A siódme przykazanie?

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach odnoszacych się do historii miasta oraz wydarzenia kulturalne. Bez politykowania.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

A siódme przykazanie?

Post by Stach »

http://www.temat.net/aktualnosci/5315/T ... dworca-PKP" onclick="window.open(this.href);return false;

Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy oddział Szczecinek (nie wiedziałem, że takie cudo istnieje) ma fajoskie metody.
pwk
Posts: 82
Joined: 04 Jun 2009, 20:24

Re: A siódme przykazanie?

Post by pwk »

Przecież wszyscy mówią o potrzebie recyklingu.Nowa tabliczka i pomnik jak nowy.Może niepotrzebnie przetapiano Dzierżyńskich i innych :D
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: A siódme przykazanie?

Post by bronx »

A ja uważam, że dobrze się stało, na starym miejscu i tak nikt się tym specjalnie nie zajmował, teren w okół szkoda gadać. Przy małym kościele teraz ładnie wyremontowany zielony teren w narożniku Piłsudskiego i Klasztorniej. Chyba lepiej tak niż by miało pojechać na złom.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: A siódme przykazanie?

Post by Stach »

Zgadzam się, lecz akurat miałem na myśli coś innego (pwk, wytłumacz bronksowi w wolnej chwili...).

Dodane
A na poważnie:
Generalnie racja, lecz wiadomość o przekształceniu świeckiego pomnika w pomnik o charakterze religijnym chyba wciąż powinna być czymś niezwykłym.
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: A siódme przykazanie?

Post by Waldek »

I znów Kościół może, a kolej- olewa toż to jej dzieło i jej chwała. Jak nisko upada tradycja w konfrontacji z rzeczywistością.
User avatar
mako
Posts: 81
Joined: 03 Apr 2007, 20:35

Re: A siódme przykazanie?

Post by mako »

A chciałoby się powiedzieć tak:
A ÓSME PRZYKAZANIE??
cytat z artykułu "Trochę żal pomnika koło dworca PKP" (z 2010-07-09) z tygodnika "Temat szczecinecki" - (...) Mijały lata i tablica cieszyła się sporym wzięciem wśród okolicznych wandali i poszukiwaczy złomu. Co rusz kolejarze musieli uzupełniać ubytki w napisie wykonanym z mosiężnych literek.
link: http://www.temat.net/aktualnosci/5315/T ... dworca-PKP

Popatrzcie na fotki poniżej i sami wyciągnijcie wnioski (rzetelności - zero, a informacja - wyssana z palca - po prostu wstyd!!).
Attachments
Tak wyglądał ten pomnik przy ulicy Dworcowej, obok dworca PKP, w lipcu 2009 r. (czyli równo rok temu).
Tak wyglądał ten pomnik przy ulicy Dworcowej, obok dworca PKP, w lipcu 2009 r. (czyli równo rok temu).
pkp_01.jpg (335.27 KiB) Viewed 7542 times
Jak widać na powiększeniu, nie ma i nie było tam literek, które można by oderwać i sprzedać na złom...
Jak widać na powiększeniu, nie ma i nie było tam literek, które można by oderwać i sprzedać na złom...
pkp_02.jpg (191.97 KiB) Viewed 7537 times
aibar
Posts: 17
Joined: 07 Mar 2008, 15:04

Re: A siódme przykazanie?

Post by aibar »

Mako przesadziłes trochę. Sam uzupełniałem (kiedyś) ornamenty i ozdobniki. Na Twoim zdjeciu na tablicy już nie widac kilku elementów bo ich nie ma. Chwała kolejarzom, że zabrali to z tego szpetnego, zachwaszczonego niby trawnika i postawili na terenie kościoła. A to, że świeckiego pomnika stawianego w czasie PRL przez członków PZPR robi sie pomnik o charakterze religijnym, to rzeczywiscie ciekawa sprawa. Ale chyba nie pierwsza i nie ostatnia.
User avatar
mako
Posts: 81
Joined: 03 Apr 2007, 20:35

Re: A siódme przykazanie?

Post by mako »

Tak upierdliwość przejawia się czasami u mnie.. I nie po to, by wdawać się w konflikty słowne..
CZYTAJ ZE ZROZUMIENIEM.
Albo się tego poucz troszeczkę, bo Ty piszesz o ornamentach, a w "Temacie" o literkach.
Nawiasem mówiąc - chodzi mi o taką przypadłość dziennikarzy lokalnych, która nazywa się "ściemnianie". Ten, kto napisał ten artykuł prawdopodobnie tej tablicy nigdy nie widział, ani się jej nie przyglądał. Napisał tak, a nie inaczej, bo "ładnie brzmiało", tak "szumnie". Czytam w internecie te teksty "tematowe". I mnie czasami trafia.
Otóż,
otwieram jakikolwiek tekst z pierwszej strony, przykładowo:
http://www.temat.net/sport/5396/Mistrzy ... e-Wielkiej
i czytam:
Tytuł:
Mistrzyni Polski Kamila Augustyn - ponownie w Gwdzie Wielkiej
Data publikacji:
2010-07-19 08:30:00
Ustęp 1 (a właściwie to jest Lead - czyli najważniejszy wstęp do tekstu):
Dzięki staraniom UKS Gwda Wielka jak i też władz Gminy oraz dyrekcji szkoły, do Gwdy Wielkiej przyjeżdża Kamila Augustyn, aktualna mistrzyni Polski jak i też wielokrotna reprezentantka naszego kraju.
Ustęp 2:
Celem tych odwiedzin jest seria treningów, które Kamila osobiście poprowadzi z miejscową sekcją badmintona. Zajęcia będą się odbywały w dniach od 21 – 26 lipca w godzinach 10.00 –12.00 i 18.00-20.00.

