Archiwum w Szczecinku bez archiwaliów.

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach odnoszacych się do historii miasta oraz wydarzenia kulturalne. Bez politykowania.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Archiwum w Szczecinku bez archiwaliów.

Post by bronx »

http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/sectio ... szczecinek" onclick="window.open(this.href);return false;

Zapowiada się kolejna marginalizacja miasta, archiwalia zostaną wywiezione. Uważam, że przynajmniej materiał historyczny przekazany przez mieszkańców, a dotyczący ściśle miasta, powinien zostać np. w muzeum. Mam tu na myśli np. materiał przekazany przez rodzinę pana Sakrajdy, zdjęcia pana Naji itp. Szkoda wielka, prowincjonalizuje się nam miasto :/

Mam też nadzieję, że ta digitalizacja zostanie zrobiona odpowiednio szybko.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Archiwum w Szczecinku bez archiwaliów.

Post by Stach »

Czy, mówiąc o "zrujnowanej kamienicy", Pani Dyrektor udawała idiotkę czy też nie udawała?

Chociaż w sumie to na jedno wychodzi, więc wycofuję pytanie.
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: Archiwum w Szczecinku bez archiwaliów.

Post by Tomisław »

Ciekawi mnie, w jaki sposób dokona się digitalizacji materiału archiwalnego? Przecież to robota na długie miesiące, jeśli nie lata. Dla przykładu, w poznańskim IPN (co oczywiście trudno przyrównywać do Oddziału AP w Szczecinku) akta przenoszone są na mikrofisze, a te na specjalne jackety (1 jacket mieści ok. 60 kart jednostek archiwalnych). Dzięki bardzo drogim urządzeniom nagrywającym, istnieje możliwość zapisania mikrofisz na twardym dysku w formacie TIF. Można wypalać płyty DVD z plikami w formacie PDF. Z reguły jednak zapisu elektronicznego dokonuje się w przypadku materiałów szczególnie cennych, wysyłanych do innych oddziałów bądź będących w złym stanie.

Nie wyobrażam sobie, że zostanę przesłane m.in. dokumenty dotyczące MRN, Prezydium MRN, naczelnika miasta, wcześniej PRN, wszelkich terenowych organów władzy w okresie PRL. Nie wspominając o przedwojennej spuściźnie.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Archiwum w Szczecinku bez archiwaliów.

Post by Stach »

Ano właśnie. W Warszawie (Archiwum Akt Nowych chociażby) ze względu na brak środków i "mocy przerobowych" wciąż nie zmikrofilmowano materiałów wielu urzędów centralnych i akt o podstawym znaczeniu dla historii Polski. Akta Ambasady w Berlinie z 1939 r. użytkownicy nadal dostają w oryginale (po prostu przywozi się teczki z magazynu). A tu - mamy uwierzyć, że mikrofilmowane będą akta Miejskiej Rady Narodowej oraz Urzędu Miasta z czasów np. naczelnika Kowalczyka?

Wolne żarty.
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Re: Archiwum w Szczecinku bez archiwaliów.

Post by Mario »

dzisiaj poseł nasz pojechał opie...lic panią Dyrektor, zobaczymy co z tego wyjdzie
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: Archiwum w Szczecinku bez archiwaliów.

Post by Tomisław »

Oddział AP w Szczecinku:

"Zasób to 267 zespołów archiwalnych obejmujących 41.981 jednostek archiwalnych, które zajmują 466,41 metra bieżącego. Najstarsze akta pochodzą z 1681 r., najmłodsze z 2005".

Cyt. za: http://www.koszalin.ap.gov.pl/index.php ... zasob.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Przecież to jest niemożliwe zapisać tak olbrzymią liczbę jednostek archiwalnych w tak krótkim czasie.
sokół
Posts: 2
Joined: 30 Oct 2010, 20:18

Re: Archiwum w Szczecinku bez archiwaliów.

Post by sokół »

Ludzie mam prośbę dodajcie troche zdjeć .Nie byłem tu ponad 20 lat .Chciałbym sobie przypomnieć .Z góry wielkie dzięki
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: Archiwum w Szczecinku bez archiwaliów.

Post by Waldek »

Waldka nie ma, a reszta nie (czuje blusa) w dokumentowaniu życia w Szczecinku na bieżąco.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Archiwum w Szczecinku bez archiwaliów.

Post by Stach »

PS. Cytat ze "Strategii archiwów państwowych na lata 2010-2020":

"Naszą ambicją jest także, aby nowoczesne i przyjazne użytkownikom archiwa
stały się, zwłaszcza w małych miejscowościach, centrami wiedzy i ośrodkami
kulturotwórczymi".

Jak to się ma do planów likwidacji archiwum w Szczecinku?


Całość TUTAJ
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Archiwum w Szczecinku bez archiwaliów.

Post by bronx »

sokół wrote:Ludzie mam prośbę dodajcie troche zdjeć .Nie byłem tu ponad 20 lat .Chciałbym sobie przypomnieć .Z góry wielkie dzięki
Pomimo, że to fatalny offtopic tutaj, to polecam koledze ten adres:
http://www.foto24h.eu/panoramy.html" onclick="window.open(this.href);return false;
szczególnie godna polecenia jest prezentacja "Spacer po Szczecinku"
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: Archiwum w Szczecinku bez archiwaliów.

Post by Tomisław »

Archiwalia, jak donosi "Głos Koszaliński", zostają. Przynajmniej na razie:

http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... /899858614" onclick="window.open(this.href);return false;

Wypada napisać "uff"?
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Archiwum w Szczecinku bez archiwaliów.

Post by Stach »

Po liście Zdrojewskiego

http://www.temat.net/aktualnosci/8259/C ... katastrofa" onclick="window.open(this.href);return false;

widzę, że nie ma Szczecinek szczęścia do tego ministra.
Post Reply