrum kongresowe to wytrych aby dostać kasę UE i mam nadzieję, że będzie tu coś w rodzaju hotelu, knajpka i imprezy, także kulturalne, koncerty, przedstawienia, no i twarzą do jeziora
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Tajemnice pod zamkowym dziedzińcem

Post by Stach »

the press wrote: Centrum kongresowe to wytrych aby dostać kasę UE i mam nadzieję, że będzie tu coś w rodzaju hotelu, knajpka i imprezy, także kulturalne, koncerty, przedstawienia, no i twarzą do jeziora
Nie pisałem o przeznaczeniu całości zamku na muzeum, wyraźnie napisałem o części obiektu. Chodziło mi o swego centrum kultury: muzeum plus sala koncertowa, galeria plus kawiarnia/restauracja (koniecznie z ogródkiem). Na dziedzińcu latem - seanse filmowe. Miejsce tętniące życiem. I bez żadnego hotelu, bo to jakiś bezsens. A "wyciśnięcie brukselki" byłoby z pewnością możliwe i w tym wariancie.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Tajemnice pod zamkowym dziedzińcem

Post by bronx »

Temat znalezisk okiem kamery TV Zachód.

Post Reply