A teraz moje wytłumaczenie:
Nie znam tej Pani, bo nie interesuje mnie sport. W lead'zie brak jest podstawowej informacji od czym ta Pani się zajmuje. Owszem dowiaduję się, że jest tylko Mistrzynią Polski. A, że to badmintonistka - tego muszę się domyślać dopiero w ustępie 2-gim. I to nie wprost, tylko tak: (...) które Kamila osobiście poprowadzi z miejscową sekcją badmintona.

Ładnie i zgrabnie brzmi ten tekst jako całość - tak. Ponadto jest krótki i nie męczący - taki news gazetowy. Ale... to jest "ściemnianie" i tzw. "szołmeństwo", bo nie ma konkretów i pisze się na "by było efektowne". Stąd moje wcześniejsze pisanie o braku rzetelności. Takich przykładów w "Temacie" jest dużo więcej. Czy nikt tego nie czyta???
the press
Posts: 215
Joined: 05 May 2008, 16:20

Re: A siódme przykazanie?

Post by the press »

mako wrote:Tak upierdliwość przejawia się czasami u mnie.. I nie po to, by wdawać się w konflikty słowne..
CZYTAJ ZE ZROZUMIENIEM.
Albo się tego poucz troszeczkę, bo Ty piszesz o ornamentach, a w "Temacie" o literkach.
Nawiasem mówiąc - chodzi mi o taką przypadłość dziennikarzy lokalnych, która nazywa się "ściemnianie". Ten, kto napisał ten artykuł prawdopodobnie tej tablicy nigdy nie widział, ani się jej nie przyglądał. Napisał tak, a nie inaczej, bo "ładnie brzmiało", tak "szumnie". Czytam w internecie te teksty "tematowe". I mnie czasami trafia.
Otóż,
otwieram jakikolwiek tekst z pierwszej strony, przykładowo:
http://www.temat.net/sport/5396/Mistrzy ... e-Wielkiej
i czytam:
Tytuł:
Mistrzyni Polski Kamila Augustyn - ponownie w Gwdzie Wielkiej
Data publikacji:
2010-07-19 08:30:00
Ustęp 1 (a właściwie to jest Lead - czyli najważniejszy wstęp do tekstu):
Dzięki staraniom UKS Gwda Wielka jak i też władz Gminy oraz dyrekcji szkoły, do Gwdy Wielkiej przyjeżdża Kamila Augustyn, aktualna mistrzyni Polski jak i też wielokrotna reprezentantka naszego kraju.
Ustęp 2:
Celem tych odwiedzin jest seria treningów, które Kamila osobiście poprowadzi z miejscową sekcją badmintona. Zajęcia będą się odbywały w dniach od 21 – 26 lipca w godzinach 10.00 –12.00 i 18.00-20.00.

A teraz moje wytłumaczenie:
Nie znam tej Pani, bo nie interesuje mnie sport. W lead'zie brak jest podstawowej informacji od czym ta Pani się zajmuje. Owszem dowiaduję się, że jest tylko Mistrzynią Polski. A, że to badmintonistka - tego muszę się domyślać dopiero w ustępie 2-gim. I to nie wprost, tylko tak: (...) które Kamila osobiście poprowadzi z miejscową sekcją badmintona.

Ładnie i zgrabnie brzmi ten tekst jako całość - tak. Ponadto jest krótki i nie męczący - taki news gazetowy. Ale... to jest "ściemnianie" i tzw. "szołmeństwo", bo nie ma konkretów i pisze się na "by było efektowne". Stąd moje wcześniejsze pisanie o braku rzetelności. Takich przykładów w "Temacie" jest dużo więcej. Czy nikt tego nie czyta???
Nie obrażaj towarzyszy, oni już w komitecie na egzekutywach siedzieli i na poligony jeździli, gdy Ty koszulę w zębach nosiłeś. Trochę szacunku kolego, leadów mu się zachciewa...
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: A siódme przykazanie?

Post by robot humano »

To i tak małe miki przy tekstach raja z GK. Taki trend teraz, nieważne czy z sensem ważne żeby podgrzewać atmosferę więc o byle g.... pisze się jak o wydarzeniu dekady.
grubson
Posts: 128
Joined: 19 Apr 2008, 13:13

Re: A siódme przykazanie?

Post by grubson »

najlepsze są raja artykuły na gk24, w wielu przypadkach po kliknieciu linka z głównej, okazuje się, ze oprócz innych reklam nie ma nic poza nagłówkiem i zdjęciem z głównej :)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: A siódme przykazanie?

Post by bronx »

Dobra panowie, ale wątek był o pomniku a nie o jakości lokalnej prasy. Jeżeli już ktoś bardzo musi to proszę w osobnym wątku najlepiej w Cafe Adam. :)
User avatar
mako
Posts: 81
Joined: 03 Apr 2007, 20:35

Re: A siódme przykazanie?

Post by mako »

Pomnik po przeniesieniu wygląda obecnie tak (patrz zdjęcie poniżej). I nie mam pojęcia dlaczego z pomnika usunięto poprzednią tablicę komu poświęcony był monument, nie ma żadnej w tej chwili...
Attachments
PICT0012 copy.jpg
PICT0012 copy.jpg (610.24 KiB) Viewed 7084 times
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: A siódme przykazanie?

Post by Stach »

Pewnie jeszcze czeka na wykończenie. Mam wciąż nadzieję, że nie będzie to typowe zajumanie fajoskiego gadżetu. Wciąż mam na myśli siódme przykazanie.
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: A siódme przykazanie?

Post by robot humano »

Eeeeeeeeee...wygląda jak upamiętnienie wypadku w którym pociąg wbił się w mur. Po co tak kostka? Poprzedni był w porządku.
Post Reply