Szczecinek okiem turysty.

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach odnoszacych się do historii miasta oraz wydarzenia kulturalne. Bez politykowania.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Szczecinek okiem turysty.

Post by bronx »

Przeglądając internet natknąłem się przypadkowo na pewnego bloga. Zaciekawił mnie szczególnie jeden temat z tej strony. Autor bloga opisuje swoja podróż głównie po miastach wybrzeża. DO wyprawy tej skusił go kolejowy bilet podróżnika oferowany przez IC, dzieki któremu można jeździć gdzie się chce od piątku do poniedziałku rano. Podczas tych podróży trafił on również do Szczecinka. Ponieważ tego typu wyprawa nie pozwala na dokładne poznanie miejsca do którego się trafiło, dzięki temu możemy się dowiedzieć jakie Szczecinek robi pierwsze wrażenie na człowieku zupełnie z zewnątrz, który o mieście nic nie wie.
Polecam przeczytać cały opis wyprawy, a najciekawszy fragment dla nas przytaczam tutaj.

PS. Co ciekawe turysta zwrócił uwagę na naszą portalowo-harcerską wystawę i nawet ją uwiecznił na swoich fotografiach jako pamiątkę ze Szczecinka.

http://tyszecki.org/lang/en-us/2010/07/chaos-trip/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://tyszecki.org wrote:Skoro był Brzeg i Kołobrzeg, to po Szczecinie musi być Szczecinek. Podróż była dość krótka i minęła bez specjalnych atrakcji – podróżowałem w otwartym przedziale. Jedynie komunikat o trasie pociągu był zabawny, przez głośniki usłyszałem powiedziane skacowanym głosem:

Pociąg zatrzymuje się na stacjach takich jak w rozkładzie jazdy.

W tym pociągu po raz pierwszy ułożyłem sobie plan dalszej podróży – tak aby móc wrócić do domu jeszcze kiedy bilet będzie ważny.

Szczecinek po wyjściu z budynku dworca nie prezentuje się zachęcająco – miałem wątpliwości czy znajdę miejsce w którym będę mógł zjeść coś na ciepło. Po dość długim spacerze moim oczom ukazał się budynek jakiegoś dziwnego fast-fooda, nie chciałem jednak katować żołądka. Kilkaset metrów dalej – tak jakbym wszedł do innego miasta. Okolice Szczecineckiego rynku i sam rynek są bardzo ładne – i jest tam wszystko, nawet Biedronka. Zjadłem pizzę, pozwiedzałem trochę i wróciłem na dworzec. Gdyby nie był on na obrzeżach miasta, robiłoby ono dużo lepsze wrażenie. Bo chociaż Szczecinek mi się podobał, to trochę kilometrów musiałem przejść zanim zaczął mi się podobać.
imag0863.jpg
Szczecinecka zabudowa
(170.79 KiB) Downloaded 2644 times
Pomnik przed Biedronką
Pomnik przed Biedronką
imag0864.jpg (110.27 KiB) Viewed 4869 times
Spodobał mi się ten budynek
Spodobał mi się ten budynek
imag0865.jpg (99.29 KiB) Viewed 4888 times
Tyle lat ma ten Szczecinek, a ja nigdy o nim nie słyszałem
Tyle lat ma ten Szczecinek, a ja nigdy o nim nie słyszałem
imag0866.jpg (188.13 KiB) Viewed 4885 times
A w Szczecinku mieszkają...
A w Szczecinku mieszkają...
imag0867.jpg (132.89 KiB) Viewed 4859 times
Wszystko tu mają
Wszystko tu mają
imag0868.jpg (72.15 KiB) Viewed 4877 times
Z tego kina uciekali!
Z tego kina uciekali!
imag0869.jpg (98.66 KiB) Viewed 4871 times
Ubrania from London, Samochód from USA
Ubrania from London, Samochód from USA
imag0870.jpg (153.32 KiB) Viewed 4859 times
Szaleństwo NFZ
Szaleństwo NFZ
imag0871.jpg (195.9 KiB) Viewed 4875 times
Dworzec
Dworzec
imag0872.jpg (155.34 KiB) Viewed 4874 times
Tekst zdjęcia i opisy zdjęć pochodzą z http://tyszecki.org/lang/en-us/2010/07/chaos-trip/" onclick="window.open(this.href);return false;
CEZAR
Posts: 264
Joined: 26 Jan 2008, 22:59
Location: od zawsze stąd

Re: Szczecinek okiem turysty.

Post by CEZAR »

Musiał być u nas naprawdę krótko.
I zagadka :D o jakim "budynku dziwnego fast-fooda" pisał?
User avatar
Igor
Posts: 350
Joined: 29 Dec 2007, 14:47
Location: Szczecinek

Re: Szczecinek okiem turysty.

