Ks. Targosz obronił doktorat z historii najnowszej

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach odnoszacych się do historii miasta oraz wydarzenia kulturalne. Bez politykowania.
Post Reply
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Ks. Targosz obronił doktorat z historii najnowszej

Post by Stach »

Księdzu Andrzejowi Targoszowi z parafii na Os. Zachód uroczyście wręczono w poniedziałek, w Instytucie Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, dyplom doktora nauk historycznych. Obrona miała miejsce kilka tygodni wcześniej. Promotorem był prorektor UAM, prof. Zbigniew Pilarczyk.

Ciekawostką jest, że bohaterem rozprawy doktorskiej był ks. Stanisław Targosz, kapelan spod Monte Cassino (w ogóle niezwiązany rodzinnie z autorem).

Autor tak streszcza swą pracę:

Przedstawiając życie i działalność jednego z kapelanów Armii Polskiej na Wschodzie podjąłem próbę ukazania roli kapłanów – żołnierzy w kampanii włoskiej. Głównie chciałem naświetlić ich wkład przygotowania żołnierzy do akcji bojowych jeszcze na Bliskim Wschodzie oraz duchowe wspieranie w najcięższych chwilach w czasie walk podczas całej kampanii włoskiej. Skupiłem się więc i szczegółowo rozpracowałem dwie najkrwawsze bitwy batalionu ks. kapelana Stanisława Targosza: pod Monte Cassino i nad rzeką Chienti w Monte San Giusto.Układ dysertacji jest prosty. Składa się ze wstępu, czterech biograficznych rozdziałów i zakończenia.Pierwszy rozdział ukazuje środowisko rodzinne ks. Stanisława Targosza na tle informacji etymologicznych związanych z nazwiskiem Targosz.Drugi rozdział obejmuje cztery lata (1939 - 1943) pobytu na wychodźstwie w Stanach Zjednoczonych i w obozie szkoleniowym w Kanadzie.Trzeci rozdział w czasie najkrótszy, ale w opisie najdłuższy, przedstawiając losy bohatera w mundurze Polskich Sił Zbrojnych na Wschodzie, jest osią rozprawy i ukazuje apogeum jego krótkiego życia.Czwarty rozdział skupia się na podsumowaniu dorobku z krótkiego życia bohatera. Materiał na ten temat okazał się zbyt obszerny i wielowątkowy, dlatego w przyszłości należałoby powrócić do pozostałych kwestii z jego życia.
Źródło: http://repozytorium.amu.edu.pl/jspui/handle/10593/694" onclick="window.open(this.href);return false;

Jeden z profesorów (chyba recenzent pracy) obecnych na posiedzeniu mówił, że ks. Targosz ze Szczecinka zjeździł chyba cały świat śladami bohatera.
Post Reply