Post by Igor »

Inny blog:


http://www.zyber.pl/?cat=176" onclick="window.open(this.href);return false;

i ten:

http://alehistoria.blox.pl/2010/09/TAJE ... CINKA.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Szczecinek okiem turysty.

Post by Stach »

Co może oznaczać komentarz "z tego kina uciekali" przy zdjęciu?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Szczecinek okiem turysty.

Post by bronx »

Autorowi pewnie nazwa kina skojarzyła się z tytułem filmu "Ucieczka z kina Wolność" :)
User avatar
Igor
Posts: 350
Joined: 29 Dec 2007, 14:47
Location: Szczecinek

Re: Szczecinek okiem turysty.

Post by Igor »

Dokładnie :) hihi

Swoją drogą, jak to było? Kto wybrał nową nazwę?
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Szczecinek okiem turysty.

Post by Stach »

Igor wrote:Dokładnie :) hihi

Swoją drogą, jak to było? Kto wybrał nową nazwę?
A takie buce, którym przyjaźń kojarzy się wyłącznie z Towarzystwem Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Bo niby tak nazywało się pierwsze polskie kino w Szczecinku po wojnie. Zapomnieli tylko, że akurat nazwa "Wolność" brzmiała w tużpowojennych realiach dość ironicznie.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Szczecinek okiem turysty.

Post by ziom »

O ile mnie pamiec nie myli, to pomyslodawca i glownym orendownikiem tej nazwy byl pan Margol. A ze to w miescie osoba cieszaca sie duzym szacunkiem nie wypadalo mu chyba odmowic :evil:
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Szczecinek okiem turysty.

Post by Stach »

Nie wierzę. O ile wiem, p. M. to bardzo rozsądny człowiek.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Szczecinek okiem turysty.

Post by ziom »

Stach wrote:Nie wierzę. O ile wiem, p. M. to bardzo rozsądny człowiek.
A, to prosze bardzo:

http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... K/70314020" onclick="window.open(this.href);return false;
15 marca 2007
Mamy "Wolność” zamiast "Przyjaźni”

Rajmund Wełnic,

Szczecineckie kino zmienia szyld. Znaną wszystkim nazwę "Przyjaźń” zastąpi "Wolność”.

Taką propozycję spośród zgłoszonych przez mieszkańców wybrała komisja konkursowa.


Zmiana ma związek z generalną przebudową i remontem starej "Przyjaźni”. Po ukończeniu inwestycji władze miasta uznały, że przy okazji warto też nadać kinu nową nazwę. Postanowiono, że propozycje będą składać sami mieszkańcy Szczecinka, a wyboru dokona komisja konkursowa.
Kartki z propozycjami przez blisko dwa miesiące wrzucano do urny w holu kina. Uzbierała się ich ponad setka.

- Komisja miała trudne zadanie - mówi Andrzej Górka ze Szczecineckiego Ośrodka Kultury. - Do ścisłego finału przeszły m.in. "Kadr”, "Feniks”, "Szok”, "Centrum” i właśnie "Wolność”.

Po długiej dyskusji zdecydowano się na ostatnią z tych propozycji. - Przeważyło kilka argumentów - uzasadnia A. Górka. - Tak nazywało się pierwsze kino w Szczecinku działające od stycznia 1946 roku, był też głośny film Marczewskiego "Ucieczka z kina Wolność”, a i sama nazwa jest popularna w branży filmowej.
Okazuje się też, że "Wolność” pojawiała się też kilka razy w propozycjach mieszkańców. Jednym z tych, którzy zgłosili tę nazwę wraz z obszernym uzasadnieniem, jest Kazimierz Margol. - Cieszę się, że mój pomysł przypadł komisji do gustu, to będzie nawiązanie do tradycji kina w Szczecinku - uważa.
Mieszkańców Szczecinka nie będzie łatwo przekonać do zmiany przyzwyczajeń, bo "Przyjaźń” utkwiła w ich pamięci od ponad 40 lat. Na tej nazwie wychowało się kilka pokoleń kinomanów. Dlatego dyrekcja SzOK-u chce, aby fronton kina ozdobił podświetlany napis lub neon "Wolność”. - Myślę, że po uzgodnieniach z projektantem budynku może się on pojawić za jakieś trzy miesiące - przypuszcza A. Górka.
:)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Szczecinek okiem turysty.

Post by Stach »

No cóż, z faktami trudno dyskutować: przedstawiony materiał jest dla p. M. bezlitosny.
Post Reply